reklama
 
 

Stop vládě. V červnu bude stávka, rozhodly odbory

27. 4. 2012
Pokračovat by měly i další akce vyjadřující nespokojenost s vládou Petra Nečase

Praha - Česku hrozí i v letošním červnu stávka. Členové platformy Stop vládě, která sdružuje odbory, občanské iniciativy a sdružení, se v pátek dohodli, že budou pokračovat v dalších akcích proti vládě Petra Nečase.

Vyvrcholit by měly stávkou uspořádanou do konce června.

Novinářům to po pátečním jednání platformy řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.

Mluvčí platformy Jan Májíček řekl, že kromě demonstrací by se mohlo odehrát třeba i obsazení některých ministerstev. Iniciativa Za svobodné vysoké školy zvažuje okupaci škol.

Uskuteční se "demonstrace za přežití seniorů"

"Stávka by měla proběhnout do konce června. Budou jí předcházet akce, které by ji měly nějakým způsobem podpořit," uvedl Zavadil. Podle něj se cíle platformy nemění. Dál žádá zastavení reforem, demisi vlády a předčasné volby.

Jednotlivé protesty a termíny nechtěl předák zatím přiblížit. Zmínil jen "demonstraci za přežití seniorů", která se má konat 30. května od 13:00 v Praze na náměstí Jana Palacha.

Svolala ji Rada seniorů ČR. Další akce bude chystat nové koordinační centrum. Tvořit ho má pět odborářů a pět zástupců iniciativ. Poprvé by se podle Zavadila měli sejít v týdnu od 7. května.

"Chystají se zajímavé akce. Nápady, které padaly, jsou živé a neobvyklé. Určitě se lidé s protesty potkají v ulicích, budou přítomné ve veřejném prostoru," řekl Májíček. Podle něj mezi "něžnější akce" budou patřit třeba happeningy.

Možné je pak i obsazení ministerstev, k jejichž reformám panují výhrady. Kritika míří na reformu zdravotnictví, sociální i daňovou. Už před dvěma dny čtyři desítky postižených, odborářů a pacientů obsadily vstupní halu ministerstva zdravotnictví. Několik hodin tu čekali na ministra. Přitom vyhrávali na harmoniku, zpívali a skandovali.

Případné další kroky studentů bude v neděli zvažovat iniciativa Za svobodné vysoké školy, řekl její zástupce Lukáš Matuška. Už dřív se mluvilo o okupaci škol. "Těch námětů je řada," podotkl student.

Lidé ukázali nespokojenost na protivládní demonstraci

Platformu Stop vládě tvoří odbory a dvě desítky sdružení a iniciativ. Kritizují vládní reformy, chystané škrty i vládní krize. Požadují demisi kabinetu a předčasné volby.

Na podporu svých požadavků uspořádala platforma minulou sobotu v Praze na Václavském náměstí demonstraci. Organizátoři protestu uvedli, že na ni dorazilo přes 100 tisíc lidí, podle policie jich bylo 90 tisíc.

Podle Májíčka se k původním členům platformy přidávají další organizace. Mluvčí řekl, že ani po skončení protestů rozrůstající se uskupení svou činnost nezastaví. Chce dál sledovat reformní kroky, a to i u budoucí vlády.

Premiér Nečas už dříve řekl, že reformy i úspory Česko potřebuje a jeho kabinet v nich bude pokračovat. Zda k tomu bude mít ve sněmovně dostatečnou podporu, by mělo ukázat dnešní hlasování poslanců o důvěře.

Podle platformy ukázali občané svou nespokojenost se současnou vládou minulou sobotu na protivládní demonstraci. Akce byla podle pořadatelů největším protivládním protestem od roku 1989.

autoři: Domácí, ČTK | 27. 4. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama