Ivana Svobodová v minulosti popsala příběh muže, který byl jako první člověk v Česku odsouzen za teroristický útok, o který se pokusil právě i pod vlivem dezinformací. "Klamavé zprávy nejen v Česku ničí životy lidí, rozbíjí rodiny. Je neuvěřitelné, co dokážou nadobro udělat s životem naprosto bezúhonné a spořádaně žijící rodiny," zamýšlí se novinářka, která letos získala prestižní Cenu Ferdinanda Peroutky.
Poukazuje na fakt, že Češi stále jasně podporují Ukrajince v jejich boji s ruským nepřítelem a sympatizují i s uprchlíky, kteří museli před válkou odejít. Na rozdíl od velké části slovenské společnosti, která je podle Svobodové již kvůli masivnímu šíření dezinformací úplně "vykolejená".
"Ale i tak již i u nás slyšíte v taxíku nebo u pokladny v Praze či Brně relativizaci války. Slyšíte: 'Bůh ví, jak to bylo. Bůh ví, jak to je, a bůh ví, co se má dělat," zaráží zkušenou reportérku.
"Jsem příznivcem toho, že má stát omezit dezinformační weby, což je samozřejmě strašně citlivá věc a není to vůbec vůbec jednoduché," doplňuje Svobodová v okamžiku, kdy redakce Aktuálně.cz spouští projekt My a dezinformace, který nabízí veřejnosti, úřadům i vzdělávacím institucím strukturovaný, ucelený, přehledný a interaktivní formát věnovaný této problematice.
Reportérka Respektu nepůsobí jen v Česku, ale byla pracovně i na Ukrajině, která čelí ruské převaze. Co se týče dezinformací, právě tam slyšela podle svých slov ty nejvyhrocenější příběhy.
"Na Ukrajině samozřejmě žijí lidé, kteří mají část rodiny, příbuzné, známé v Rusku. Vlastní sestru, bratra, tetu. A ti jim nevěří, že to video jejich zničeného domu, vedle kterého zakopali zabité sousedy, nezfalšovali nebo jim ho někdo nepodstrčil," popisuje.