Praha - Koaliční vláda Mirka Topolánka představila druhou velkou reformu. Jde o zdravotnictví a autorem je Tomáš Julínek.
Hlavním přikázáním rozsáhlé reformy se překvapivě stala opatrnost.
Pro pacienta se příliš věcí nezmění, i když ministr znovu napíše sedm zákonů, zřídí nový úřad a na akciové společnosti změní zdravotní pojišťovny i fakultní nemocnice.
Z pohledu občanů je však podstatné, že budou mít k dispozici stejnou péči: Nabídka se změní nejvýš z pěti procent, pokud s tím ovšem budou souhlasit.
"Změnit kurs Titanicu jde jenom pomalu," vysvětlil opatrnost jeden s Julínkových spolupracovníků.
Dalším důvodem je fakt, že v této chvíli nemá ministr z ODS jistou podporu koaličních partnerů.
Tři plány svéprávného pacienta
"Zákony by měly platit od ledna 2009. Jejich výsledkem bude, že vytvoří svéprávného pacienta, který bude partnerem pro zdravotníky," popsal svůj hlavní záměr ministr.
Nové zákony především umožní občanům, aby si vybírali ze tří typů zdravotních plánů. Především se mohou spokojit se současným stavem, kdy si vybírají libovolného lékaře a spoluúčast má být omezena na poplatky ve výši několika desítek korun.
Druhou možností je plán řízené péče. Pacient například připustí, že mu pojišťovna doporučí lékaře či nemocnici, kde by mu měli jeho chorobu vyléčit. Tím by se dala ušetřit zbytečná vyšetření a vybírat nejlepší péče.
Vznikne také plán s vyšší spoluúčastí. Občan může souhlasit, že pojišťovna bude platit za jeho léčení jen státem stanovenou minimální částku a zbytek doplatí.
Pojišťovny budou vracet
Paradoxem je, že plné pojistné budou platit také lidé, kteří zvolí oba nové typy zdravotních plánů. Rozhodnutí změnit plán se jim vyplatí ve chvíli, kdy bude jejich pojišťovna dobře hospodařit. Větší část ze zisku totiž bude povinna rozdělit mezi své klienty z obou úsporných programů.
Dále o reformě
Jaké jsou dopady reformy veřejných financí?
Analýza:Náklady na zdraví kvůli poplatkům výrazně stoupnou Tabulka:
Kolik po reformě zaplatíte u lékaře? Souhrn:
Podívejte se, jak se změní péče o zdraví
Pod drobnohledem
"Zatím není stanoveno přesné procento, v každém případě to bude většina," přislíbil Julínkův náměstek Pavel Hroboň.
Vrácené peníze budou moci využít tomu, aby si připlatili na zdravotní péči. Typickým příkladem je doplatek na lepší kloubní náhradu. "Vyplatí se to hlavně lidem, kteří budou dbát o své zdraví," vysvětlil Julínek, proč dělí zdravotní plány.
Bez připojištění
Ministr zatím nevyužil další nástroje, které by daly pacientovi větší šanci rozhodovat o svém léčení.
Nezavádí se tzv. spořící účty, kam by se ukládala část pojistného. Julínek je doporučoval ještě ve svém dva roky starém návrhu reformy. Pokud by existovaly, umožnily by občanům platit až dvacet procent zdravotní péče.
Zároveň se nebude významně měnit objem péče, která se má platit z veřejného pojištění. "Seznam výkonů budeme revidovat, vyškrtneme ale z něho jen ty, které tam jednoznačně nepatří," ujistil Julínek. Změna se tak může týkat například kosmetiky, případně některých lázeňských služeb.
Pojišťovny se i nadále omezí jen na hrazení péče, která je placena z pojistného. Jakékoli služby navíc bude možné i platit pouze z vlastní kapsy, nebo z běžného komerčního připojištění. Zdravotní pojišťovny přitom nebudou připojištění nabízet.
"Nebudeme dělit zdravotnictví na standardní a nadstandardní část," zdůraznil Julínek.
Sto nových úředníků
Namísto pacientů zažijí dramatické změny samotné instituce. Důvodem je podle Julínka snaha, aby spravovaly peníze svých klientů průhledně a efektivně. Kontrolovat je bude nový "Úřad pro dohled nad zdravotními pojišťovnami".
Podle náměstka Hroboně nebude mít víc, než sto zaměstnanců, přitom část z nich přejde z ministerstva. Sledovat budou především finanční kondici pojišťoven a jejich schopnost nabízet kvalitní péči.
"Úřad nebude pod kontrolou ministra zdravotnictví, jeho ředitele bude jmenovat vláda. Zvažujeme možnost, že provoz budou částečně financovat samy pojišťovny," vysvětlil Hroboň.
Skryté ostny
I ve svých plánech na změny institucí zachovává Julínek opatrnost.
České zdravotnictví by nejvíc ušetřilo, kdyby ministr snížil počet jedenácti fakultních nemocnic. V návrzích zákonů počítá s tím, že z fakultních vniknou akciové univerzitní nemocnice, kde bude držet dvě třetiny akcií stát a třetinu univerzity. Ministr ovšem nechce říci, kolik univerzitních nemocnic nakonec bude, ani které ze současných ústavů si univerzitní status zachovají.
U zdravotních pojišťoven zatím nechce ministr zveřejnit ani to, kdo bude jejich akcionářem. Experti zatím počítají s tím, že jediným akcionářem VZP bude stát, akcie ostatních pojišťoven mohou dostat podniky, které je před patnácti lety zakládaly.