Stát přišel o parcelu za čtvrt miliardy. Právnička nechodila k soudu, restituenti vyhráli kontumačně

Domácí Domácí
7. 6. 2016 12:08
Stát přišel kvůli právničce Státního pozemkového úřadu, která se nedostavila k soudu a ani ve stanovené lhůtě nedodala vyjádření, proč by parcely měly zůstat státu, o pozemky v pražských Letňanech za čtvrt miliardy korun. O parcely zažádali restituenti a soud kontumačně vyhráli. Právnička pozemkového úřadu dostala výpověď, na výsledku to ale nic nemění. Pozemkový úřad se ale nechce vzdát, podá dovolání k Nejvyššímu soudu a doufá, že pozemky získá zpět. Mezitím však noví majitelé mohou parcely prodat či zastavět.
Lukrativní pozemek určitě nezůstane dlouho bez povšimnutí developerů. (Ilustrační foto)
Lukrativní pozemek určitě nezůstane dlouho bez povšimnutí developerů. (Ilustrační foto) | Foto: Best of Realty

Praha – Kvůli právničce Státního pozemkového úřadu přišel stát o pozemky v pražských Letňanech za čtvrt miliardy korun. Důvodem podle Hospodářských novin je, že právní zástupkyně úřadu nechodila k soudu a nedodala ani vyjádření k žalobě restituentů, proč by pozemky měly zůstat ve vlastnictví státu. Ti nakonec lukrativní parcely bez jakéhokoliv soudního boje dostali.

Pozemky o rozloze 11,4 hektaru si rozdělí restituenti Helena Šedivá a Václav Bendl. Právnička, která pozemkovému úřadu kontumačně prohrála soud o pole, které jistě nezůstane dlouho bez zájmu developerů, dostala ihned výpověď.

Soudkyně Sylva Mašínová z Obvodního soudu pro Prahu 9 dala Státnímu pozemkovému úřadu 30 dní na to, aby se k žalobě restituentů vyjádřil. Současně ho upozornila, že když lhůtu nedodrží, rozhodne ve prospěch restituentů. Úřad soudem stanovenou lhůtu propásl o jeden den. "Jedná se o nepřehlédnutelné období nečinnosti, které nelze omluvit absolutně ničím," napsala v loňském rozsudku soudkyně Mašínová.

Restituenti jsou potomci lidí, kterým komunisté zabavili a zastavěli pole po roce 1948. Podle zákona tak mají právo na náhradu za ztracené pozemky, tedy restituční nároky. To znamená, že mají právo na jinou půdu, která patří státu.

Pozemkový úřad se ale nechce vzdát, podá dovolání k Nejvyššímu soudu a doufá, že pozemky získá zpět. Mezitím však noví majitelé mohou parcely prodat či zastavět.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy