Stát chce nový důl na uran, ukrývá se za plynovou krizi

Pavel Baroch
9. 10. 2009 22:40
Znovu se otevírá i bourání Jiřetína kvůli těžbě uhlí

Praha - Ministerstvo průmyslu by chtělo v Česku výrazně rozšířit těžbu uranu. A se svým návhrem se schovává za lednovou plynovou krizi, kdy zhruba dva týdny netekla tato strategická surovina z Ruska do Evropy.

Ministerský plán je součástí dokumentu, který v pondělí projedná Fischerova vláda a kde jsou náměty na to, jak se připravit na případné další uzavření kohoutků na plynovodech.

Kromě zvětšení kapacity zásobníků plynu, získávání této suroviny i z jiných regionů nebo energetických úspor navrhuje ministr průmyslu Vladimír Tošovský i to, aby se v budoucnu co nejvíce využily domácí zdroje energií.

"Není možné rezignovat na maximální využití existujících domácích zdrojů palivoenergetických surovin, zejména zásob hnědého a černého uhlí a také rozsáhlých zásob uranové rudy," uvádí se ve zprávě, kterou má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Ministerstvo zároveň požaduje, aby se co nejrychleji rozšířil Temelín o další dva bloky. "Je evidentní, že v případě skutečné krize, kdy by byly dlouhodobě přerušeny dodávky plynu v zimním/chladném období, by podstatná část domácností přešla na náhradní zdroj přímotopy, což by představovalo velký tlak na výkon české elektroenergetické soustavy," tvrdí se v dokumentu.

V Česku není továrna na jaderné palivo

Proti rozšiřování těžby uranu se postavilo ministerstvo životního prostředí. Argumentuje i tím, že uran v součanosti ani není možné použít jako lék na plynovou krizi.

Foto: TVEL

"Někdo má zájem na rozšíření těžby uranu, ale tahle vazba s plynovou krizí je velmi krkolomná," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra životního prostředí Aleš Kuták.

Uvedl, že v Česku není žádný podnik, který by dokázal z uranového koncentrátu vyrobit palivo pro jaderné elektrárny. Dukovany - a od příštího roku i Temelín - odebírají palivo z Ruska, kam ČEZ posílá český uran.

Podle Kutáka by stát musel mít jistotu, že v době krize nebude ČEZ vyvážet elektřinu do ciziny. Zároveň by se muselo prověřit, zda přenosové sítě mají dostatečnou kapacitu a při zvýšeném náporu by nevypadly, jako se to při plynové krizi stalo v Bulharsku.

Kuták tvrdí, že by stát musel zajistit i strategickou rezervu přímotopů, aby se jako v Bulharsku nestalo, že byly v obchodech hned vyprodané.

"Bez těchto podmínek nemá smysl těžbu uranu kvůli plynové krizi zvyšovat," konstatoval náměstek Kuták.

Ze země se dá vykutat 56 tisíc tun uranu

V Česku se nyní těží uran na jediném místě - v Rožné na Vysočině, což je zároveň jediný důl v Evropské unii, kde se uranová ruda kutá.

Těžitelné zásoby uranu

  • Rožná (Vysočina): 500 tun
  • Brzkov-Věžnice (Vysočina): 3,1 tisíce tun
  • Mečichov (Jihočeský): 1,2 tisíce tun
  • Hamr (Liberecký): 25 tisíc tun
  • Stráž (Liberecký): 5 tisíc tun
  • Osečná-Kotel (Liberecký): 15 tisíc tun
  • Břevniště (Liberecký): 4,2 tisíce tun
  • Hvězdov (Liberecký): 2 tisíce tun

Kromě Rožné je v republice dalších sedm významných uranových ložisek, kde je možné celkem vytěžit 56 tisíc tun uranu. Pět z nich leží v Libereckém kraji.

Pokud ministerstvo se svým návrhem uspěje, uloží vláda státnímu podniku Diamo, které doluje uran v Rožné, aby vybral nejvhodnější místo pro případnou další těžbu.

Nabízí se Rožná na Liberecku

Ministerstvo průmyslu v dokumentu pro vládní kabinet naznačuje, že by se uran mohl kromě Rožné získávat ještě ve Stráži na Liberecku, kde byla chemická těžba před lety zastavena a dnes se území zamořené kyselinou sírovou postupně čistí.

"Úvahy o možném obnovení chemické těžby podle získaných zkušeností jsou jak ve státní správě, tak i ve veřejnosti neprůchodné," uznává ministerstvo.

"Je však stále otevřena možnost modifikovat sanační procesy tak, aby za maximální kontroly mohl být proces loužení ve vybraných částech ložiska obnoven a ložisko v souběhu se sanačními procesy dotěženo," navrhuje ministerstvo průmyslu.

Foto: Martina Machová

Riziko pro pitnou vodu

Proti obnovení těžby uranu - jakoukoli metodou - ovšem na Liberecku existuje mezi místními obyvateli velký odpor.

"Je to nezodpovědné," řekl Aktuálně.cz Josef Jadrný, jeden z hlavních organizátorů protestních akcí proti uranovým plánům. Připomněl, že chemická těžba by byla velkým rizikem pro místní zdroj pitné vody.

"Patří mezi pět největších zásobáren v Evropě," konstatoval Jadrný. Dodal, že pod zemí je stále až pět milionů tun kyseliny sírové z těžby uranu z minulosti. Zamořeno je na 380 milionů kubíků podzemní vody.

Zbourejme Jiřetín a vykutejme uhlí, žádá ministerstvo

Kromě rozšíření těžby uranu ministerstvo průmyslu opět navrhuje, aby se povrchová těžba uhlí v severozápadních Čechách posunula až za hranice, které v roce 1991 stanovila vláda Petra Pitharta.

"To je pro nás dlouhodobě nepřijatelné," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra životního prostředí Aleš Kuták. Připomněl, že premiér Jan Fischer slíbil, že jeho kabinet nebude o těžebních limitech rozhodovat.

Podle Kutáka jsou v dokumentu ministerstva průmyslu i rozumné návrhy, například zvýšit kapacitu zásobníků plynu.

"To je užitečná věc," poznamenal Kuták, podle něhož by z dokumentu mělo zmizet všechno, co se týká uranu a prolomení těžebních limitů. "To se stejně bude řešit ve státní energetické koncepci," dodal Kuták.

 

Právě se děje

Další zprávy