Stát konečně vykoupí pozemky v Letech

Simona Holecová
16. 1. 2006 14:17
Praha - Stát začal vytvářet rezervu na vykoupení vepřína v Letech u Písku, kde stál za druhé světové války internační tábor pro Romy. Mezitím však pokračují snahy nacionalistů přepsat dějiny tohoto místa.

Na vytvoření rezervy se dnes dohodl ministr financí Bohuslav Sobotka s premiérem Jiřím Paroubkem (oba ČSSD).

Ministerský předseda Paroubek již dříve ohlásil, že vláda chce pozemek vykoupit od vlastníka vepřína, který byl na místě bývalého tábora postaven. Vepřín by měl z místa s pohnutou historií zmizet i podle řady nevládních organizací.

Miliardy či desítky milionů?

"Výši částky, která vznikne z úspor v jiných oblastech, nebudeme s ohledem na vyjednávání s vlastníky pozemku zveřejňovat," sdělila mluvčí ministerstva Petra Krainová.

Vepřín patří společnosti AGPI. Firma už dříve předeslala, že je ochotna areál v Letech opustit, pokud dostane náhradu. Podle některých odhadů by stát mohlo přemístění vepřína přijít i na miliardu korun. Tuto částku ale odborníci považují za přemrštěnou.

Premiér soudí, že za výkup nemusí stát dát stovky milionů korun, ale spíše desítky. Když v listopadu kritizoval postup vládního zmocněnce Svatopluka Karáska (US-DEU) v této věci, odhadl, že by se citlivá otázka mohla vyřešit v polovině letošního roku.

Podle Karáskova tehdejšího odhadu bude na vykoupení velkovýkrmny třeba vyšší částka než desítky milionů. "Nový vepřín této kapacity pod 300 milionů není možný. Ale jestli se to panu premiérovi podaří, tak budu jedině rád," uvedl tehdy vládní zmocněnec.

Karásek chtěl, aby na vepřín v Letech pamatoval státní rozpočet pro letošní rok, Paroubek mu tehdy odpověděl, že budou stačit rozpočtové rezervy.

326 letských obětí

Podle historických pramenů zahynulo v táboře v Letech 326 lidí a šest stovek vězňů skončilo v Osvětimi. Nedaleko velkovýkrmny stojí od poloviny 90. let minulého století památník.

Kromě rozhodnutí Evropského parlamentu vášně kolem Letů loni rozdmýchal i prezident Václav Klaus. Prohlásil totiž, že místní tábor pro Romy nebyl koncentrační.

Rušno je v Letech i nyní. Nacionalistická Národní strana, která tvrdí, že šlo pouze o pracovní tábor, tam o víkendu postavila kámen jako památník obětem druhé světové války.

Ze stránek NS: "...z volně ležícího "balvanu" na místě původního pracovního táboru v Letech u Písku se stal Památník obětem II. světové války..."
Ze stránek NS: "...z volně ležícího "balvanu" na místě původního pracovního táboru v Letech u Písku se stal Památník obětem II. světové války..." | Foto: Zdroj: Národní strana

Jen běžné nemoci?

Kámen leží u lesíka zhruba 400 metrů od vepřína, na něm je okrovou barvou napsáno "Obětem".

Podle starosty Letů Rostislava Jandery se nápis na balvanu objevil v neděli. Místo je prý navíc nově upraveno. Drť kolem kamene je uhrabaná, ve sněhu na příjezdové cestě jsou vyjeté koleje, zřejmě od nákladního auta či traktoru.

Podle plánu Národní strany měl na místě bývalého romského tábora stát kamenný pomník, uvádějící, že tábor byl jen pracovní, Romové v něm umírali na běžné nemoci a že šlo o německé zařízení, nikoli české.

Proti tomu vystoupily jak romské organizace, tak někteří politici a sdružení. Romské organizace oznámily, že očekávají, že vláda a policie nedovolí pomník postavit. V této souvislosti už padlo několik trestních oznámení.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy