Vědci našli na Kutnohorsku nový minerál, dostal název staročeskéit. Málem to neprošlo

ČTK ČTK
30. 8. 2017 16:41
Zcela nový minerál, který objevili vědci na Kutnohorsku, dostal název staročeskéit. Jedná se o vzácný sulfid stříbra a olova a mineralogové jej nalezli na haldách historických dolů na Kaňku v kutnohorském rudním revíru. Odborníci název vybrali podle historického staročeského pásma, kde se nerost vyskytuje. Mezinárodní komise pro nové minerály byla zpočátku proti takovému pojmenování, a to především kvůli české diakritice, nakonec však prošel, existuje totiž také analogický příklad se jménem heyrovskýit.
Nově objevený minerál staročeskéit.
Nově objevený minerál staročeskéit. | Foto: Národní muzeum

Praha - Čeští vědci našli na Kutnohorsku nový minerál, jeho základem je vzácný sulfid stříbra. Pro nerost si prosadili pojmenování staročeskéit, a to i přes nesouhlas některých členů mezinárodní komise pro názvosloví. Název nakonec komise schválila, a od srpna tak budou jeho anglickou variantu staročeskéite používat vědci z celého světa.

Nový nerost našli odborníci na haldách historických dolů na Kaňku v kutnohorském rudním revíru. Zvláštní kovově lesklá zrna o velikosti do půl milimetru upoutala pozornost Richarda Pažouta z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Mineralogové z Národního muzea následně po chemických analýzách potvrdili, že je to zcela nový minerální druh.

"Po chemické stránce jde o vzácný sulfid stříbra a olova se zastoupením antimonu a bismutu. Právě zastoupení těchto dvou prvků v poměru cca 1:1 je to, co dělá staročeskéit odlišným a zvláštním od dosud známých minerálních druhů," uvedl mineralog a ředitel Přírodovědeckého muzea Národního muzea Ivo Macek.

Název zvolili odborníci podle historického staročeského pásma, kde se nerost vyskytuje a kde se rudy těžily od středověku až do 20. století. Při schvalování navrženého pojmenování se ale podle mluvčí muzea Kristiny Kvapilové objevily i drobné překážky.

Názvosloví totiž schvaluje Mezinárodní komise pro nové minerály, nomenklaturu a klasifikaci a některým z jejích členů vadily české háčky a čárky v názvu. V únoru však komise název schválila a v srpnu vypršely lhůty pro možné námitky, takže nyní je název už oficiální.

Nyní je vzorek staročeskéitu ve sbírce mineralogicko-petrologického oddělení Národního muzea. Není jediným minerálem, který názvem upomíná na českou tradici.

Existuje také nerost heyrovskýit, pojmenovaný po nositeli Nobelovy ceny za chemii Jaroslavu Heyrovském. Tento sulfid bismutu a olova se kromě Česka nachází i ve Švýcarsku, v Číně a v Kanadě.

 

Právě se děje

Další zprávy