Soupis firem, které bohatě živí stát. A nic o nich neví

Petr Holub
18. 5. 2011 9:20
Společnosti s tajnými akciemi nejvíc živí státní podniky Lesy ČR a Ředitelství silnic a dálnic
Lesní správa Židlochovice zde těží dřevo a obnovuje les metodou takzvaných obnovných bloků.
Lesní správa Židlochovice zde těží dřevo a obnovuje les metodou takzvaných obnovných bloků. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Společnosti s akciemi na doručitele mají nejlepší pověst u státních podniků Lesy ČR a Ředitelství silnic a dálnic. Právě jejich manažeři přidělují nejvíc veřejných zakázek firmám, jejichž majitele nemohou odhalit ani sami, ani nikdo jiný.

V případě Lesů České republiky šlo v posledních čtyřech letech o čtyři miliardy korun, Ředitelství silnic a dálnic rozdalo tři miliardy.

Nejúspěšnějším příjemcem státních dotací se z anonymních firem stal EDS Holding s třemi miliardami, následován dalšími stavebními společnostmi BAK a Herkul. Z jiných oborů se mezi první čtyřku propracovala pouze leasingová společnost Financial Found, která pracuje pro ČD Cargo.

Do první desítky anonymních firem, které nejčastěji pracují pro stát, se zařadilo celkem pět stavebních firem, dvě lesnické firmy a tři dodavatelé vozidel.

Ukazuje to databáze společnosti zIndex, která zkoumá průhlednost a efektivitu veřejných zakázek. Na firmy s anonymními akciemi se zaměřila, protože samotná jejich účast při veřejných zakázkách znemožňuje kontrolu nad státními financemi.

Nejde vyloučit, že anonymní akcie vlastní sami úředníci či politici, kteří o zakázkách rozhodují.

Vzestup po roce 2006

Z databáze vyplývá, že pozice firem s akciemi na doručitele v posledních letech roste. V roce 2006 získaly anonymní firmy zakázky za dvě miliardy, za další dva roky už čtyřikrát tolik. Od té doby jsou roční příjmy těchto firem na osmi miliardách.

Infobox

Největší anonymní dodavatelé státu (údaje v milionech korun)

 • EDS Holding, Ústí nad Labem 3280
 • BAK, Trutnov 2030
 • Financial Found, Ostrava 1477
 • Herkul, Most 1424
 • CE Wood, Zlín 1222
 • Krušnohorské lesy, Jirkov 900
 • Tezas, Praha 833
 • Stavcent, Jindřichův Hradec 597
 • Pozemní stavitelství Zlín 592
 • Hagemann, Ostrava 577

Největší odběratelé od anonymních firem (údaje v milionech korun)

 • Lesy České republiky 3943
 • Ředitelství silnic a dálnic 2718
 • ČD Cargo 1710
 • Ústecký kraj 1415
 • Ministerstvo obrany 881
 • Ministerstvo financí 689
 • Hlavní město Praha 609
 • Povodí Labe 530
 • Město Vrchlabí 530
 • Město Trutnov 508

Zdroj: zIndex

"Zachytili jsme jenom část zakázek pro firmy s akciemi na doručitele," upozorňuje Jiří Skuhrovec ze společnosti zIndex. Experti vycházeli z databází ministerstva financí, a proto mohou zaručit pouze to, že zakázek nebylo méně.

Skuhrovec dokumentuje opatrnost zIndexu na dodávce zdravotnického materiálu, kterou pro nemocnici IKEM zajišťuje anonymní společnost Kardio Port. IKEM zapsal do ministerské databáze dodávky za 438 milionů, přitom jde jen o roční dodávku z celkem čtyřletého kontraktu.

Kdo odhalí majitele majitelů

V databázi nejsou zahrnuty ani zakázky pro firmy s běžnými akciemi na jméno, které ovšem vlastní společnost s akciemi na doručitele.

Proto se do žebříčku nedostala například severočeská stavební firma Silnice Group, která dostává až stomilionové zakázky. Její akcie jsou sice na jméno, patří však anonymní firmě Resist.

Stejným způsobem je skryt majitel Škody Transportation, která patří k dvorním dodavatelům kolejových vozidel pro pražský magistrát a České dráhy a která by díky zakázkám v řádu miliard žebříček zIndexu vyhrála. Do loňského roku byla jejím majitelem anonymní firma Škoda Investment, sama Škoda Transportation ovšem má akcie na jméno.

"Firmy jako Silnice Group jsme do žebříčku nezařadili. Chtěli jsme tak upozornit, že samotný zákaz účasti anonymních firem ve veřejných soutěžích problém nevyřeší. Je třeba zrušit tuto formu vlastnictví," upozornil Jiří Skuhrovec.

Ještě zbývá Kypr a subdodávky

Příjemcům veřejných zakázek by i potom zůstaly možnosti, jak skrýt svou identitu. Jako majitel Škody Transportation si mohou založit firmu na Kypru, v Nizozemsku po vzoru pražské stavební firmy Prominecon, anebo v Lichtenštejnsku, jak se rozhodl vlastník společnosti Omnimedics, dalšího z dodavatelů nemocnice IKEM.

Kdo chce zjistit vlastníka kyperské, nizozemské či lichtenštejnské firmy, musí překonat řadu byrokratických překážek včetně osobní návštěvy na příslušném úřadě.

Skrýt svou účast na veřejných zakázkách je možné také cestou subdodávek. Tato cesta se nejčastěji používá ve stavebnictví. Například EDS Holding získal sám řadu zakázek od Ředitelství silnic a dálnic nebo od Ústeckého kraje v severních Čechách, má ovšem i řadu subdodávek, například při stavbě slavného sklápěcího mostu v Kolíně.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy