Přestala by dýchat, zvolila asistovanou smrt. Plakat mi zakázala, říká její kamarádka

Tým Spotlight Tým Spotlight
před 19 hodinami
"Ztratila naději. Zjistila, že medicína pro ni už není schopná nic udělat, a jestli zůstane živá, bude na psychiatrických lécích, aby byla dostatečně 'oblblá' a tak strašně ji to netrápilo," popisuje Hana Frištenská, proč se její kamarádka Jana rozhodla podstoupit v Německu asistovanou sebevraždu. Trpěla rozedmou plic, která by nakonec vedla k tomu, že přestane dýchat. "Toho se bála," dodává.
Spotlight Aktuálně.cz - Hana Frištenská | Video: Tým Spotlight

Potřebovala velkou míru svobody, byla kreativní a tvořivá. Tak popisuje svoji přítelkyni Janu právnička a spisovatelka Hana Frištenská, která jí po vleklé a nevyléčitelné nemoci byla doprovodem u asistované sebevraždy v Německu. "Věděla jsem to dlouho, už rok předtím vstoupila do spolku, kam musíte vstoupit jako člen, pokud se chcete o pomoc u smrti ucházet," popisuje právnička s tím, že žádost své kamarádky, aby byla u takového kroku přítomná, nemohla odmítnout. "Asi jsem se i bála, ale je to přátelská služba," popisuje v emotivním rozhovoru se Světlanou Witowskou.

Aby mohla Jana eutanazii v sousedním státě podstoupit, podle Frištenské musela shromáždit veškerou svoji zdravotní dokumentaci a dostat "dobrozdání" od všech lékařů, kteří ji měli v rukách. Následovala série návštěv psychologů a psychiatrů z Německa i Švýcarska, aby bylo stoprocentně jasné, že k rozhodnutí došla s plným vědomím.

"Pak vyčkávala asi tři měsíce. Říkala, že čeká na 'zelené světlo', a když přišlo, bylo na ní, jaký si zvolí termín. Jestli za měsíc, nebo za rok," popisuje Janina přítelkyně celý proces a dodává, že Jana byla v Německu asi pětadvacátá, která asistovanou sebevraždu podstoupila. "Není moc lidí, kteří se propasírují skrze celý administrativní systém," vysvětluje s tím, že by si přála, aby měli takovou možnost i nevyléčitelně nemocní v Česku.

Frištenská v rozhovoru popisuje i poslední "večírek" se svojí přítelkyní, který uspořádala jako rozlučku se svými blízkými. Jana si nepřála, aby ronili slzy, a pro přítomné bylo jen velmi těžké zůstat v rámci situace "normální". Rozhodnutí ukončit svůj život dobrovolně v rukou lékařů se právnička své kamarádce prý nikdy nesnažila rozmlouvat. "Co mi v ten moment proběhlo hlavou? Že smrt osvobozuje," dodává spisovatelka s tím, že ona sama si dokáže představit moment, kdy by k podobnému kroku jako Jana rovněž přistoupila.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

 

Právě se děje

Další zprávy