Šéfa GIBS čeká perný týden. Musí na výslech kvůli prověrce a dozví se, proč ho chce Babiš odvolat

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
23. 3. 2018 18:30
Národní bezpečnostní úřad bude příští týden ředitele GIBS Michala Murína vyslýchat kvůli informacím žalobců Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Ve čtvrtek pak zamíří na Úřad vlády, aby si vyslechl, z jakých důvodů je s ním zahájené kárné řízení.
Premiér v demisi Andrej Babiš a ředitel GIBS Michal Murín.
Premiér v demisi Andrej Babiš a ředitel GIBS Michal Murín. | Foto: ČTK

Praha - Kauza kolem ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína, kterého chce odvolat premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), má další vývoj. V příštím týdnu Murína, který velí ozbrojené složce vyšetřující trestné činy policistů, čekají hned dvě nepříjemné schůzky.

Ve středu zamíří na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), který se od ledna zajímá o jeho bezpečnostní prověrku na stupeň tajné. "Vedená řízení s ředitelem GIBS Michalem Murínem jsou neveřejná, a proto se k nim nemůžeme vyjadřovat," řekl on-line deníku Aktuálně.cz mluvčí GIBS Ivo Mitáček.

Odpovídat má Murín podle dvou zdrojů z bezpečnostní komunity na otázky kolem informací, které Vrchní státní zastupitelství v Olomouci poslalo ještě bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi.

Olomoučtí žalobci Murínovi vyčítají, že jim odmítl prozradit jméno člověka, který může vědět o vynášení informací z vyšetřování. A následně měl podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který práci GIBS poslední dobou několikrát kritizoval, poskytovat v tomto případu nepravdivé informace.

Když o bezpečnostní prověrku Murín přijde - řízení může trvat i týdny nebo měsíce -, bude muset na svém postu neprodleně skončit.

Den po výslechu na NBÚ pak Murín zamíří na Úřad vlády. "Jakékoli kroky ve vztahu k případným řízením, která jsou neveřejná, nebudeme komentovat," řekla redakci mluvčí vlády Barbora Peterová.

Podle zdroje obeznámeného s okolnostmi schůzky jde Murín na vládu kvůli kárnému řízení, které s ním minulý týden zahájil premiér v demisi Babiš. "Jde si pro ústní vyjádření k zahájení kárného řízení," řekl redakci zdroj, který si nepřál být jmenován.

Kárné řízení je podle informací redakce založené na dvou dokumentech. Na dopise, který nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v polovině března adresoval premiérovi, a na už zmíněné zprávě z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Nejvyšší státní zástupce Murínovi vyčítá, že GIBS dlouhodobě špatně pracuje. "S ředitelem GIBS jsem se naposledy sešel 19. 1. 2018, kdy mě ředitel seznámil s jistými opatřeními (…). Tato opatření však považuji za opožděná (…) a za nedostatečná k zajištění řádného a zejména pak zákonného postupu GIBS," píše v dopise z poloviny března šéf žalobců Zeman.

Dopis, který má redakce k dispozici, je nekonkrétní a není podložený statistickými údaji. S prací GIBS však v minulosti nebylo spokojeno ani Vrchní státní zastupitelství v Praze vedené Lenkou Bradáčovou.

"Výhrady byly vedení GIBS tlumočeny, ať už formou dopisu, nebo při osobním setkání, několikrát a opakovaně," napsal mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý na otázky, kolikrát úřad vyčetl GIBS špatné fungování a kolikrát o tom Zeman s ředitelem inspekce jednal.

O Babišově snaze odvolat Murína informoval na začátku března on-line deník Aktuálně.cz, premiér si v únoru ředitele GIBS dvakrát pozval na Úřad vlády a vyzval ho k rezignaci. Požadavek odůvodnil ztrátou důvěry. "Mluvil o ztrátě důvěry a prý si to mám přečíst v tisku," popsal tehdy Murín.

Od premiéra údajně dostal na vybranou. "Když se dohodneme, tak to prý bude bez skandálu," sdělil Murín.

Na inspekci ve stejné době navíc dorazila neplánovaná finanční kontrola, kterou na Babišovu žádost poslalo ministerstvo financí.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy