Starší lidé budou mít občanky na delší dobu, rychlé pasy od nového roku zdraží

ČTK ČTK
26. 12. 2015 10:30
Češi, kteří si potřebují obstarat doklady, by se měli připravit na několik změn. Starší lidé si už nebudou muset měnit občanku po deseti letech, expresní pasy budou hotové rychleji, zároveň ale za ně lidé zaplatí více peněz. Nově navíc bude zpoplatněné zrušení trvalého pobytu.
Foto: Thinkstock

Praha - Obecní úřady budou vydávat od ledna lidem starším sedmdesáti let občanské průkazy s prodlouženou platností. Doklady budou na 35 let, takže si je starší obyvatelé nebudou muset měnit každých deset let.

Zároveň podraží takzvané expresní pasy. Lidé nově zaplatí za expresní pas 4000 korun místo nynějších 1500 korun. Děti do 15 let budou mít "rychlý" pas za 2000 korun místo současné tisícikoruny. Vydání těchto dokladů potrvá nejvýše šest pracovních dní, dosud na to úřady měly 15 dní. Základní cena pasu, pro jehož vydání je měsíční lhůta, zůstane na 600 korunách.

Expresní pasy mají obsahovat strojově čitelné biometrické údaje a nebudou mít omezenou půlroční platnost jako nyní. Cestovní doklady bez biometrických údajů se od příštího roku nebudou vydávat vůbec kvůli malému zabezpečení.

Novinkou je také to, že lidé budou moci požádat o cestovní pas na jakémkoliv úřadu a tam si jej také budou moci vyzvednout. Nyní mohou žádat a dostat pas pouze tam, kde mají trvalé bydliště. Lidé si navíc budou moci pasy i občanské průkazy vyzvednout i na jiném úřadu, který uvedou v žádosti. Za takovou službu by ale připlatili stokorunu.

Předloha zavede také poplatek 200 korun za vydání nového občanského průkazu kvůli zápisu titulu nebo vědecké hodnosti, případně z jiných osobních důvodů.

Poplatek za zrušení trvalého pobytu

Změny se dotknou i zákona o evidenci obyvatel. Česká televize a Český rozhlas budou mít přístup do registru obyvatel kvůli evidenci poplatníků a vymáhání dlužných částek.

Obecní úřady budou muset umožnit lidem, kteří na nich mají hlášen trvalý pobyt, přebírat oznámení o uložení zásilky. Umožní to použít takzvanou fikci doručení, kdy se na nevyzvednutou zásilku hledí po určité lhůtě tak, jako by doručena byla. Fikce doručení platí pro soudní a úřední listiny.

Zpoplatněno bude nově zrušení trvalého pobytu. Zavedením stokorunového poplatku chce ministerstvo vnitra zabránit jeho účelovému rušení, kterého lidé využívají hlavně v případech, kdy se skrývají před exekutory, soudy nebo policií.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy