"Devadesát sedm procent problému je v tom, že nestátní a neřetězcové lékárny nejsou schopné dostat od distributorů ta léčiva, která někde v tom distribučním řetězci jsou. Skutečně kriticky nedostupných léků jsou asi jen tři procenta," říká k problému s nedostatkem některých léčiv na českém trhu Kubů. V tom, že některé léky v českých lékárnách chybí, podle něj hraje roli jak velikost českého trhu, tak i cena, za kterou se léky u nás prodávají. "Máme třetí nejnižší ceny v Evropě. Pro globální dodavatele je pak poměrně jednoduchá volba, kam zamířit," popisuje odborník.
Kubů varuje, že se situace nejen nezlepšuje, ale dokonce ji od podzimu zhorší také přijetí nové legislativy v Německu, která požaduje pro tamější trh po distributorech zásoby léků alespoň na půl roku. "Ta změna zasáhne zbytek Evropy a tím, že jsme sousední země a malý trh, musíme předpokládat, že se situace v říjnu bude dál zhoršovat," předpovídá odborník.
Podle experta není problém jen ve výpadcích léků, ale i v tom, že se léčiva třeba ani nedostanou k českým pacientům, protože se "zadními vrátky" vracejí na velké a dobře financované trhy. "Takhle se léky, které mají být za tu skvělou výhodnou cenu dostupné pouze pacientům v České republice, objevují jinde," popisuje s tím, že jde o byznys v hodnotě desítek miliard ročně.