Spolupráce s ďáblem, nebo poslední šance vzkřísit stranu? ČSSD štěpí názor na Babiše

Kateřina Frouzová Michal Polák Radek Bartoníček Kateřina Frouzová, Michal Polák, Radek Bartoníček
21. 5. 2018 5:30
Z ankety Aktuálně.cz mezi starosty, radními, poslanci i řadovými členy ČSSD plyne, že je strana rozdělená. Polovina sociálních demokratů odmítá jít do vlády a hnutím ANO a jejich trestně stíhaným premiérem Andrejem Babišem. Druhá půlka do koalice chce. V dotazníku se padesát členů postavilo proti spolupráci s ANO a čtyřicet sedm bylo pro vstup do kabinetu. Přečtěte si odpovědi vybraných respondentů.
Andrej Babiš a Jan Hamáček
Andrej Babiš a Jan Hamáček | Foto: Jakub Plíhal

Spíše pro vládu s ANO

Jana Fialová (místopředsedkyně ČSSD): "Považuji tuto variantu za méně špatnou, vnímám její rizika, ale pokud chceme prosadit svoje programové priority, tak jiná možnost v tuto chvíli není. Vnímám názory svých kolegů a členské základny, které nejsou jednotné, ale plně je respektuji a budu respektovat i výsledek referenda."

Stanislav Mrvka (starosta Jindřichova Hradce): "Vyjednané podmínky  odrážejí skutečný stav a je pravda, že by se asi velmi složitě obhajovala vláda s případně odsouzeným premiérem. Proto jsou tam možnosti ukončení spolupráce. Kdo nic nezkusí, nic nemá a kdo se bojí, má se držet maminky za sukni. Moralizování těch, kteří spáchali oněch volebních 7 %, mě mírně řečeno udivuje. Předčasné volby jsou až tím posledním krokem."

Karel Goldemund (starosta Vyškova): "Ze všech špatných variant je to pro mě ta nejméně špatná, tudíž jsem pro vstup do vlády. Podmínky, které jsou vyjednány, jsou maximálně možný kompromis. Stále je to ale kus papíru a je na partnerech, jak ho budou dodržovat a jak si vzájemně naslouchat, tudíž vyjednané podmínky můžou být jakékoliv, jde o jejich naplňování, a to žádný papír nezabezpečí."

 

Právě se děje

Další zprávy