Pozor na vánočních trzích, kontroloři varují před nepoučitelným prodejcem škvarků

Ekonomika Ekonomika
18. 12. 2015 11:22
Státní veterinární správa varuje před prodejcem s názvem Ráj škvarků, který prodává své výrobky na farmářských trzích po celé republice. Zjistila u něj závažné hygienické nedostatky v kombinaci s klamáním spotřebitele. Své prohřešky přitom opakuje, i když už byl v minulosti pokutován.
Škvarková pomazánka. Ilustrační snímek.
Škvarková pomazánka. Ilustrační snímek. | Foto: Zdeněk Bašus

Praha – Až si budete na vánočních trzích vybírat škvarky nebo sádlo, dejte si pozor, od koho je kupujete. Státní veterinární správa varuje před prodejcem s názvem Ráj škvarků, který prodává své výrobky na farmářských trzích po celé republice.

"Kontrola Státní veterinární správy začátkem prosince odhalila na farmářském trhu v Praze prodejce sádla a škvarků z jižních Čech, u něhož zjistila závažné hygienické nedostatky v kombinaci s klamáním spotřebitele," říká Petr Pejchal, mluvčí veterinární správy.

Ukázka skladování prodejce Ráj škvarků. Dokumentace z kontroly SVS.
Ukázka skladování prodejce Ráj škvarků. Dokumentace z kontroly SVS. | Foto: Státní veterinární správa

Kontrola u zmíněného prodejce zjistila překročení teplot skladování a nedostatečné označení výrobků. Na prodávaném škvařeném vepřovém sádle a škvarcích chyběly v rozporu s předpisy jakékoliv etikety, případně z nich bylo patrné, že prodávané zboží má již téměř dva měsíce prošlé datum spotřeby.

Státní veterinární správa přitom již například letos v lednu téhož prodejce přistihla při prodeji prošlých a neoznačených výrobků na farmářských trzích v Českých Budějovicích. "Dotyčný zboží prodával, aniž by jeho výrobna byla schválena a registrována podle veterinárního zákona. Za tento správní delikt mu byla pravomocně uložena pokuta 50 tisíc korun," říká Pejchal.

Veterinární správa má navíc doklady o tom, že prodejce opakovaně nabízel své výrobky na různých místech republiky, přestože nemá povoleno vyrábět a dávat do oběhu živočišné produkty. "V některých případech kontrole tvrdil, že produkty nejsou jeho, a účelově uvedl coby prodejce jinou osobu. Ani tato osoba však nebyla a není registrována ani schválena podle veterinárního zákona," dodal Pejchal.

Státní veterinární správa proto upozorňuje organizátory farmářských trhů a návštěvníky trhů, že si mohou ověřit, zda prodejci a zejména výrobci živočišných produktů, kteří mají zájem na trzích prodávat či prodávají, jsou pro tuto činnost registrováni. Veřejné seznamy jsou přístupné na internetových stránkách Státní veterinární správy.

 

Právě se děje

Další zprávy