Praha - Až šedesát tisíc korun může dostat domácnost, která vymění svůj starý kotel na uhlí za moderní vytápění obnovitelnými zdroji.
Ministr životního prostředí Martin Bursík podepsal patřičnou směrnici, aby lidé mohli žádat desetitisícové dotace u Státního fondu životního prostředí.
"Cílem je, aby co nejvíce z 450 tisíc domácností, které dnes vytápějí uhlím, mohlo přejít na modernější a ekologičtější způsob vytápění. My jim nabízíme pomocnou ruku - finanční podporu investice," řekl Bursík. Právě topení uhlím je v moha českých obcích tamním největším ekologickým problémem. Ovzduší bývá v takových vsích často stejně špinavé jako ve velkých městech.
- Čtěte dále:
- Doba, kdy se zlepšovalo životní prostředí, skončila
- Špinavé ovzduší vloni zabilo až dvanáct tisíc Čechů
"Oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší představují 29 procent území České republiky, žije zde však více než 60 procent obyvatel," uvádí se v poslední zprávě o stavu životního prostředí v České republice.
Dotace pokryje až polovinu nákladů
Dotační program Státního fondu životního prostředí je zaměřen na vytápění domů i společnou výrobu tepla a elektřiny.
Zájemci mohou dostat peníze na pořízení kotlů spalujících biomasu, na solární systémy pro ohřev vody i přitápění a také na instalaci tepelných čerpadel.
"Podpora u kotlů na biomasu a solárních panelů může doáhnout až padesáti procent investičních nákladů, u tepelných čerpadel třicet procent," řekl mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.
Dodal, že na kotle na biomasu a na solární systémy na ohřev vody může domácnost dostat maximálně 50 tisíc korun, v případě tepelnmých čerpadel a solárních systémů na přitápění to je 60 tisíc.
Bursík chce staré kotle z vesnic úplně vytlačit
Ministerstvo životního prostředí věří, že dotace na výměnu neekologických kotlů půjdou už brzy z fondů Evropské unie.
Podle současných evropských pravidel totiž není možné, aby Brusel dotoval soukromé osoby, peníze mohou dostat například obce, školy nebo nevládní organizace. Ministerstvo je přesvědčeno tom , že se mu podaří evropská pravidla během jednoho roku změnit.
Do té doby chce přispívat na změnu vytápění právě ze Státního fondu životního prostředí. Jenže zatímco fond má na tyto účely ve své pokladně stovky milionů korun, Evropská unie má připraveny stovky milionů eur.
Plán ministra Martina Bursíka, jak vyčistit vzduch v menších obcích, je velmi radikální. Jeho úřad chystá přísné ekologické limity, které budou muset kotle splnit od ledna 2014. Tím by bylo de facto topení ve starých kotlích zakázáno.
- Čtěte dále: Pohřeb starých kotlů zná termín: 1. ledna 2014
"Stejně tak se postupně zpřísní požadavky na kvalitu paliv," poznamenal náměstek ministra Aleš Kuták, který má přípravuje novely zákona o ochraně ovzduší na starosti.