Pozor na vánočních trzích, kontroloři varují před nepoučitelným prodejcem škvarků

Ekonomika Ekonomika
18. 12. 2015 11:22
Státní veterinární správa varuje před prodejcem s názvem Ráj škvarků, který prodává své výrobky na farmářských trzích po celé republice. Zjistila u něj závažné hygienické nedostatky v kombinaci s klamáním spotřebitele. Své prohřešky přitom opakuje, i když už byl v minulosti pokutován.
Škvarková pomazánka. Ilustrační snímek.
Škvarková pomazánka. Ilustrační snímek. | Foto: Zdeněk Bašus

Praha – Až si budete na vánočních trzích vybírat škvarky nebo sádlo, dejte si pozor, od koho je kupujete. Státní veterinární správa varuje před prodejcem s názvem Ráj škvarků, který prodává své výrobky na farmářských trzích po celé republice.

"Kontrola Státní veterinární správy začátkem prosince odhalila na farmářském trhu v Praze prodejce sádla a škvarků z jižních Čech, u něhož zjistila závažné hygienické nedostatky v kombinaci s klamáním spotřebitele," říká Petr Pejchal, mluvčí veterinární správy.

Ukázka skladování prodejce Ráj škvarků. Dokumentace z kontroly SVS.
Ukázka skladování prodejce Ráj škvarků. Dokumentace z kontroly SVS. | Foto: Státní veterinární správa

Kontrola u zmíněného prodejce zjistila překročení teplot skladování a nedostatečné označení výrobků. Na prodávaném škvařeném vepřovém sádle a škvarcích chyběly v rozporu s předpisy jakékoliv etikety, případně z nich bylo patrné, že prodávané zboží má již téměř dva měsíce prošlé datum spotřeby.

Státní veterinární správa přitom již například letos v lednu téhož prodejce přistihla při prodeji prošlých a neoznačených výrobků na farmářských trzích v Českých Budějovicích. "Dotyčný zboží prodával, aniž by jeho výrobna byla schválena a registrována podle veterinárního zákona. Za tento správní delikt mu byla pravomocně uložena pokuta 50 tisíc korun," říká Pejchal.

Veterinární správa má navíc doklady o tom, že prodejce opakovaně nabízel své výrobky na různých místech republiky, přestože nemá povoleno vyrábět a dávat do oběhu živočišné produkty. "V některých případech kontrole tvrdil, že produkty nejsou jeho, a účelově uvedl coby prodejce jinou osobu. Ani tato osoba však nebyla a není registrována ani schválena podle veterinárního zákona," dodal Pejchal.

Státní veterinární správa proto upozorňuje organizátory farmářských trhů a návštěvníky trhů, že si mohou ověřit, zda prodejci a zejména výrobci živočišných produktů, kteří mají zájem na trzích prodávat či prodávají, jsou pro tuto činnost registrováni. Veřejné seznamy jsou přístupné na internetových stránkách Státní veterinární správy.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy