Nymburk - Sport se pokusí z finanční krize vyvést právník, lobbyista a basketbalista Miroslav Jansta.
Na valné hromadě na "domácí půdě" v Nymburce byl zvolen novým předsedou Českého svazu tělesné výchovy. Šéf České basketbalové federace dostal ze 155 delegátů hlas v obou komorách od 134 zástupců svazů a tělovýchovných jednot.
Valná hromada měla hladký průběh. Jansta vystřídal v čele ČSTV Pavla Kořana, člověka, který měl velmi blízko k někdejšímu generálnímu řediteli Sazky Aleši Hušákovi.
Janstův projev
Projev nového šéfa ČSTV v bodech
- NEJSME CHUDÝM PŘÍBUZNÝM
- Sport lze přirovnat k silnému průmyslovému odvětví, které do státní pokladny přináší finanční prostředky ve výši 2 % hrubého domácího produktu a zaměstnává 5 % práceschopného obyvatelstva. Na druhou stranu od státu dostává stále menší finanční podporu. Je smutné, že český sport do státního rozpočtu přináší více peněz, než z něj čerpá. Ministři školství si v nedávné minulosti zvykli řešit finanční problémy resortu tím, že potřebné peníze jednoduše sebrali sportovcům a už je zpátky nikdy nevrátili. Tím přišel český sport postupně o téměř miliardu korun ročně. Jsme rádi, že máme v osobě ministra Josefa Dobeše nejen ministra školství, ale také ministra sportu.
- NELZE OPOMENOUT ODPOVĚDNOST POLITICKÝCH STRAN
- Je třeba dát hlasitě najevo, že kritická situace, v níž se náš sport ocitl má své viníky též v lavicích parlamentu a senátu naší země. Právě poslanci a senátoři zařadili svým hlasováním o zdanění loterijních společností český sport na chvost Evropské unie. Z peněz získaných zdaněním hazardu, ze kterých je všude v Evropě financován také sport, naplnili naši zákonodárci městské a obecní rozpočty. Tak se stalo, že horší finanční podmínky v celé EU mají pouze Bulhaři. Přitom volební programy všech politických stran slibují podporu českým sportovcům.
- SOUČASNÉ SÁZENÍ NA SPORTOVCE JE NEMRAVNÉ
- Naše legislativa v souvislosti s nedávno schváleným zákonem týkajícím se zdanění loterijních společností zapříčinila situaci, kdy mohou sázkaři na sportovní zápasy a sportovce sázet jako na „bílé koně", aniž by ze sázkových společností zamířila do sportu jediná koruna. Tento stav je při nejmenším nemravný.
- ČESKÝCH SPORTOVCÚ JE 2,5 MILIONU A JE TŘEBA JE BRÁT VÁŽNĚ
- V budoucnu už znovu nedopustíme, aby čeští politici zneužívali sport a získávali laciné politické body přiživováním se na úspěších našich sportovců bez toho, aniž by měli jakékoliv zásluhy na podpoře českého sportu. Naši politici nesmí zapomínat, že nás je 2,5 milionu sportovců, občanů, voličů.
- ARÉNA A SAZKA
- Je nám předhazována odpovědnost za pád společnosti Sazka. Ano jsme si vědomi své odpovědnosti a vyvodíme z ní konkrétní závěry. Je třeba ale připomenout, že Sazku zahubila výstavba arény. Fakt, že aréna stála místo 3 miliard 7,2 miliardy korun, že její stavba byla vůbec povolena a že v jejím čele stanul Aleš Hušák, bylo nejen rozhodnutí sportovců, ale také tehdejších vrcholných politiků.
- SILNÝ HEGEMON ČESKÉHO SPORTU
- Český sport musí v budoucnu hovořit jedním silným hlasem. Dosavadní roztříštěnost a různorodost zájmů naši pozici velice oslabovala.
Český sport musí zastřešit silný, prestižní orgán, který bude víc než důstojným partnerem státu. Tento hegemon musí vzniknout společnou snahou ČOV, ČSTV a dalších významných složek českého sportu, jako jsou Sokol, Sdružení sportovních svazů atd. Vytvoření takového hegemonu maximálně podpoříme. Domnívám, že by se jím mohl stát podobně jako v jiných vyspělých evropských zemích národní olympijský výbor. Český olympijský výbor však musí projít stejným očistným procesem jako v současnosti ČSTV. - NOVÁ ROLE PRO „NOVÉ" ČSTV
- Je zřejmé, že finanční prostředky ze státní pokladny nepotečou v budoucnu do sportu prostřednictvím ČSTV. Současně je otázkou, zda bude ČSTV nadále servisní organizací sportovních svazům. O tom nechť rozhodují právě sportovní svazy.
Z minulosti víme, že ČSTV - stejně jako žádná jiná veřejná, či zájmová instituce - není dobrým hospodářem. Naše role nespočívá ve správě majetku, ale ve vytváření co nejlepších podmínek pro naše sportovce a zajištění dostatku financí pro jejich činnost.
Hledání nové role „nového" ČSTV bude naším hlavním úkolem pro nejbližší období. - S MAJETKEM ČSTV NALOŽÍME RACIONÁLNĚ NA ZÁKLADĚ DŮKLADNÉ ANALÝZY
- Veřejnost nyní očekává, jak naložíme s tím posledním, co ČSTV zbylo - s majetkem v horských akciových společnostech. Tento majetek není možné bezhlavě rozprodat přesto, že se za dveřmi netrpělivě tlačí zástupci řady investičních skupin. Vypracujeme nejprve důkladnou analýzu a poté s majetkem naložíme tak, aby řešení co nejvíce prospělo českému sportu.
Od sportovních klubů a jednot dostal Jansta 67 hlasů, jeden delegát se zdržel, dvanáct bylo proti a šest vůbec nehlasovalo. Od 69 delegátů ze sportovních svazů dostal nový předseda 67 hlasů, proti byli dva funkcionáři.
Valná hromada neřešila ekonomickou krizi českého sportu, další roli ČSTV ve sportovním prostředí ani problémy s nakládáním s majetkem svazu, zejména s lukrativními lyžařskými středisky.
Horská střediska: zatím neprodávat
"Je zřejmé, že finanční prostředky ze státní pokladny nepotečou v budoucnu do sportu prostřednictvím ČSTV. Současně je otázkou, zda bude ČSTV nadále servisní organizací sportovních svazům. O tom nechť rozhodují právě sportovní svazy. Z minulosti víme, že ČSTV - stejně jako žádná jiná veřejná, či zájmová instituce - není dobrým hospodářem," řekl Jansta ve svém povolebním projevu.
Jansta zdůraznil, že veřejnost nyní očekává, jak ČSTV naloží s tím posledním, co zbylo - s majetkem v horských akciových společnostech. "Tento majetek není možné bezhlavě rozprodat přesto, že se za dveřmi netrpělivě tlačí zástupci řady investičních skupin," uvedl.
Jak Aktuálně.cz mapovalo téma sport a peníze:
Sazka a její pád
- Pád loterijního gignata a Hušákův konec - vše přehledně
- Předražená O2 arena: Bestsport si práci účtoval dvakrát
- Tady je Hušákova smlouva. Bylo nemravné, kolik bral?
Sport bez peněz
Pozemní hokejistky se nechaly fotit nahé, aby byly peníze na olympiádu | |
Lyžaři zatím nesmějí prodat podíly ve střediscích |