"V podstatě teď přepisujeme učebnice, protože normálně země, která neroste, má vysokou nezaměstnanost, není tam práce, nikdo neinvestuje. Naopak země, která má plnou zaměstnanost, roste jako divá, protože všichni jsou někde u soustruhu," vysvětluje Bartoň, podle kterého by uvolnění úrokových sazeb přispělo k tomu, že by zaměstnaní lidé více investovali a utráceli, a tím roztáčeli kola české ekonomiky. Ta se podle něj jako jediná nevrátila na předcovidovou úroveň. "Ostatní země se celkem rychle vrátily, my se dostali někam na polovinu," uvádí.
Bartoň v rozhovoru také radí, jak nejlépe naložit s ušetřenými penězi. Spořící účty podle něj už nenabízí tak lákavé zhodnocení kvůli klesajícím úrokům. "Vracíme se do doby, kdy jediný způsob, jak můžete nějak zachovat kupní sílu peněz - tedy ochránit je před inflací - je mnohem aktivněji je spravovat," láká na investiční fondy.
Ekonom zároveň chválí, že pokud něco Čechy naučila vysoká inflace posledních let, je to více se zajímat o své finance. "Lidem došlo, že taková věc může nastat téměř kdykoliv, a pokud nechám peníze někde pasivně ležet, nedostanu tolik, aby mě to zachránilo, a mohu o ně přijít. Uvědomili si, že je dobré aspoň trochu vyměnit vyšší výnos za trochu malého rizika," dodává Bartoň.
Hlavní ekonom společnosti Natland v rozhovoru nabádá také ty, kteří si chtějí říct o vyšší plat. "Kdy jindy, než když je tak nízká nezaměstnanost," vysvětluje a dodává, že reálná mzda oproti stejnému kvartálu předchozího roku opravdu stoupla. "V každém čtvrtletí jsme si byli schopni koupit víc než v tom předchozím a už to platí rok," vypočítal.