Praha - Češi se přestávají hýbat. Pravidelně, tedy alespoň jednou až dvakrát týdně, sportuje jen 28 % Čechů. Evropský průměr je 40 %, v Německu 74 %.
Zájem o sport u nejmladší generace klesá. Zhoršuje se fyzická zdatnost a pohybová všestrannost dětí. Od roku 1995 se zpětinásobil počet obézních dětí.
Zvrátit nepříznivý trend má za cíl projekt "Česko sportuje", při jehož přípravě Český olympijský výbor spojil síly s klíčovými institucemi v zemi.
"Chceme tyto statistiky změnit a k pohybu přitáhnout co nejširší veřejnost. Začít ale musíme hlavně u dětí a mládeže," vysvětluje předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.
V září proto odstartuje po celé České republice několik programů. "Nejde nám o výkony. Důležité je, aby se děti naučily mít sport rády," zdůrazňuje Kejval.
Novinkou pro školáky bude olympijský víceboj, který bude spojovat sport s dalšími důležitými oblastmi rozvoje dětských schopností. Zapojí se všechny regiony České republiky. Silným tématem budou blížící se olympijské hry v Soči.
O něco lepší, i když také hluboko pod evropským průměrem, je to s vyvíjením fyzické aktivity Čechů mimo sport. Patří sem třeba chození, jízda na kole, tančení, a EU sem dokonce počítá i u Čechů tak oblíbené zahrádkaření: pravidelně se takto hýbe 52 % Čechů, evropský průměr je 65 %.
Ještě zajímavější jsou důvody této nečinnosti. Neuvádíme ani tolik zdravotní indispozice (13 %) ani nedostatek peněz (5 %), nýbrž nedostatek času (51 %).
Hypokinézou k záhubě
Nedostatek pohybu, neboli hypokinéza, je přitom jeden z hlavních rizikových faktorů civilizačních chorob, jako jsou ischemické choroby srdeční, obezita či vysoký krevní tlak.
Ty tam jsou doby, kdy lidé chodili do práce či do školy každý den několik kilometrů pěšky, kdy velká část lidí fyzicky pracovala na poli či později v továrnách, po práci pak ještě obhospodařovala svůj grunt.
Jenže člověk je stavěný na pohyb, chůzi, běh, nikoli však na celodenní vysedávání. Chybějící pohyb proto nutně potřebuje nahradit nějakou pohybovou aktivitou.