Podle veterinární správy je ze záběrů jednoznačné, že byl porušen zákon na ochranu zvířat proti týrání. Veterináři chystají v dotčených chovech kontrolu. Mlékárna Madeta, která mléka z těchto kravínů odebírá, šokující chování ke zvířatům důrazně odsoudila.
Státní veterinární správa uvedla, že se zveřejněnými záběry zabývá. Chystá analýzu nahrávek a mimořádnou kontrolu v dotčených chovech. "Na záběrech jednoznačně dochází k porušování zákona na ochranu zvířat proti týrání. Nevylučujeme, že v některých případech může následně dojít k podání trestního oznámení," napsal Petr Majer z oddělení komunikace správy.
Případy týrání zvířat, které aktivisté dlouhodobě monitorují, postupně nahlašují veterinářům, kteří je řeší, řekl zástupce spolku Zvířata nejíme Lukáš Vincour. Spolek bude postupně zveřejňovat záběry spojené s dalšími velkými mlékárnami, do nichž je dodáváno kravské mléko z českých chovů.
Zástupci Madety se od hrubého chování některých pracovníků ke kravám na záběrech distancovala. "Společnost Madeta toto šokující chování ke kravám, o kterém jsme neměli povědomí, velmi důrazně odsuzuje a distancuje se od něj. Požádáme státní dozorové orgány, aby v této věci neodkladně zasáhly. S dotčenými dodavateli mléka jsme připraveni ukončit dodavatelsko-odběratelskou smlouvu," sdělila mluvčí největší mlékárny v zemi Marta Faktorová.
Organizace uvedla, že zveřejněné záběry pocházejí z farem Kožichovice, Slavičky, Kouty, Čáslavice, Stařeč, Budkov, Kostelní Vydří, Velká Lhota, Rudíkov, Růžená, Čechočovice a Třebětice. Většina se nachází v okrese Třebíč na Vysočině. Z kravína v Čechočovicích Madeta mléko neodebírá, doplnila Faktorová.
V chovu v Kožichovicích už zahájila kontrolu krajská veterinární správa, řekl Jakub Fukal, předseda představenstva Zemědělského družstva Kožichovice. "Jsou tam některé záběry nepěkné, my z toho budeme vyvozovat patřičné personální důsledky," uvedl Fukal.
Spolek Zvířata nejíme začátkem října spustil kampaň "MLÉK.O- konec lží o mléku", jejímž cílem je rozbít mylnou představu o šťastných kravách pasoucích se na loukách. Životy krav a telat jsou podle ochránců zvířat ve skutečnosti často plné kopání, bití a ubližování, což dokazují i tajně pořízené, mnohdy drastické záběry. Součástí kampaně je výzva za ukončení utrpení krav v mlékárenském průmyslu.
Autoři kampaně upozorňují také na rutinní praktiky v kravínech, které jsou sice legální, ale přesto kruté. "Kravám je jejich čerstvě narozené tele nenávratně odebráno do venkovního boxu, kde je krmeno sušenou mléčnou náhražkou a do měsíce svého věku zažívá bolestivé vypalování rohů bez umrtvení. Krávy jsou často dojené do jejich vyčerpání a neschopné pohybu jsou dovlečené na jatka, kde jejich bídný život končí," tvrdí členka spolku Martina Žabenská.
Spolek Zvířata nejíme svá zjištění a pořízené záběry předává veterinární správě, která se jimi dál zabývá. Případ špatného zacházení se zvířaty z jatek v Hraběticích na Znojemsku z roku 2022 skončil u soudu potrestáním tří zaměstnanců podniku. Muži při vykládce z nákladních aut do prasat a krav kopali, dávali jim elektrošoky a radili si, jak seleti šlápnout na hlavu.