Stavbaři zajistí skály nad tahem z Vrchlabí do Špindlu

ČTK ČTK
18. 7. 2013 9:32
Sanace by měla přijít na 23 milionů, většinu nákladů zaplatí dotace z fondů EU
Místo závalu se nachází v neobývané oblasti zhruba 150 metrů od posledních domků v obci Malá Chuchle
Místo závalu se nachází v neobývané oblasti zhruba 150 metrů od posledních domků v obci Malá Chuchle | Foto: AZprávy

Vrchlabí (Trutnovsko) - Skalní svahy nad frekventovanou silnicí z Vrchlabí do největšího krkonošského střediska Špindlerův Mlýn začnou na podzim zabezpečovat stavbaři.
Sanace skal by měla přijít na 23 milionů korun, většinu nákladů zaplatí dotace z fondů Evropské unie.
Po dokončení stavby v příštím roce by jízda po jediné přístupové cestě do horského střediska měla být výrazně bezpečnější. Řekl to mluvčí hradeckého kraje Jiří Hošna.
Stabilizace skalních svahů se bude týkat zhruba osmikilometrového úseku mezi Herlíkovicemi a Labskou přehradou a je připravena ve spolupráci s geology. Stavbaři ze svahů odstraní stromy, odbourají zvětralé a nestabilní skály.
Rekonstrukce počítá také s osazením ocelových sítí a dalších bariér proti padajícím kamenům.
Chystané zabezpečení skal nad silnicí do Špindlerova Mlýna není první. V roce 2010 horolezci nad silnicí zabezpečovali svahy na pěti místech. Práce tehdy vyšly na více než deset milionů korun. V minulých letech kraj také nákladem několika desítek milionů korun u silnice opravil rozpadlé opěrné zdi, které byly postavené v 70. letech.
Na příští rok kraj také chystá investici zhruba 12 milionů korun do stabilizace skalních svahů podél silnice z Temného Dolu na hřebenové Pomezní boudy. Stavbaři tam skalní svah odbourají, zpevní injektáží a kotevními tyčemi a budou ho jistit speciální rohoží a ocelovou sítí.

 

Právě se děje

Další zprávy