Praha - Nečekaný záměr, podle nějž by měly obce či úřady za jednu zprávu odeslanou elektronickým poštovním systémem eGovernment zaplatit až 18 korun, vyvolává řadu otázek. Jak již upozornil online deník Aktuálně.cz, příslušný pozměňovací návrh už je ve sněmovně a může projít parlamentem v červnu.
Jak stát dospěl ke startovní hodnotě 17,90 Kč? A kam stamiliony z nového systému potečou?
Zisk neznámý...
Pokud odcházející ministr Ivan Langer prosadí záměr poplatků, instituce budou za internetové dopisy jiným úřadům, firmám i občanům hradit obdobnou cenu, jakou nyní platí České poště za dopisy: zpočátku 18 korun za kus.
Na systému tak vydělá státní podnik Česká pošta, kterému zakázku přidělili poslanci pozměňovacím návrhem jednoho ze zákonů o eGovernmentu.
Pošta přitom systém datových schránek neřídí, provoz dál svěřila společnosti O2.
"Projekt datových schránek patří mezi největší a nejnáročnější IT projekty v České republice a je zcela obvyklé, že si provozovatel vybere technologického partnera. Telefónica O2 byla vybrána na základě veřejné a anonymní soutěže," upřesňuje mluvčí České pošty Marta Selicharová.
Mluvčí neodpověděla na otázku, jakou část z vybraných peněz si ponechá O2 a jak vysokou marži si bude účtovat pošta. Není to prý ani možné: "Objem provozních služeb bude pochopitelně závislý na tom, jak bude informační systém datových schránek využíván. Proto nelze přesně vyčíslit hodnotu těchto služeb," říká Selicharová.
Nižší příjmy, ale kolik se ušetří?
Česká pošta pouze zveřejnila údaje, podle kterých příjmy z datových schránek údajně nepokryjí výpadek z poštovného.
"Po plném náběhu systému datových schránek přijde pošta na poštovním provozu až o 800 milionů korun ročně," vysvětluje mluvčí Selicharová. Příjmy z datových schránek prý budou nižší.
Pošta ovšem do své kalkulace nepočítá, kolik na elektronizaci veřejné správy ušetří.
Provoz a ochranu systému musí O2 zajišťovat pomocí desítek programátorů a správců sítě, na druhé straně může pošta propustit některé z 37 tisíc pracovníků, kteří dopisy přijímají na přepážkách, třídí a doručují.
Cenový monopol bez regulace
I samotné ceny za doručení datových zpráv si přitom Česká pošta může nastavovat velmi originálním způsobem.
Jak známo, v Česku existují vedle tržních také ceny regulované, zejména v oblastech bez dostatečné konkurence. Například cenu elektřiny či plynu proto schvaluje monopolním firmám příslušný regulační úřad. Jiné ceny, například za poštovné nebo kolky, zas určuje cenovým výměrem ministerstvo financí.
V případě datových zpráv zaručili poslanci České poště monopol a zároveň právo rozhodovat o cenách bez jakékoli státní regulace. Jedinou možnost ovlivnit cenu má ministr vnitra - tím, že jmenuje a odvolává generálního ředitele pošty.