reklama
 
 

Návrh komunistů na zdanění finačních náhrad církvím ve vládě neprojde

9. 4. 2016
Kardinál Dominik Duka hovořil v souvislosti s návrhem KSČM o skryté perzekuci církve ze strany některých politiků. Domnívá se, že parlament tento návrh nepodpoří. Pokud by se tak stalo, musela by se církev podle něj obrátit na Ústavní soud. Vláda na zasedání návrh KSČM zřejmě nepodpoří.

Vláda na pondělním zasedání zřejmě zaujme nesouhlasné stanovisko k návrhu Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) na zdanění finanční náhrady, kterou dostávají církve za majetek nevydaný v církevních restitucích. Vyplývá to ze stanoviska pro jednání vlády.

Podle KSČM by stát mohl takto ročně získat zpět asi 380 milionů korun a za celou dobu vyplácení finanční náhrady asi 11,5 miliardy korun.

Pražský arcibiskup Dominik Duka začátkem dubna řekl, že pokud by parlament návrh schválil, církev by se obrátila na Ústavní soud.

Finanční náhrada podle nynějšího zákona o daních z příjmů není předmětem daně. Její celkový objem představuje podle důvodové zprávy 59 miliard korun, od roku 2014 se ale nesplacená část náhrady zvyšuje o inflaci, aby zůstala zachována reálná hodnota ročních splátek. Předmětem daně není ani příjem z bezúplatného nabytí majetku v rámci restitucí.

V návrhu nesouhlasného stanoviska pro vládu stojí, že zdanění náhrady by ohrozilo legitimní očekávání na straně církví a náboženských společností. Podle vlády také návrh KSČM představuje významné riziko nepřípustné retroaktivity. Jako příklad uvádí velmi podobný postup týkající se dodatečně zdaněné státní podpory stavebního spoření, které již dříve Ústavní soud zamítl.

Vláda také poznamenává, že podle současného zákona o daních z příjmů nejsou dotace, příspěvky a další podpory církvím z veřejných rozpočtů předmětem zdanění, a proto by bylo nesystémové, kdyby se zdaňovala i tato finanční náhrada.

Bez ohledu na stanovisko vlády se tímto návrhem budou poslanci zabývat na některé z příštích schůzí.

autor: ČTK | 9. 4. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama