Vláda přestane od příštího roku dotovat elektřinu a plyn. Platbu za obnovitelné energie, distribuci a přenos ve výši 64 miliard korun tak podle opozice přenese na domácnosti a firmy. Energetický regulační úřad navíc už avizoval, že část ceny energií vzroste. Zatímco občany může nárůst cen energií překvapit, s firmami prý ministerstvo jednalo už v průběhu letošního roku.
"My jsme s nimi jednali o tom, jak nastavit cenové stropy. Převzetí poplatků za obnovitelné zdroje i nákladů na regulované části energií byly od začátku koncipovány jako dočasné a jejich platnost byla do konce roku 2024," brání se ministr tomu, že pro české firmy nemůže být současná situace ničím nečekaným.
Síkelovi vadí, že členové vlády neinformovali o možných skocích v cenách energií jednotně. Například ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ještě začátkem října tvrdil, že by k nárůstu cen elektřiny dojít nemělo, protože k tomu nejsou data. "Měl k dispozici stejné údaje jako já, jeho interpretace byla pravděpodobně jiná," říká šéf resortu průmyslu a obchodu.
A co říká Síkela na zjištění Eurostatu, podle kterého platí už teď Češi za elektřinu víc než třeba Rakušané, Slováci, Maďaři nebo Bulhaři? "Ty statistiky se různě liší," brání se a dodává, že podle jiných čísel má Česko elektřinu v Evropě sedmou nejlevnější a plyn desátý. "Vy říkáte, že na Slovensku jsou energie levnější. Ale naše ekonomická situace ve srovnání s jinými zeměmi, jejichž jména tady zazněla, je daleko lepší," obhajuje ministr současnou situaci na trhu s energiemi.