Byty OKD: Pomohli se smlouvou, dnes radí, jak ji obejít

Petra Sasínová
26. 10. 2009 15:20
Advokátní komora i ministerstvo financí prověří možný střet zájmů.
Čtyřicet čtyři tisíc bývalých hornických bytů v Moravskoslezském kraji získala privatizující firma velmi výhodně. Majitel teď neuznává podmínky, kterými měl kupující platit za exkluzivitu.
Čtyřicet čtyři tisíc bývalých hornických bytů v Moravskoslezském kraji získala privatizující firma velmi výhodně. Majitel teď neuznává podmínky, kterými měl kupující platit za exkluzivitu. | Foto: SČMBD

Ostrava - Mezinárodní právní kancelář Allen & Overy, která v roce 2004 vypracovala pro stát smlouvu o prodeji státních akcií v důlní společnosti OKD, pracovala také pro skupinu majitele firmy Zdeňka Bakaly RPG Holdings.

Její právníci doposud také posuzovali pro ministerstvo financí otázky, které se týkaly smlouvy o prodeji  podílu v OKD. Vyjadřovali se i k závazkům nového majitele vůči nájemníkům čtyřiačtyřiceti tisíc bývalých hornických bytů.

V odborném stanovisku také ministerstvu tvrdili, že smlouva majiteli umožňuje závazky vůči nájemníkům jednoduše vypustit.

Stejná firma, která radila vlastníkovi OKD a byla s ním personálně propojena, pomáhala při privatizaci vytvořit smluvní závazky majitele vůči nájemníkům. A jak se ukazuje, jsou zajištěny nedostatečně.

"Špatná smlouva mezi státem a kupujícím, která nedostatečně chrání zájmy nájemníků, je zásadní v celé kauze bytů OKD. Měla v ní být jasně dána povinnost prodat byty nájemníkům, nebo je měl kupující získat za plnou cenu," uvedl bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

Strach o bydlení

Na toto angažmá kanceláře Allen & Overy upozornilo sdružení nájemníků Bytyokd.cz.

Nájemníci se bojí, že je Bakala chce o byty připravit a rozprodat je za tržní ceny. Letos v červnu vypověděl ze zmíněné smlouvy  závazek, že nájemníci budou mít na byt časově neomezené předkupní právo za zvýhodněných finančních podmínek.

Právníci Allen & Overy se letos v létě vyjadřovali pro ministerstvo financí, zda vlastník může vypovědět ze smlouvy závazek vůči nájemníkům, který se mu nehodí.

Potvrdilo to i ministerstvo financí. "Kancelář Allen & Overy vypracovala smlouvu o prodeji akcií OKD pro stát, v letech 2007, 2008 i 2009 pak vydávala odborná stanoviska k otázkám týkajícím se dílčích částí smlouvy ve vztahu k nájemníkům," řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Sama firma Allen  & Overy na svých internetových stránkách uvádí, že v minulosti pro skupinu Zdeňka Bakaly RPG Holdings pracovala, a to v souvislosti se studií o postupném rozprodeji nemovitostního portfolia OKD.

Jasný konflikt, řekli nájemníci

Podle sdružení nájemníků jde o jasný střet zájmů. 

"Ministerstvo financí roky opíralo svá stanoviska o posudky právní kanceláře, která pracovala pro protistranu," řekl Aktuálně.cz předseda sdružení nespokojených nájemníků Roman Macháček.

V představenstvu společnosti NWR, která je majitelkou OKD a ve které je Bakala místopředsedou představenstva, je holandský právník Steven Schuit.

Z informací dostupných na internetu plyne, že ten byl od roku 1976 do roku 2005 spolumajitelem právní kanceláře  Allen & Overy. Dodnes je právním poradcem amsterodamské kanceláře této firmy.  

Zdeněk Bakala slíbil nájemníků bývalých hornických bytů, že jim je levně prodá, ale pak si to rozmyslel. Nájemníci mají obavy, co udělá v budoucnosti.
Zdeněk Bakala slíbil nájemníků bývalých hornických bytů, že jim je levně prodá, ale pak si to rozmyslel. Nájemníci mají obavy, co udělá v budoucnosti. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ministerstvo to prověří

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob uvedl, že úřad o podezření z konfliktu zájmů nevěděl.

"Dotazovali jsem se firmy Allen  & Overy, zda není ve střetu zájmů, ale dostalo se nám ujištění, že tomu tak není. Ministerstvo financí neudělalo chybu. Jde o renomovanou firmu a není zvykem prověřovat informace o takové firmě," doplnil Jakob.

Připustil, že informace sdružení Bytyokd.cz jsou překvapivé.

"Rozhodně to důkladně prověříme. A počkáme si také na stanovisko České advokátní komory, na kterou se sdružení nájemníků obrátilo," řekl Jakob.

Prošetření situace kolem působení kanceláře Allen & Overy na ministerstvu financí slíbil i ministr Eduard Janota.

Kancelář konflikt zájmů odmítá

Advokátní kancelář Allen  & Overy konflikt zájmů odmítá. "Naše firma bere jakýkoli náznak konfliktu zájmů velmi vážně a pro zamezení konfliktu zájmů uplatňuje přísné interní kontrolní mechanismy," uvedla pro Aktuálně.cz Jana Kloudová z pražské kanceláře firmy.

"Vzhledem k výše uvedenému jsme přesvědčeni, že naše právní poradenství nebylo v žádném případě poskytnuto v rozporu s pravidly pro konflikt zájmů," dodala Kloudová.

Posoudí to Česká advokátní komora. Nejprve rozhodne kontrolní rada komory, jestli se vůbec bude touto věcí zabývat. Pokud ano, zasedne kárná komise, která podezření na konflikt zájmů prošetří.

Kauza byty OKD

  • Privatizaci OKD započatou v roce 1990 dokončil ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD v roce 2004.

  • Vláda schválila prodej 46 procent akcií OKD společnosti Karbon Invest ovládané Viktorem Koláčkem a Petrem Otavou za čtyři miliardy korun.

  • Ve stejném roce provedl Zdeněk Bakala transakci, při níž jím zastoupená kyperská skupina RPG Industrie koupila Karbon Invest.
    Bakala tím získal OKD i 44 tisíc bytů.Podle smlouvy mezi státem a Karbon Invest mají předkupní právo na byty za zvýhodněnou - netržní cenu.

  • V roce 2005 Bakala oznámil, že posoudí, kdy a za jakých okolností bude možný prodej bytů nájemníkům.

  • V květnu 2008 ohlásil, že prodej není aktuální a že začne byty opravovat.

  • V září 2008 založili nespokojení nájemníci občanské sdružení Bytyokd.cz. Sdružení vyvíjí tlak na prodej, pořádá petice a protestní demonstrace.
  • V červnu 2009 majitel vypověděl závazek časově neomezeného předkupního práva ze smlouvy. 

"Podstatné asi bude, zda mohla kancelář využít nějakou informaci získanou od jedné smluvní strany při zastupování strany druhé," vysvětloval člen předsednictva České advokátní komory Radim Miketa.

Nájemníci se pustili do pátrání po okolnostech prodeje OKD a smlouvy se státem poté, co Zdeněk Bakala oznámil, že byty nájemníkům neprodá, i když to předtím slíbil. Marně si stěžovali si na si ministerstvu financí, vlastník neplní smlouvu se státem. Obrátili se i na Evropské komisi.

Ministerstvo financí dosud odmítalo všechny stížnosti jako neopodstatněné. V souvislosti s vypovězením závazku předkupního práva však chystá určovací žalobu.

Na to, jestli má vlastník právo vypovědět některé závazky, se totiž tentokrát kromě kanceláře Allen  & Overy zeptalo dalších dvou právních firem,  které na rozdíl od první jmenované považují vypovězení části smlouvy za protiprávní.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že o propojení právní firmy, o jejíž stanoviska se v minulosti opíral, na vlastníka OKD, nic nevěděl. K možnému střetu zájmu se nechtěl vyjádřit. "To bych si musel nejprve nechat udělat odborný posudek," řekl Kalousek.

Sdružení chce prověřit stížnosti

Sdružení Bytyokd.cz vyzvalo ministerstvo financí, aby se znovu zabývalo jejich stížnostmi z minulosti, které posuzovali právníci kanceláře Allen  & Overy.

"Jde o obrovskou finanční kauzu. Nájemníkům i státu hrozí újma pětatřicet až pětapadesát miliard korun. Taková je zhruba tržní cena," uvedl za Bytyokd.cz Roman Macháček.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek prohlásil, že pod vzhledem informací o právní firmě jsou všechny dosavadní analýzy ministerstva financí k plnění privatizační smlouvy z roku 2004 neplatné.

Mluvčí Bakalovy společnosti RPG Petr Handl vysvětloval, že firma závazek předkupního práva vypověděla, aby mohla dosáhnout na vysoké úvěry na opravu chátrajících domů a bytů. Zopakoval, že RPG chce budovat kvalitní nájemní bydlení a neuvažuje o prodeji bytů nájemníkům ani nikomu jinému.

Handl potvrdil, že skupina RPG využila v minulosti služeb právní kanceláře Allen  & Overy. "Šlo o menší studii z přelomu roku 2005 a 2006. Týkala se daní. Neměla souvislost s byty. Naše skupina využívá služeb desítek právních kanceláří," tvrdil Aktuálně.cz Handl.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 5 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy