Zemanovce platily firmy napojené na právníka blízkého Putinovi, zjistil deník MF Dnes

Domácí Domácí
Aktualizováno 3. 11. 2018 16:22
Deník se snažil rozplést podezřelou pavučinu firem, jež koordinovaně posílala sponzorské dary Straně práv občanů (SPO) i na Zemanovu prezidentskou kampaň.
Exšéf SPO Jan Veleba a prezident Miloš Zeman.
Exšéf SPO Jan Veleba a prezident Miloš Zeman. | Foto: SPO

Praha - Více než polovina všech darů pro Stranu práv občanů (Zemanovce) pochází od zaměstnanců provázané skupiny firem. Ty z velké části ovládá švýcarský právník Fabio Delco spojovaný s ruským prezidentem Vladimírem Putinem, zjistil deník MF DNES , když se snažil rozplétat podivnou pavučinu sponzorů SPO.

Současný předseda SPO Lubomír Nečas jakoukoliv souvislost darů s právníkem Delcem popírá. "Jsem přesvědčený o tom, že je vše v pořádku. Není to koordinované. Jde o náhodu," řekl Nečas. Bývalý předseda Jan Veleba se k věci nechtěl vyjadřovat.

Mnohé společnosti podle zjištění deníku založil podnikatel Michal Pechan. Peníze z nich podle deníku plynuly i na Zemanovu prezidentskou kampaň. Ve stejnou dobu získala Pechanova firma Astacus lukrativní smlouvu na Pražském hradě.

Podle zjištění Reportérů ČT získala firma Astacus možnost pořádat na Pražském hradě velikonoční a vánoční trhy. Zaměstnanci a blízcí podnikatele Pechana podle Reportéři ČT na účet SPO poslali 830 tisíc korun. 

Pechana s Delcem spojuje podle MF Dnes společnost Stegenato, kterou spoluvlastní lichtenštejnská firma Norwalk Holding AG. Tu má zastupoval právě právník Delco. Stegenato nemá webové stránky a v rozporu se zákonem v obchodním rejstříku nezveřejňuje účetní závěrky. Pechan spojitost s Delcem nechtěl komentovat.

Fabio Delco má být "architektem" podstatně větší pavučiny firem, jež oficiálně vlastní ruský oligarcha a Putinův blízký přítel, hudebník Sergej Roldugin.

Jeho obrovský majetek s neznámým původem odhalily nedávno dokumenty z daňových rájů, zveřejněné během tzv. aféry Panama Papers.

 

Právě se děje

Další zprávy