KDU-ČSL chce předkupní právo pro nájemníky bytů OKD

jem
30. 10. 2009 14:53
Lidovci chtějí ve sněmovně prosadit předkupní právo pro nájemníky bytů bývalé OKD

Praha - Místopředseda křesťanských demokratů Jiří Carbol novinářům sdělil, že jeho strana hodlá v Poslanecké sněmovně prosadit zákon, který by ministerstvu financí uložil zajistit nájemníkům předkupní právo na byty po někdejší OKD.

Nájemci měli předkupní právo zajištěné smlouvou mezi státem a současným majitelem bytů, společností RPG Industries finančníka Zdeňka Bakaly. Firma ovšem tu část smlouvy, která stanovuje, že v případě dalšího prodeje bytů mají nájemci předkupní právo, vypověděla.  

Poslanci by o návrhu lidovců mohli jednat již příští týden. "Navrhneme usnesení, které by ministerstvu financí uložilo, aby zajistilo dodržení závazku. Pokud by nebyl dodržen, získá majitel výhodu v řádu miliard korun. Jde o to, jestli tato výpověď bude uznána za platnou nebo neplatnou," řekl pro ČTK Carbol a dodal, že mu ministr financí Eduard Janota již přislíbil, že podá určovací žalobu. 

Společnost RPG Industries SE vlastní téměř 45 tisíc někdejších bytů OKD na severu Moravy. Byty nejdříve v privatizaci získala společnost Karbon Invest. Tu poté i s byty koupila společnost RPG Industries.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy