"Zprávy, které dostáváme, jsou filtrované z obou stran. To, co teď vidíme, je spíš taková rovnováha," říká novinář Tomáš Vlach k současnému stavu bojů na Ukrajině.
Podle něj je bez debat, že Ukrajina vzdoruje s daleko menšími početními silami i díky velké motivaci obyvatelstva, ovšem ukrajinské protiútoky, o kterých jsme v poslední době slyšeli, jsou daleko obtížnější než samotná obrana. "V tom Ukrajinci svým způsobem narazili," komentuje.
Největší překážkou pro ukrajinské síly jsou podle něj aktuálně ruské miny. "Rusové je nenakladli v liniích, ale podle toho, co slyšíme od vojáků, jsou jimi poseta celá pole. A to se velice těžko překonává," přibližuje Vlach.
Na řadu tak musí přijít odminovací tanky. "Ale dá se to udělat i ručně. To přijdou ženisté a vlastně miny vyrýpou z pole. Je to velice nebezpečné," komentuje a dodává, že si od vojáků v budoucnu pravděpodobně vyslechneme děsivá svědectví.
Vlach hovoří také o tom, jak zájem o dění na Ukrajině slábne a novináři musí na konflikt nazírat kriticky. Podle něj některé dříve přehlížené přešlapy ukrajinské armády naopak nahrály ruské propagandě a lidem, kteří jí podléhají, lze pak jen těžko vyvracet argumenty.
Podobně vnímá i to, jak málo se mluví o faktu, že ne všude jsou Ukrajinci jednotní. "Cesta na Donbas může být dosti krutým vystřízlivěním pro někoho, kdo tu situaci nezná, protože část civilního obyvatelstva opravdu uvažuje tak, že čeká na ruský mír, a kolikrát zůstává v těch ostřelovaných městech jenom proto, aby byli takzvaně osvobozeni od těch 'svých'," doplňuje novinář.
Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.