Úředníci v Praze dali pozemky za miliardy falešné restituentce, tvrdí detektivové

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
11. 4. 2016 13:33
Restituce pozemků v Praze v miliardové hodnotě má podle policie kriminální podtext. Po dvouletém vyšetřování dědictví po Bečvářově velkostatku detektivové obvinili tři bývalé úředníky Pozemkového úřadu. Policie je stíhá pro zneužití pravomocí úřední osoby a pro maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Hrozí jim až dvanáct let.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Dlouhé roky v Praze platilo: ty nejlepší pozemky určené pro restituenty získává dvaadevadesátiletá Emílie Bednářová, příbuzná prvorepublikového velkostatkáře, kterého o všechen majetek připravili komunisté.

Policisté a státní zástupci teď po dvouletém vyšetřování přicházejí s tím, že v pozadí byl trestný čin. Restituentka Bednářová údajně nikdy na pozemky neměla nárok. Státní zástupce Jiří Pražák v pondělí potvrdil, že policie kvůli tomu obvinila tři lidi.

Podle informací Hospodářských novin, které kauzu restituentky Bednářové podrobně sledují už čtyři roky, jsou obviněnými tři bývalí úředníci Pozemkového úřadu: Eva Benešová, Petr Chemlík a Jan Horák. Policie je stíhá pro zneužití pravomocí úřední osoby a pro maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

Pokud se kauza dostane k soudu, můžou v krajním případě dostat až 12 let. "Nic vám k tomu nemůžu říct. Podepsal jsem papír od policie, že nemůžu poskytovat žádné informace," řekl Chmelík.

Pozemky za miliardy

Dědicové někdejšího Bečvářova velkostatku dostali od roku 2009 pozemky v miliardových tržních hodnotách. Většinou šlo o nejlukrativnější volné státní parcely v hlavním městě.

V příběhu jde téměř o 40 hektarů polí v pražských Strašnicích, která po roce 1945 znárodnili komunisté velkostatkáři Juliu Bečvářovi. Pak je nechali zastavět, vyrostlo na nich například sídliště. V takových případech dostávali restituenti v 90. letech od státu takzvané restituční nároky, za něž si pak mohli kupovat náhradní státní pozemky. Ale protože stát nedokázal jejich požadavky včas vyřizovat, prosadili si restituenti jinou cestu: podávali k soudům žaloby na konkrétní parcely, které si vybrali – a také je úspěšně vyhrávali.

Takhle vysoudili desítky lukrativních pozemků i restituenti po Bečvářovi: dali dohromady své nároky, zažalovali stát a dostali skoro sedm hektarů parcel naproti Thomayerově nemocnici, které můžou mít cenu až 1,4 miliardy korun. Nebo čtyřhektarovou zahradu v Kunraticích u rybníka Šeberák či areál v Hodkovičkách o rozloze zhruba pět hektarů – jako stavební parcely se oba areály mohou opět pohybovat ve stamilionových tržních cenách.

Jenže před třemi lety se přišlo na to, že restituentka Bednářová nikdy nebyla velkostatkářovou neteří, jak si všichni do té doby mysleli. Přesněji že po něm dědila pouze na základě závěti. A tudíž podle zákona neměla na žádné náhradní pozemky nárok.

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nechali velkou část takhle získaných pozemků zmrazit, už před tím ale ty nejlepší změnily majitele. Buď jsou napsané na firmy s anonymními akciemi, v nichž jako šéf představenstva vystupuje právě advokát rodiny restituentů Daniel Honzík, nebo putovaly dál ke společnostem, jejichž neprůhledná vlastnická struktura končí na Kypru.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy