Případ šéfa inspekce Murína může skončit i u soudu. Lessy nebo Dohnal se do funkcí dokázali vrátit

Jan Menšík Jan Menšík
15. 3. 2018 20:40
Premiér v demisi Andrej Babiš označil šéfa GIBS za "ohrožení demokracie" a avizoval jeho dočasné zproštění výkonu funkce.
Andrej Babiš a Michal Murín.
Andrej Babiš a Michal Murín. | Foto: ČTK

Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek na jednání bezpečnostního výboru oznámil svůj záměr dočasně zprostit šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína výkonu služby. Podle bývalého šéfa GIBS Ivana Bílka a předsedy Nezávislého odborového svazu policie Milana Štěpánka pro to musí mít zákonné důvody, jinak by předseda vlády porušoval služební zákon.

"Předpokládám, že jde zatím o zproštění výkonu služby, což je v souladu se zákonem a v podstatě se jedná o předběžné opatření, kterým zamezí Murínovi přístup na pracoviště a výkonu jeho povinností," osvětlil Murínův předchůdce Ivan Bílek. Současný šéf GIBS tedy i nadále zůstává ve funkci a na jeho místo nemůže nikdo nastoupit, dokud šetření neskončí.

Služební zákon umožňuje funkcionáře odvolat jen na základě podezření z trestné činnosti, závažného přestupku nebo kázeňského přestupku. "Jiné důvody ke zproštění neexistují. Musí být zahájeno řízení ve věcech služebního poměru, to je obdobné jako správní řízení. Nadřízený služební funkcionář, jímž je v tomto případě premiér, musí uvést důvod, který ho vede k odvolání či zproštění výkonu funkce," uvedl šéf policejních odborů Milan Štěpánek s tím, že odvolávaný má poté právo se k těmto důvodům vyjádřit.

Během doby, po kterou nebude moci Murín vykonávat svoji funkci, bude dostávat poloviční plat. Pokud se však ukáže, že jej premiér postavil mimo službu neprávem, bude mu zbytek peněz doplacen. Mezitím bude GIBS řídit některý z náměstků.

Andrej Babiš během jednání bezpečnostního výboru poslancům řekl, že v Murína ztratil důvěru a označil jej za "ohrožení demokracie". Babiš tím odkazoval na dokumenty státních zástupců, které vůči Murínovi vyznívaly kriticky. V jednom z nich se podle premiéra mimo jiné píše, že Murín účelově lhal žalobcům v kauze, v níž byl prověřován vysoce postavený policista. "Pan Murín se zpronevěřil všemu, své instituci, kterou řídí, zákonu, služební kázni a služebnímu slibu," řekl Babiš. Mnoho argumentů však Babiš uvést nemohl, protože nebyl zbaven mlčenlivosti.

"Na dnešním výboru bylo předestřeno hodně věcí, které vyjadřovaly nespokojenost ze strany státních zástupců, což je u ředitele GIBS docela zásadní věc. Pokud by tam byla jakákoliv osobní animozita ze strany premiéra, tak ze strany státních zástupců je to naprosto nepřijatelné.

Inspekce je orgán činný v trestním řízení a elementární důvěra tam být musí," komentoval Bílek spekulace o možném účelovém kroku ze strany premiéra.

Trapné tahanice poškozující dobré jméno instituce

Ač ve většině případů mluví Bílek i Štěpánek shodně, v možnosti Murínova případného odvolání proti rozhodnutí se diametrálně rozcházejí. Zatímco podle Bílka nebude mít šéf GIBS možnost se proti případnému odvolání z funkce bránit jinak než u soudu, Štěpánek mluví o možnosti odvolání k přímému nadřízenému. Tím je však předseda vlády, který z funkce Murína odvolává.

Štěpánek možné premiérovy pohnutky komentovat nechtěl se slovy, že jako vyšetřovatel radši vychází z faktů. Výsledek sporu si však netroufá říci. "V minulosti jsme tu měli několik podobných případů: bývalý policejní prezident Petr Lessy, ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal…" vyjmenovává. "Nakonec to byly trapné tahanice, které nikdy neudělaly dané instituci dobré jméno." Některým z výše jmenovaných dal soud za pravdu a na své pozice se vrátili.

"Neodvolatelnost ředitele bezpečnostního sboru je v zákoně právě z toho důvodu, že takové zásadní posty by se neměly měnit, jen protože přijde nová vládní garnitura a řekne si, že tohoto ředitele nechtějí. Musí k tomu být důvody, ať se to někomu líbí, nebo nelíbí," uzavřel Štěpánek.

 

Právě se děje

Další zprávy