Jak vydělat miliony? Koupit levné pole na okraji Prahy

Pavel Baroch
16. 4. 2010 22:05
Spekulanti změnou orné půdy na stavební parcely vydělají až padesátinásobek
Opravdu jen bezcenná louka?
Opravdu jen bezcenná louka? | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Za každou vloženou stokorunu se vrátí až pět tisíc.

Jak se k takovému pohádkovému zisku dobrat? Postup je poměrně jednoduchý.

Stačí koupit za pár korun "bezcenné" pole či louku na okraji Prahy, a pak přesvědčit vedení hlavního města, aby změnou územního plánu proměnily ornou půdu na stavební pozemky. Tržní cena se rázem zvýší až padesátinásobně.

Analýza ekologického sdružení Arnika ukazuje, že jde o poměrně rozšířený postup, jak relativně snadno vydělat.

"V desítkách případů se orná půda, les a další zelené plochy, které jsou v územním plánu označeny jako nezastavitelné, mění na stavební parcely. Na takových změnách může majitel pozemku vydělat miliony," řekl Martin Skalský z Arniky.

Spekulanti mohou vydělat desítky miliard

Sdružení odhaduje, že spekulanti mohou na změnách územního plánu vydělat celkem až desítky miliard korun. Naposledy přitom většina pražských zastupitelů zvedla ruku pro změnu platného územního plánu na konci března.

Pole, respektive zelené plochy by měly na úkor především nových rodinných domů zmizet například v Horních Počernicích, v Kunraticích, Satalicích nebo v Šeberově.

Současné změny platného územního plánu přitom mnohdy jdou proti návrhu nového územního plánu, jehož koncept právě pražský magistrát zpracovává.

Typická krajina v okolí Prahy
Typická krajina v okolí Prahy | Foto: Středočeský krajský úřad

Každý den minus 15 hektarů

Ministerstvo životního prostředí v nedávno publikované zprávě o stavu české přírody a krajiny upozornilo, že každý den zmizí na 15 hektarů zemědělské půdy, tedy plocha větší než tři Václavská náměstí.

Nejrychleji přitom mizí pole nebo louky v těsném okolí Prahy, a pak také u dalších velkých měst a podél dálnic. "Jde z velké části o velmi kvalitní půdy," konstatovalo ministerstvo.

Novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která měla aspoň zpomalit neuvěřitelné tempo zabetonování české krajiny, ovšem poslanci po mnoho měsíců ignorovali, takže už ji do voleb neprojednají.

Pražští zastupitelé rozhodují o stovkách hektarů

Změny v pražském územním plánu, které mění zemědělské pozemky na parcely pro možnou výstavbu, přitom nejsou nijak malé. Jde o stovky až tisíce hektarů. Například jen v březnu zastupitelé rozhodovali o zhruba 900 hektarech.

Letecký pohled na satelitní městečko u Kladna.
Letecký pohled na satelitní městečko u Kladna. | Foto: Ondřej Besperát

"Jedna realitní kancelář například aktuálně nabízí více než 16 tisíc metrů čtverečních zemědělské půdy v Praze-Lipencích za 110 korun za metr s komentářem 'vhodné jako investice'," konstatovalo ekologické sdružení Arnika.

Problémy se satelitními městečky

Překotná a mnohdy neregulovaná výstavba na okraji hlavního města přináší i spoustu problémů.

"Nekoncepční výstavba nejen ubírá zeleň, ale vytváří také sídelní kaši, vede k nárůstu automobilové dopravy, hluku a ke znečištění ovzduší," poznamenal Martin Skalský z Arniky.

Návrh nového územního plánu je přísnější

Koncept nového územního plánu je přece jen vůči spekulantům na některých místech tvrdší. Podle zjištění Aktuálně.cz se tak do potíží dostává například jeden z nejznámějších spekulantů a někdejší realitní magnát Miloš Červenka, který má velkolepé plány v pražském Suchdole.

Půda, která se měla v novém územním plánu přeměnit na parcely pro výstavbu, by měla i nadále zůstat jako plocha pro zeleň. A na nich nikdo nepostaví ani zahradní domek.

Spekulanti se s tím ovšem nemíní smířit a chystají se dokonce na soudní spory. Ve hře jsou bezmála dvě miliardy korun, které by obchodníci museli oželet jen za pozemky.

 

Právě se děje

Další zprávy