Praha - Vláda souhlasila s páteční dohodou o platech soudců a státních zástupců. Ti mají dostat část platů zpětně, části nároků se vzdají.
Řekla to ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) s tím, že tak stát ušetří kolem čtyř miliard korun. Výplata peněz je podle páteční dohody podmíněna tím, že soudci a státní zástupci přistoupí na dohodu o narovnání.
Soudci mají zpětně dostat peníze za roky 2012 až 2014, o které přišli kvůli nesprávně stanovené platové základně, nikoliv peníze kvůli tomu, že jim zákonodárci dlouhodobě nepřiznávali trojnásobek základny. Současně se podle Válkové soudci a státní zástupci vzdají všech nároků na náklady řízení, úroky z prodlení a podobně.
Šéfové soudů: nikoho nutit nebudeme
Předsedové nejvyšších soudů Pavel Šámal a Josef Baxa předpokládají, že dohodu o částečném doplacení mezd přijme převážná většina soudců. Oba se pokusí kolegy svou autoritou ovlivnit, nikdo je ale nemůže nutit.
Pokud by na návrh přistoupilo všech 4200 soudců i žalobců, tak to podle Válkové státní kasu přijde na 1,2 miliardy korun.
Druhá varianta, kterou v pondělí probírala vláda, by stát přišla na zhruba pět miliard korun. "Je to jedna ku třem, totiž státu se tím ušetří cirka čtyři miliardy," řekla ministryně k nakonec přijaté variantě.
Babiš nehlasoval
Hlasování o návrhu přitom podle ní bylo těsné. Kdo jak hlasoval, nechtěla Válková prozradit, podle jednoho ze členů vlády se ale zdržel například ministr financí a stranický šéf Válkové Andrej Babiš (ANO).
Zajištění dohody se soudci a státními zástupci bude podle ministryně náročné organizačně i technicky, nicméně peníze by měly být připraveny v květnu k výplatě a nejpozději v červnu by je tak měli soudci a státní zástupci dostat na účet.
Část peněz půjde podle Válkové z rozpočtové rezervy ministerstva spravedlnosti. Jak ministryně podotkla už v pátek, rezerva však rozhodně není tak velká, aby pokryla celou sumu. Zbytek tak bude muset najít ministr financí Babiš buď z vládní rezervy, nebo z účtu resortu financí.
Soudci: ať už diskuse skončí
Válková věří, že apel čelných představitelů justice na to, aby soudci a státní zástupci na dohodu přistoupili, bude mít 80- nebo 90procentní úspěšnost. "Jistotu nemáte nikdy, nicméně po jednání, které probíhalo v pátek, zaznělo, že bude tak silný morální a etický apel, že ten, kdo bude dál žalovat, tak by ztratil tvář jak mezi svými kolegy, tak u veřejnosti," řekla ministryně novinářům během pondělního jednání vlády.
"Většina soudců je iritována všemi těmi problémy, které s platy jsou. Chtěli jsme hlavně stabilizovat tu situaci, najít řešení, které je schůdné pro všechny. My to myslíme vážně a chceme toho docílit za každou cenu," přivítal rozhodnutí předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal.
Vstřícné gesto
Pondělním rozhodnutím reagovala vláda na výrok Nejvyššího soudu (NS), podle kterého nepoužívá ministerstvo práce při stanovování platů správný statistický údaj. V uplynulých letech navíc zákon soudcům místo trojnásobku přiznával jen 2,75násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře.
"Kdybychom dnes nepřijali usnesení, tak jsem si téměř jistá, že během následujících 48 hodin budou téměř všichni nebo naprostá většina soudců a státních zástupců podávat žaloby, a tím okamžitě vzrostou náklady státu," naznačila Válková, co by nepřijetí dohody znamenalo.
Soudci v pondělí znovu ocenili především přístup Válkové. Nesouhlasí také s tím, aby ve své funkci skončila. "Nástup Válkové byl spojen s několika nešťastnými kroky, ale ve směru k justici si nevybavím žádnou fatální chybu, kvůli které by měla opustit svůj úřad," vysvětlil předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.