Ochrana před povodní: Nebezpečná pole budou bez brambor

Pavel Baroch
2. 8. 2009 14:20
Kritikům vadí, že zákaz se vztahuje jen na 8 procent půdy
Nad ropovodem by neměly stát větší stavby ani růst trvalý porost, zemědělské činnosti však nic nebrání. Průměrná hloubka uložení potrubí je kolem jednoho a půl metru pod zemí.
Nad ropovodem by neměly stát větší stavby ani růst trvalý porost, zemědělské činnosti však nic nebrání. Průměrná hloubka uložení potrubí je kolem jednoho a půl metru pod zemí. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Stát plánuje, že na vybraných polích zakáže zemědělcům pěstovat brambory, kukuřici, řepu a další plodiny, které se nepřímo podílejí na ničivých dopadech povodní, jaké letos postihly Moravu a další části republiky.

Tyto plodiny totiž napomáhají půdní erozi, takže při vydatných deštích nejsou pole schopna zadržovat vodu, která se pak spolu s bahnem valí na silnice, do vsí a potoků.

Ministerstvo zemědělství v návrhu nových závazných pravidel, pro něž se vžila zkratka GAEC, chce, aby farmáři od příštího roku nesměli vybrané "erozní" plodiny pěstovat na silně erozně ohrožených půdách, které podle ministerské klasifikace představují asi 208 tisíc hektarů.

Podle Michala Pospíšila, poradce ministra životného prostředí Ladislava Mika a předsedy sněmovního zemědělského výboru Jiřího Papeže jde o příliš malou rozlohu, takže opatření nakonec nemusí být účinné.

"Je to strašně málo," řekl Aktuálně.cz Pospíšil. Vymezených 208 tisíc hektarů představuje jen zhruba 8 procent české orné půdy.

Podle poslední Zprávy o životním prostředí v České republice, kterou každoročně na podzim dostává vláda, je erozí ohrožena bezmála polovina české zemědělské půdy.

Přísná pravidla rozšíříme

Ministerstvo zemědělství ovšem slibuje, že ochranné opatření rozšíří od roku 2011 na další pole. "Shodli jsme se na postupném přístupu," řekl Aktuálně.cz Jan Ulrich, ředitel ministerského odboru environmentálních strategií. Dodal, že jde o zcela nové opatření, s nímž se zemědělci i úřady musí naučit pracovat.

Foto: Ondřej Besperát

Za dva roky by přísnější pravidla, podle současného návrhu, měla platit na více než 1,1 milionů hektaru, což představuje 43,5 procent orné půdy.

Tato půda podle ministerstva patří do kategorie "mírně erozně ohrožená", takže zemědělci zde budou moci pěstovat brambory, kukuřici či řepu. Ovšem jen v případě, pokud použijí šetrné metody a budou například sít bez orby do nepřipravené půdy.

Poradce Michal Pospíšil se ovšem obává, aby se na rozšíření přísných pravidel na ochranu zemědělské půdy po volbách "nezapomnělo". "Teď po povodních je vhodná doba pro přijetí radikálnějších řešení," řekl Aktuálně.cz Pospíšil.

K nově připravovaným závazným pravidlům pro zemědělce je kritická zejména vlivná Agrární komora. Pokud návrh odsouhlasí i vláda, přijde farmář o část státních dotací, pokud standardy Dobrého zemědělského a environmentálního stavu (GAEC) nebude dodržovat.

Erozní rýhy na poli
Erozní rýhy na poli | Foto: Archiv

V návrhu už je jedna výjimka

Vliv Agrární komory se podle Pospíšila už projevil. V poslední verzi návrhu nových závazných pravidel je už jedna výjimka.

Zákaz pěstování brambor, kukuřice a dalších erozních plodin budou na silně erozně ohrožených půdách úřady tolerovat, pokud plocha nepřekročí deset procent rozlohy pole, maximálně ovšem jeden hektar.

"Je to drobení původní myšlenky, zeslabování původních pravidel," soudí poradce Michal Pospíšil, podle něhož jsou zemědělci sami proti sobě, pokud požadují změkčování plánovaných standardů.

"Kvůli erozi totiž pole ztrácí svoji úrodnost," varuje Pospíšil, podle něhož existuje i hrozba, že Brusel zastaví Česku zemědělské dotace. Návrh pravidel Dobrého zemědělského a environmentálního stavu (GAEC) totiž vychází z nové evropské legislativy.

Foto: Ondřej Besperát

Nechceme trestat za dva metry

Ministerstvo zemědělství ovšem tvrdí, že není možné, aby farmář stoprocentně dodržel hranici silně erozně ohrožené půdy, která nebude na poli nijak vyznačena.

"Klauzule o deseti procentech umožňuje traktoristovi i výsev vybraných plodin na zanedbatelně malé rozloze erozně ohrožených půd, neboť nemá v reálu vodítko, kde přesně se hranice erozně ohroženého místa na poli nachází," tvrdí Jan Ulrich z ministerstva zemědělství.

"Bylo by nesmyslné trestat zemědělce jen za to, že o jeden až dva metry vjel se secí mechanizací i do erozně ohroženého území," dodal Ulrich.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy