KDU-ČSL chce předkupní právo pro nájemníky bytů OKD

jem
30. 10. 2009 14:53
Lidovci chtějí ve sněmovně prosadit předkupní právo pro nájemníky bytů bývalé OKD

Praha - Místopředseda křesťanských demokratů Jiří Carbol novinářům sdělil, že jeho strana hodlá v Poslanecké sněmovně prosadit zákon, který by ministerstvu financí uložil zajistit nájemníkům předkupní právo na byty po někdejší OKD.

Nájemci měli předkupní právo zajištěné smlouvou mezi státem a současným majitelem bytů, společností RPG Industries finančníka Zdeňka Bakaly. Firma ovšem tu část smlouvy, která stanovuje, že v případě dalšího prodeje bytů mají nájemci předkupní právo, vypověděla.  

Poslanci by o návrhu lidovců mohli jednat již příští týden. "Navrhneme usnesení, které by ministerstvu financí uložilo, aby zajistilo dodržení závazku. Pokud by nebyl dodržen, získá majitel výhodu v řádu miliard korun. Jde o to, jestli tato výpověď bude uznána za platnou nebo neplatnou," řekl pro ČTK Carbol a dodal, že mu ministr financí Eduard Janota již přislíbil, že podá určovací žalobu. 

Společnost RPG Industries SE vlastní téměř 45 tisíc někdejších bytů OKD na severu Moravy. Byty nejdříve v privatizaci získala společnost Karbon Invest. Tu poté i s byty koupila společnost RPG Industries.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy