Stát se vložil do sporu o byty mezi Bakalou a nájemníky

Domácí Petra Sasínová, Domácí
4. 11. 2009 16:12
Ministerstvo financí podalo určovací žalobu ve sporu o byty po OKD.
Spolujimajitel OKD Zdeněk Bakala nechce prodat nájemníkům byty. Ti se bojí, že si dělá cestu k tomu, aby je rozprodal za tržní ceny.
Spolujimajitel OKD Zdeněk Bakala nechce prodat nájemníkům byty. Ti se bojí, že si dělá cestu k tomu, aby je rozprodal za tržní ceny. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo financí podalo k rozhodčímu soudu při Hospodářské komoře a Agrární komoře v souvislosti s kauzou bytů OKD takzvanou určovací žalobu.

Ministerstvo se tím staví proti kroku společnosti RPG Zdeňka Bakaly, která v červnu vypověděla ze smlouvy mezi státem a majitelem dolů závazek vůči nájemníkům bývalých hornických bytů.

Jde o závazek, který jim měl zaručovat časově neomezené předkupní právo na byty za zvýhodněných finančních podmínek 

"Považujeme vypovězení závazku za protiprávní, proto jsme podali žalobu o určení neplatnosti tohoto kroku," vysvětlil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Ministerstvo si předtím nechalo udělat tři právní posouzení. Dva z nich jasně říkají, že část smlouvy nejde jen tak vypustit.

Rozhodčí soud tedy rozhodne, jestli společnost RPG, na kterou Bakala byty převedl, měla či nemělo právo odstoupit od závazku. 

Ministerstvo tvrdí, že smlouva stále platí celá. Podle společnosti RPG závazek, který vypověděli, už neplatí.

Nájemníci chtějí předběžné opatření

Mluvčí sdružení nájemníků Bytyokd.cz Roman Macháček Aktuálně.cz řekl, že podání určovací žaloby je správný krok, o který usilovali, avšak zároveň to považuje za zcela nedostatečné.

"Žádali jsme a budeme na tom trvat, aby ministerstvo podalo také návrh na předběžné opatření, aby bylo možné zamezit jakémukoliv manipulování s byty do té doby, než se vše vyřeší," řekl  Macháček. Dodal, že ministerstvo podle něho postupuje velmi liknavě.

Nájemníci mají obavy, že Bakala dělá vše pro to, aby mohl nakonec byty prodat za tržní ceny. Vlastník OKD je přitom získal jeden byt za čtyřicet tisíc.

Podle ministerstva financí by návrh na předběžné opatření nebyl úspěšný.

Mohou na to doplatit nájemníci, tvrdí RPG

Mluvčí RPG Petr Handl prohlásil, že společnost respektuje podání žaloby. "Bereme to na vědomí. Pokud však soud rozhodne v náš neprospěch, může to mít nakonec negativní dopad i na nájemníky. Museli bychom totiž zcela přehodnotit naše investiční plány do budoucna," řekl Handl.

Zdůraznil, že RPG závazek vypověděla po důkladné právní analýze a důvodem byl to, aby dosáhla na vysoké úvěry, které potřebuje na rekonstrukci domů a bytů.

"Nejde nám o to připravit lidi o byty," řekl. Uvedl, že závazek vůči nájemníkům byl překážkou při jednání s bankami.

Při privatizaci OKD získal nový vlastník kromě dolů a dalšího majetku také čtyřiačticet tisíc bytů v Moravskoslezském kraji, a to za velmi výhodných podmínek.

Když OKD ovládl Zdeněk Bakala, slíbil, že byty nájemníkům prodá, pak to ale vzal zpět. Nájemníci začali upozorňovat, že neplní smlouvu, ze které plynou ve vztahu k bytům a nájemníkům různé povinnosti.

Majitel OKD se rovněž zavázal vkládat všechny výnosy z nájemného zpět do správy a údržby bytů. Tato povinnost skončila letos v květnu. Ministerstvo nyní nechalo plnění tohoto závazku prověřit nezávislým auditem. Závěry by měly být známy příští týden.

Zásadní smlouvu uzavřel v roce 2004 stát s firmou Karbon Invest. Nedlouho poté ji ovládl Bakala a převzal i smluvní závazky.

 

Právě se děje

Další zprávy