Praha - Stát se chystá zatočit se spekulanty s elektřinou ze slunce, kteří mají značnou zásluhu na tom, že úřady pozastavily připojování nových fotovoltaických elektráren.
Energetický regulační úřad připravuje novou vyhlášku, která stanoví přísnější pravidla pro rezervaci plánovaných elektráren v síti. Právě tuto rezervaci využívají podnikavci k relativně snadným příjmům, zároveň ovšem blokují projekty solidních investorů.
Spekulanti si totiž u distribučních společností rezervují místo v síti pro sluneční elektrárnu, kterou ve skutečnosti nechtějí stavět. Svou rezervaci pak prodají skutečným fotovoltaickým podnikatelům.
"Za značnou částí již vydaných povolení stojí spekulanti, kteří mají zásadní podíl na současné situaci, z níž navíc profitují. Všichni ostatní jsou tím samozřejmě poškozeni," konstatoval Jaromír Řehák, předseda představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace.
Ve slunečním byznysu se díky mimořádně výhodným výkupním cenám točí velké peníze, řádově stovky milionů korun. Proto toto prostředí láká spekulanty. "Je to opravdu velký byznys," řekl Aktuálně.cz Petr Holub, ředitel odboru udržitelné energetiky ministerstva životního prostředí.
Neplníš harmonogram, přijdeš o rezervaci
Energetický regulační úřad, který vyhlášku připravuje, podrobnosti nového předpisu nesdělil. Ačkoli redakci Aktuálně.cz slíbil odpovědět na písemné otázky, za 14 dní to ani po mnoha urgencích neudělal. Aktuálně.cz si tedy základní informace o vyhlášce zjistilo z jiných zdrojů.
ERU se ozval až poté, co vyšel tento článek. Na otázky ovšem neodpověděl, poslal celé znění nové vyhlášky, která má platit od dubna.
Nový předpis počítá s tím, že při rezervaci plánované sluneční elektrárny bude stanoven harmonogram, který bude muset podnikatel při budování fotovoltaického zdroje dodržet. Pokud se od něj odchýlí, o registraci přijde.
Podle ministerstva životního prostředí ovšem v návrhu vyhlášky není stanoveno, jaká odchylka od harmonogramu je ještě přípustná a jaká už představuje problém. "Chceme, aby byl tento bod přesnější, a bylo řečeno, co konkrétně se stane, pokud investor harmonogram neplní," upozornil Petr Holub z ministerstva životního prostředí.
Záloha za megawatty
Dalším krokem, který by měl pomocí nové vyhlášky omezit spekulace s proudem z fotovoltaických panelů, jsou plánované zálohy na předpokládaný instalovaný výkon zelené elektrárny.
Podle informací Aktuálně.cz by se zálohy měly pohybovat v řádu desítek tisíc korun za každý instalovaný megawatt.
Energetický regulační úřad ovšem vyhlášku teprve připravuje, takže se její konečná podoba ještě může změnit.
Ať se prodeje zakážou, žádá ministerstvo
Například ministerstvo životního prostředí by chtělo prosadit, aby se prodeje rezervovaného výkonu dalším zájemcům zcela zakázaly, a hodlá o tom s regulačním úřadem ještě jednat.
"Chceme, aby se přeprodeje zakázaly," potvrdil Aktuálně.cz Petr Holub z ministerstva životního prostředí. Dodal, že chystaná vyhlášky je jen jedním krokem k tomu, aby se sluneční elektrárny a další obnovitelné zdroje rozvíjely podobně jako ve vyspělejších "zelených" zemích.
Podle Holuba by si distribuční společnosti a provozovatel přenosové soustavy ČEPS měly nejprve pořádné zjistit přesné údaje o výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů a jejich vliv na sítě. Tyto údaje jsou nezbytné k tomu, aby se přenos elektřiny v celé soustavě mohl účinně řídit.
"V kombinaci s poměrně dobrou předvídatelností výroby až dva dny předem, to může znamenat posun od obav z fotovoltaiky ke konstruktivnímu řešení jejího zapojení do sítě," tvrdí Holub.
Dalším krátkodobým krokem by podle Holuba mělo být posilování sítě včetně výměny nevyhovujících transformátorů v menších obcích, aby se zelený proud do drátů "vešel".