Šéfa GIBS čeká perný týden. Musí na výslech kvůli prověrce a dozví se, proč ho chce Babiš odvolat

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
23. 3. 2018 18:30
Národní bezpečnostní úřad bude příští týden ředitele GIBS Michala Murína vyslýchat kvůli informacím žalobců Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Ve čtvrtek pak zamíří na Úřad vlády, aby si vyslechl, z jakých důvodů je s ním zahájené kárné řízení.
Premiér v demisi Andrej Babiš a ředitel GIBS Michal Murín.
Premiér v demisi Andrej Babiš a ředitel GIBS Michal Murín. | Foto: ČTK

Praha - Kauza kolem ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína, kterého chce odvolat premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), má další vývoj. V příštím týdnu Murína, který velí ozbrojené složce vyšetřující trestné činy policistů, čekají hned dvě nepříjemné schůzky.

Ve středu zamíří na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), který se od ledna zajímá o jeho bezpečnostní prověrku na stupeň tajné. "Vedená řízení s ředitelem GIBS Michalem Murínem jsou neveřejná, a proto se k nim nemůžeme vyjadřovat," řekl on-line deníku Aktuálně.cz mluvčí GIBS Ivo Mitáček.

Odpovídat má Murín podle dvou zdrojů z bezpečnostní komunity na otázky kolem informací, které Vrchní státní zastupitelství v Olomouci poslalo ještě bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi.

Olomoučtí žalobci Murínovi vyčítají, že jim odmítl prozradit jméno člověka, který může vědět o vynášení informací z vyšetřování. A následně měl podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který práci GIBS poslední dobou několikrát kritizoval, poskytovat v tomto případu nepravdivé informace.

Když o bezpečnostní prověrku Murín přijde - řízení může trvat i týdny nebo měsíce -, bude muset na svém postu neprodleně skončit.

Den po výslechu na NBÚ pak Murín zamíří na Úřad vlády. "Jakékoli kroky ve vztahu k případným řízením, která jsou neveřejná, nebudeme komentovat," řekla redakci mluvčí vlády Barbora Peterová.

Podle zdroje obeznámeného s okolnostmi schůzky jde Murín na vládu kvůli kárnému řízení, které s ním minulý týden zahájil premiér v demisi Babiš. "Jde si pro ústní vyjádření k zahájení kárného řízení," řekl redakci zdroj, který si nepřál být jmenován.

Kárné řízení je podle informací redakce založené na dvou dokumentech. Na dopise, který nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v polovině března adresoval premiérovi, a na už zmíněné zprávě z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Nejvyšší státní zástupce Murínovi vyčítá, že GIBS dlouhodobě špatně pracuje. "S ředitelem GIBS jsem se naposledy sešel 19. 1. 2018, kdy mě ředitel seznámil s jistými opatřeními (…). Tato opatření však považuji za opožděná (…) a za nedostatečná k zajištění řádného a zejména pak zákonného postupu GIBS," píše v dopise z poloviny března šéf žalobců Zeman.

Dopis, který má redakce k dispozici, je nekonkrétní a není podložený statistickými údaji. S prací GIBS však v minulosti nebylo spokojeno ani Vrchní státní zastupitelství v Praze vedené Lenkou Bradáčovou.

"Výhrady byly vedení GIBS tlumočeny, ať už formou dopisu, nebo při osobním setkání, několikrát a opakovaně," napsal mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý na otázky, kolikrát úřad vyčetl GIBS špatné fungování a kolikrát o tom Zeman s ředitelem inspekce jednal.

O Babišově snaze odvolat Murína informoval na začátku března on-line deník Aktuálně.cz, premiér si v únoru ředitele GIBS dvakrát pozval na Úřad vlády a vyzval ho k rezignaci. Požadavek odůvodnil ztrátou důvěry. "Mluvil o ztrátě důvěry a prý si to mám přečíst v tisku," popsal tehdy Murín.

Od premiéra údajně dostal na vybranou. "Když se dohodneme, tak to prý bude bez skandálu," sdělil Murín.

Na inspekci ve stejné době navíc dorazila neplánovaná finanční kontrola, kterou na Babišovu žádost poslalo ministerstvo financí.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy