Stávka? Ostrava ano, Praha asi, Brno snad

Veronika Skálová Michal Štůsek Veronika Skálová, Michal Štůsek
24. 2. 2010 20:35
Odbory zbrojí na stávku v dopravě. Kde bude a kde ne, ale stále není rozhodnuto.
Zůstanou stát. Pokud odboráři ještě nezmění názor.
Zůstanou stát. Pokud odboráři ještě nezmění názor. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ostrava, Ústí nad Labem, Pardubice, Opava. Přinejmenším tato velká města by měla postihnout pondělní ranní stávka dopravních odborů. O tom, co přesně se bude dít v Praze a v Brně, odboráři do středečního večera definitivně nerozhodli.

V Českých Budějovicích, Liberci nebo Zlíně se zřejmě stávkovat nebude. Respektive, protest bude jen symbolický.    

V Liberci chystají letáky a diskuse s cestujícími, ve Zlíně by se na vozech měly objevit samolepky. "Požadavky odborového svazu podporujeme, ale nikoli formou stávky," řekl ČTK odborový předák v Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice Jan Chládek.

Jistotu mají obyvatelé Kladna. "Jednali jsme s odboráři a dohodli jsme se, že budeme jezdit v plném rozsahu," řekl ředitel společnosti ČSAD MHD Kladno Ludomír Landa.

Rozhodnutí o stávce v Praze komplikují nepřehledné poměry v odborovém hnutí. Odboráři z hromadné dopravy jsou organizovaní ve třinácti svazech, našimi členy je šest největších z nich, včetně strojvůdců metra. Řidiči pražských tramvají a autobusů se ale nejspíš ke stávce přidají.

"Do stávky se zapojíme od ranního výjezdu, tedy čtyř hodin ráno, do devíti hodin. Řidiči autobusů půjdou normálně ráno do zaměstnání, ale zůstanou v garážích," řekl Jiří Čada, odborář z autobusové divize Dopravního podniku.

Odboráři: Chceme jednat

Pětičlenný vyjednávací tým, který koalici odborářů zastupuje, zatím připravuje pondělní protest a zároveň je připraven se kdykoliv sejít se zástupci vlády či parlamentu.

"Zatím nás nikdo se žádostí o schůzku neoslovil, zástupci exekutivy nás zatím nekontaktovali. Jsme ochotni jednat s každým, kdo navrhne realizovatelné řešení. Ale o existenci takového řešení zatím nevíme," podotkl Luboš Pomajblík, šéf Odborového svazu dopravy.

Upozornil, že vina za průtahy není jen na straně poslanců, ale i vlády, která již mohla mít návrh ošetřující nový způsob danění benefitů připravený.

Chystaný protest vyvolala novela zákona o dani z přidané hodnoty, který platí od 1. ledna a vypočítává daň z takzvaných zaměstnaneckých benefitů z tržní hodnoty každého benefitu, nikoliv z částky, kterou za ni platí zaměstnanci.

Kromě dopravních odborů se toto opatření nelíbí ani dalším odborovým svazům, zatím se však nikdo jiný ke stávce nepřipojil.

 

Právě se děje

Další zprávy