Soupis firem, které bohatě živí stát. A nic o nich neví

Petr Holub
18. 5. 2011 9:20
Společnosti s tajnými akciemi nejvíc živí státní podniky Lesy ČR a Ředitelství silnic a dálnic
Lesní správa Židlochovice zde těží dřevo a obnovuje les metodou takzvaných obnovných bloků.
Lesní správa Židlochovice zde těží dřevo a obnovuje les metodou takzvaných obnovných bloků. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Společnosti s akciemi na doručitele mají nejlepší pověst u státních podniků Lesy ČR a Ředitelství silnic a dálnic. Právě jejich manažeři přidělují nejvíc veřejných zakázek firmám, jejichž majitele nemohou odhalit ani sami, ani nikdo jiný.

V případě Lesů České republiky šlo v posledních čtyřech letech o čtyři miliardy korun, Ředitelství silnic a dálnic rozdalo tři miliardy.

Nejúspěšnějším příjemcem státních dotací se z anonymních firem stal EDS Holding s třemi miliardami, následován dalšími stavebními společnostmi BAK a Herkul. Z jiných oborů se mezi první čtyřku propracovala pouze leasingová společnost Financial Found, která pracuje pro ČD Cargo.

Do první desítky anonymních firem, které nejčastěji pracují pro stát, se zařadilo celkem pět stavebních firem, dvě lesnické firmy a tři dodavatelé vozidel.

Ukazuje to databáze společnosti zIndex, která zkoumá průhlednost a efektivitu veřejných zakázek. Na firmy s anonymními akciemi se zaměřila, protože samotná jejich účast při veřejných zakázkách znemožňuje kontrolu nad státními financemi.

Nejde vyloučit, že anonymní akcie vlastní sami úředníci či politici, kteří o zakázkách rozhodují.

Vzestup po roce 2006

Z databáze vyplývá, že pozice firem s akciemi na doručitele v posledních letech roste. V roce 2006 získaly anonymní firmy zakázky za dvě miliardy, za další dva roky už čtyřikrát tolik. Od té doby jsou roční příjmy těchto firem na osmi miliardách.

Infobox

Největší anonymní dodavatelé státu (údaje v milionech korun)

 • EDS Holding, Ústí nad Labem 3280
 • BAK, Trutnov 2030
 • Financial Found, Ostrava 1477
 • Herkul, Most 1424
 • CE Wood, Zlín 1222
 • Krušnohorské lesy, Jirkov 900
 • Tezas, Praha 833
 • Stavcent, Jindřichův Hradec 597
 • Pozemní stavitelství Zlín 592
 • Hagemann, Ostrava 577

Největší odběratelé od anonymních firem (údaje v milionech korun)

 • Lesy České republiky 3943
 • Ředitelství silnic a dálnic 2718
 • ČD Cargo 1710
 • Ústecký kraj 1415
 • Ministerstvo obrany 881
 • Ministerstvo financí 689
 • Hlavní město Praha 609
 • Povodí Labe 530
 • Město Vrchlabí 530
 • Město Trutnov 508

Zdroj: zIndex

"Zachytili jsme jenom část zakázek pro firmy s akciemi na doručitele," upozorňuje Jiří Skuhrovec ze společnosti zIndex. Experti vycházeli z databází ministerstva financí, a proto mohou zaručit pouze to, že zakázek nebylo méně.

Skuhrovec dokumentuje opatrnost zIndexu na dodávce zdravotnického materiálu, kterou pro nemocnici IKEM zajišťuje anonymní společnost Kardio Port. IKEM zapsal do ministerské databáze dodávky za 438 milionů, přitom jde jen o roční dodávku z celkem čtyřletého kontraktu.

Kdo odhalí majitele majitelů

V databázi nejsou zahrnuty ani zakázky pro firmy s běžnými akciemi na jméno, které ovšem vlastní společnost s akciemi na doručitele.

Proto se do žebříčku nedostala například severočeská stavební firma Silnice Group, která dostává až stomilionové zakázky. Její akcie jsou sice na jméno, patří však anonymní firmě Resist.

Stejným způsobem je skryt majitel Škody Transportation, která patří k dvorním dodavatelům kolejových vozidel pro pražský magistrát a České dráhy a která by díky zakázkám v řádu miliard žebříček zIndexu vyhrála. Do loňského roku byla jejím majitelem anonymní firma Škoda Investment, sama Škoda Transportation ovšem má akcie na jméno.

"Firmy jako Silnice Group jsme do žebříčku nezařadili. Chtěli jsme tak upozornit, že samotný zákaz účasti anonymních firem ve veřejných soutěžích problém nevyřeší. Je třeba zrušit tuto formu vlastnictví," upozornil Jiří Skuhrovec.

Ještě zbývá Kypr a subdodávky

Příjemcům veřejných zakázek by i potom zůstaly možnosti, jak skrýt svou identitu. Jako majitel Škody Transportation si mohou založit firmu na Kypru, v Nizozemsku po vzoru pražské stavební firmy Prominecon, anebo v Lichtenštejnsku, jak se rozhodl vlastník společnosti Omnimedics, dalšího z dodavatelů nemocnice IKEM.

Kdo chce zjistit vlastníka kyperské, nizozemské či lichtenštejnské firmy, musí překonat řadu byrokratických překážek včetně osobní návštěvy na příslušném úřadě.

Skrýt svou účast na veřejných zakázkách je možné také cestou subdodávek. Tato cesta se nejčastěji používá ve stavebnictví. Například EDS Holding získal sám řadu zakázek od Ředitelství silnic a dálnic nebo od Ústeckého kraje v severních Čechách, má ovšem i řadu subdodávek, například při stavbě slavného sklápěcího mostu v Kolíně.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy