Soukup zažádal o registraci svého politického hnutí. Do EP kandidovat nebudu, říká

ČTK Benedikt Lederer, ČTK
Aktualizováno 13. 3. 2019 13:28
Mediální podnikatel Jaromír Soukup si zažádal o registraci nového politického hnutí List Jaromíra Soukupa (LJS), jehož založení oznámil v lednu. Sám Soukup sdělil Aktuálně.cz, že však nehodlá kandidovat v květnových volbách do Evropského parlamentu, o čemž se dosud spekulovalo. Podle již dříve oslovených politologů by jeho hnutí případné voliče mohlo přebrat levicovým stranám, SPD a ANO, cílit by mohlo i na sympatizanty prezidenta Miloše Zemana.
"Jde čistě o propagaci televize Barrandov, s politickou kampaní to nemá žádnou souvislost," říká Jaromír Soukup k billboardům, které se objevují po Česku.
"Jde čistě o propagaci televize Barrandov, s politickou kampaní to nemá žádnou souvislost," říká Jaromír Soukup k billboardům, které se objevují po Česku. | Foto: ČTK

V lednu mediální podnikatel Jaromír Soukup oznámil, že zakládá politické hnutí List Jaromíra Soukupa (LJS), 15. února v pořadu televize Barrandov Politický kabaret pak uvedl, že jeho hnutí už sesbíralo 1308 podpisů nutných pro jeho registraci na ministerstvu vnitra. "Příští týden podáme na ministerstvo žádost," uvedl tehdy Soukup.

Žádost o registraci LJS však přišla podle mluvčího rezortu vnitra Ondřeje Krátošky až tento týden. "Dorazila v úterý," uvedl Krátoška. Ministerstvo podle něj nyní bude posuzovat, zda má dokument veškeré náležitosti. Bude například kontrolovat stanovy nebo jestli žádost obsahuje petici alespoň jednoho tisíce občanů požadujících, aby hnutí vzniklo.

I kdyby bylo hnutí zaregistrováno, sám Soukup za ně nechce kandidovat do voleb do Evropského parlamentu, řekl dnes Aktuálně.cz.

V poslední době se přitom na různých místech Česka objevovaly billboardy s fotkou Soukupa a sloganem Nestačí jen říkat "mělo by se". Ty však odkazují na pořad Moje zprávy, který Soukup moderuje na televizi Barrandov. Právě tyto fráze z úst politiků Soukup kritizoval a vedly jej k tomu, že oznámil založení vlastního politického hnutí.

"Politicky exponovanou osobou nejsem. Billboardy tedy nemají s politickou kampaní žádnou souvislost. Jak je již na první pohled zřejmé, jedná se čistě o propagaci televize Barrandov," řekl Aktuálně.cz Soukup. Zda to také znamená, že nebude kandidovat celé jeho hnutí, není jasné. Zakladatel LJS zatím na tento dotaz neodpověděl.

Politologové už dříve uvedli, že podle nich Soukupovo hnutí v celostátních volbách moc šancí na úspěch nemá, volby do Evropského parlamentu by mu ale mohly vyhovovat. Je v nich malá účast a mandáty se rozdělují celostátně, což umocňuje sílu lídra strany. Hlasování do Evropského parlamentu se bude konat letos v květnu.

Soukup o hnutí poprvé hovořil ve své televizi Barrandov v pořadu Moje zprávy 16. ledna. Uvedl, že chce bránit národní zájmy před zkorumpovanými politiky a oligarchy. Majitel mediálních firem Médea Group a Empresa Media se kolem politiky angažoval už dřív. V minulosti pomáhal s financováním kampaně Straně zelených a později financoval Demokratickou stranu zelených, za kterou i neúspěšně kandidoval v roce 2009 do Evropského parlamentu.

VIDEO: Jaromír Soukup oznamuje založení hnutí List Jaromíra Soukupa: 

Jaromír Soukup oznámil založení hnutí List Jaromíra Soukupa. Chce bojovat proti korupci a oligarchům | Video: TV Barrandov
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy