KDU-ČSL chce předkupní právo pro nájemníky bytů OKD

jem
30. 10. 2009 14:53
Lidovci chtějí ve sněmovně prosadit předkupní právo pro nájemníky bytů bývalé OKD

Praha - Místopředseda křesťanských demokratů Jiří Carbol novinářům sdělil, že jeho strana hodlá v Poslanecké sněmovně prosadit zákon, který by ministerstvu financí uložil zajistit nájemníkům předkupní právo na byty po někdejší OKD.

Nájemci měli předkupní právo zajištěné smlouvou mezi státem a současným majitelem bytů, společností RPG Industries finančníka Zdeňka Bakaly. Firma ovšem tu část smlouvy, která stanovuje, že v případě dalšího prodeje bytů mají nájemci předkupní právo, vypověděla.  

Poslanci by o návrhu lidovců mohli jednat již příští týden. "Navrhneme usnesení, které by ministerstvu financí uložilo, aby zajistilo dodržení závazku. Pokud by nebyl dodržen, získá majitel výhodu v řádu miliard korun. Jde o to, jestli tato výpověď bude uznána za platnou nebo neplatnou," řekl pro ČTK Carbol a dodal, že mu ministr financí Eduard Janota již přislíbil, že podá určovací žalobu. 

Společnost RPG Industries SE vlastní téměř 45 tisíc někdejších bytů OKD na severu Moravy. Byty nejdříve v privatizaci získala společnost Karbon Invest. Tu poté i s byty koupila společnost RPG Industries.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 6 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy