KDU-ČSL chce předkupní právo pro nájemníky bytů OKD

jem
30. 10. 2009 14:53
Lidovci chtějí ve sněmovně prosadit předkupní právo pro nájemníky bytů bývalé OKD

Praha - Místopředseda křesťanských demokratů Jiří Carbol novinářům sdělil, že jeho strana hodlá v Poslanecké sněmovně prosadit zákon, který by ministerstvu financí uložil zajistit nájemníkům předkupní právo na byty po někdejší OKD.

Nájemci měli předkupní právo zajištěné smlouvou mezi státem a současným majitelem bytů, společností RPG Industries finančníka Zdeňka Bakaly. Firma ovšem tu část smlouvy, která stanovuje, že v případě dalšího prodeje bytů mají nájemci předkupní právo, vypověděla.  

Poslanci by o návrhu lidovců mohli jednat již příští týden. "Navrhneme usnesení, které by ministerstvu financí uložilo, aby zajistilo dodržení závazku. Pokud by nebyl dodržen, získá majitel výhodu v řádu miliard korun. Jde o to, jestli tato výpověď bude uznána za platnou nebo neplatnou," řekl pro ČTK Carbol a dodal, že mu ministr financí Eduard Janota již přislíbil, že podá určovací žalobu. 

Společnost RPG Industries SE vlastní téměř 45 tisíc někdejších bytů OKD na severu Moravy. Byty nejdříve v privatizaci získala společnost Karbon Invest. Tu poté i s byty koupila společnost RPG Industries.

 

Právě se děje

Další zprávy