Sesazení Murína je mocenská zvůle, říká Kalousek a navrhuje kauzu jako bod jednání sněmovny

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
20. 3. 2018 10:27
Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek chce, aby se poslanci zabývali ohlášeným sesazením šéfa GIBS Michala Murína.
Ve čtvrtek měl údajný nátlak premiéra na šéfa GIBS řešit bezpečnostní výbor. Místo toho ale Babiš obhajoval, proč chce Michala Murína zprostit výkonu funkce.
Ve čtvrtek měl údajný nátlak premiéra na šéfa GIBS řešit bezpečnostní výbor. Místo toho ale Babiš obhajoval, proč chce Michala Murína zprostit výkonu funkce. | Foto: ČTK

Praha - Ohlášeným odvoláním šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína z funkce se nejspíš budou zabývat i poslanci. Chce to jako bod schůze prosadit šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, který to oznámil před úterním jednání sněmovny.

"Jsem přesvědčen, že k naplnění zákona pro sesazení pana Murína nedošlo a že jsme tudíž svědky mocenské zvůle," zdůvodnil Kalousek s tím, že před něčím takovým sněmovna nemůže mlčet. "Je to útok na nezávislou instituci, která z principu nemá podléhat politické moci," dodal.

Svůj záměr zařadit tento bod na program začínající schůze se Kalousek ještě dopoledne chystá na grémiu sněmovny. "Pokud neuspěji, pokusím se tento bod prosadit jako poslanecký návrh," řekl Kalousek. Když se nepodaří ani to, bude chtít kvůli sesazení Michala Murína svolat mimořádnou schůzi.

K tomu je potřeba podpisu čtyřiceti poslanců. "Hledat je budeme případně napříč politickými stranami. Třeba se najde i někdo v hnutí ANO," věří Kalousek.

Záměr sesadit šéfa GIBS Murína z funkce oznámil premiér v demisi Andrej Babiš minulý týden na jednání sněmovního bezpečnostního výboru. Ten přitom zasedal kvůli údajnému nátlaku, který měl Babiš na Murína vyvíjet. "Řekl mi, že když odejdu sám do konce měsíce, bude to bez dalších skandálů," řekl Murín Aktuálně.cz.

Babiš ale nařčení striktně odmítá. "Řekl jsem mu pouze, že nemá mou důvěru, nikomu jsem nevyhrožoval. Žádné odvolání jsem nenavrhoval," tvrdí Babiš. Murína chce sesadit z funkce proto, že má prý vážné pochybnosti o jeho profesionalitě a morální integritě. Opírá se přitom podle svých slov o dokumenty části státních zástupců, kteří práci šéfa GIBS kritizují. 

Babiš už s Murínem zahájil kázeňské řízení, které je jednou ze zákonných podmínek pro odvolání šéfa inspekce. Důvodem je údajný přestupek. Řízení je neveřejné. 

 

Právě se děje

před 39 minutami

MOV neuznal volbu Lukašenkova syna do čela olympijského výboru

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) odmítl uznat zvolení Viktora Lukašenka, syna prezidenta Alexandra Lukašenka, šéfem Běloruského olympijského výboru. Oba muže loni v prosinci MOV suspendoval za to, že nezabránili diskriminaci běloruských sportovců kvůli jejich politickým názorům.

Dosavadní viceprezident Viktor Lukašenko byl v únoru zvolen do čela národního olympijského výboru místo svého otce, který ho vedl 24 let. Od opětovného znovuzvolení Alexandra Lukašenka do prezidentské funkce loni v srpnu zmítá Běloruskem chaos. Kritici autoritářského vůdce tvrdí, že volby byly zmanipulované, a protesty proti Lukašenkovi jsou násilně potlačovány.

K protestům se připojilo i více než 1500 sportovců, kteří v otevřeném dopise požadovali spravedlivé volby a konec násilí při pokojných demonstracích. Lukašenko je následně označil za zrádce.

MOV v prosinci konstatoval, že vedení Běloruského olympijského výboru "dostatečně nehájí běloruské sportovce před politickou diskriminací v rámci národního olympijského výboru, sportovních federací či celého sportovního hnutí." Dnes doplnil, že nové volby "tyto obavy plně nerozptýlily."

Oba Lukašenkové mají od MOV zákaz účasti na olympijských hrách v Tokiu stejně jako třetí běloruský sportovní funkcionář Dmitrij Baskov. Šéf národní hokejové federace je spojován s násilným útokem na aktivistu Romana Bondarenka, jenž nepřežil zranění hlavy. Baskov byl zvolen do vedení olympijského výboru a ani tuto volbu MOV neuznal.

Bělorusko má také od prosince zmrazené veškeré platby od MOV a v lednu mu Mezinárodní hokejová federace IIHF odebrala spolupořadatelství letošního mistrovství světa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy