Státu je jedno, co je s miliony, které dal Košťálovi

Markéta Chaloupská
10. 3. 2010 17:00
Jen od roku 2006 až do 2008 šlo ze státní kasy do svazu 206 milionů korun
Vlastimil Košťál
Vlastimil Košťál | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Českomoravský fotbalový svaz, který podle auditu za éry Vlastimila Košťála prohýřil několik desítek milionů, stát každoročně dotoval nemalou částkou. Jen od roku 2006 až do 2008 šlo ze státní kasy, tedy peněz daňových poplatníků, cca 206 milionů korun.

Ministerstvo školství, které svazu peníze posílalo, ale zneužívání peněz řešit nebude. A to ani přesto, že audit ukazuje minimálně na dva příklady nestandardního nakládáni s dotacemi.

"Jestli se opravdu něčeho dopustili, pak je na policii, státním zastupitelství nebo finančním úřadu, aby konaly. My žádné trestní oznámení dávat nebudeme," řekl Aktuálně.cz náměstek sportu a mládeže na ministerstvu Jan Kocourek.

Já tobě, ty mně

Jedním z příkladů sporného nakládání s dotacemi je výstavba malých fotbalových hřišt, tedy projekt, který si klade za cíl vrátit fotbal do ulic. Na jejich výstavbu jdou jak peníze z UEFA, tak ministerstva. 

Auditoři ve své zprávě konstatují, že výběrová řízení na jejich stavbu doprovází řada nejasností. 

V roce 2008 získala zakázku brněnská společnost Prostavby, kterou ovládá Stanislav Pros. Ten s bratrem Romanem stojí ve vedení 1. FC Brno.

Dotace od ministerstva
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Dotace od ministerstva

  • 2006      67 013 tis. Kč
  • 2007      70 330 tis. Kč
  • 2008      68 578 tis. Kč
  • 2009      70 522 tis. Kč

Mimochodem: Generálním ředitelem Brna je v současnosti Pavel Mokrý, tedy bývalý šéf svazu, za kterého firma zakázku dostala.

Nad propojením společnosti a lidí z fotbalového prostředí se pak pozastavují i auditoři.

"Společnosti, které byly vybrány jako dodavatelé pro výstavbu minihřišť, jsou stále stejné. Respektive se jedná o subjekty, v nichž vystupující osoby (majitelé či statutární zástupci těchto firem, eventuelně členové jejich dozorčích rad) jsou z velmi úzkého a v zásadě stále stejného spektra, přičemž se ve většině případů jedná osoby úzce spjaté s  chodem tuzemského fotbalu, eventuelně i samotného Českomoravského fotbalového svazu," píší.

Je to blábol

Roman Pros se nechtěl vůbec vyjadřovat.

"Je to blábol, ke kterému se nebudu vyjadřovat. Žádné spojení v tom nehledejte. S panem Mokrým jsem nespolupracoval v době, kdy byl předsedou svazu," vzkázal po tiskovém mluvčím 1.FC Brno Roman Pros.

Jenže pochybnosti o výběrovém řízení budí i absence řady dokumentů nebo jejich "dvě rozdílná vydání".

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Tak například: Auditoři nejdřívě dostali od svazu protokol, kde byl uveden úplně jiný vítěz, než Prostavby. Po upozornění na tuto chybu auditoři dostali nový, opravený protokol, kde je už "správný vítěz."

"V kontextu všeho výše uvedeného pak logicky vzniká otázka, zda jsou veškerá výběrová řízení a jejich vyhodnocení správně zdokumentována, když již v prvním, námi prověřovaném, případě vznikly vážné pochybnosti o existenci veškerých nezbytných dokumentů prokazujících řádný průběh příslušných výběrových řízení," konstatují auditoři.  

Čím zelenější, tím lepší

Pochybnosti o výběrovém řízení auditoři vznesli i u projektu "Zelené trávníky", který má pomoci fotbalovým klubům vybudovat travnatou plochu.

I v tomto případě audit poukazuje na několik nedostatků a varuje na "možný vznik pochybností o oprávněnosti a transparentnosti provedeného výběru s ohledem na tyto vazby vůči ČMFS."

Je to na policii

Náměstek ministerstva Kocourek Aktuálně.cz v první reakci řekl, že "k žádnému zneužití státních prostředků nedošlo. Ty prostředky, o kterých mluví audit, jsou jiné zdroje ČMFS, ať už se jedná o příjmy z akcionářských práv nebo sponzorské či komerční finanční prostředky. Tato problematika je plně v řešení ČMFS a jeho členů."

Poté mu ale redakce zaslala audit, aby ho upozornila, že se v něm mluví o dvou projektech, na které ministerstvo poslalo peníze. Ani to ale náměstka ministerstva školství nakonec nepřesvědčilo.

"My nemůže u padesáti dotací posílat do výběrové komise svého člověka, to bychom nedělali nic jiného. Jestli s tím manipulovali, to si musí vyřešit na svazu," řekl Kocourek.

"Nás zajímá, jestli bylo uděláno to, co mělo. A to bylo. Nechci se zbavovat odpovědnosti, ale je to záležitost svazu," dodal.

45 milionů fuč

Pavel Mokrý
Pavel Mokrý | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Audit nového vedení přitom ukázal, jak bývalé vedení svazu doslova prohýřilo nejméně 45 milionů. A to nejen kvůli nevýhodným smlouvám a prodejům, ale také svaz zbytečně utrácel za zahraniční cesty nebo občerstvení. A někteří fotbaloví bafuňáři nešetřili ani na sobě, vypláceli si desetitisícové odměny.

Současné vedení svazu, které si nechalo audit vypracovat, zatím nechce říct, jak bude postupovat dál.

"Výkonný výbor pověřil nezávislou advokátní kancelář, aby zprávu důkladně prostudovala a na příštím zasedání navrhla řešení jednotlivých kauz a nedostatků, které zpráva vykazuje. Tak se i v těchto dnech děje," sdělil tiskový mluvčí svazu Petr Svěcený.

"Nebudeme pod časovým tlakem žádné informace zjednodušovat nebo vytrhávat z kontextu," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy