Soukup zažádal o registraci svého politického hnutí. Do EP kandidovat nebudu, říká

ČTK Benedikt Lederer, ČTK
Aktualizováno 13. 3. 2019 13:28
Mediální podnikatel Jaromír Soukup si zažádal o registraci nového politického hnutí List Jaromíra Soukupa (LJS), jehož založení oznámil v lednu. Sám Soukup sdělil Aktuálně.cz, že však nehodlá kandidovat v květnových volbách do Evropského parlamentu, o čemž se dosud spekulovalo. Podle již dříve oslovených politologů by jeho hnutí případné voliče mohlo přebrat levicovým stranám, SPD a ANO, cílit by mohlo i na sympatizanty prezidenta Miloše Zemana.
"Jde čistě o propagaci televize Barrandov, s politickou kampaní to nemá žádnou souvislost," říká Jaromír Soukup k billboardům, které se objevují po Česku.
"Jde čistě o propagaci televize Barrandov, s politickou kampaní to nemá žádnou souvislost," říká Jaromír Soukup k billboardům, které se objevují po Česku. | Foto: ČTK

V lednu mediální podnikatel Jaromír Soukup oznámil, že zakládá politické hnutí List Jaromíra Soukupa (LJS), 15. února v pořadu televize Barrandov Politický kabaret pak uvedl, že jeho hnutí už sesbíralo 1308 podpisů nutných pro jeho registraci na ministerstvu vnitra. "Příští týden podáme na ministerstvo žádost," uvedl tehdy Soukup.

Žádost o registraci LJS však přišla podle mluvčího rezortu vnitra Ondřeje Krátošky až tento týden. "Dorazila v úterý," uvedl Krátoška. Ministerstvo podle něj nyní bude posuzovat, zda má dokument veškeré náležitosti. Bude například kontrolovat stanovy nebo jestli žádost obsahuje petici alespoň jednoho tisíce občanů požadujících, aby hnutí vzniklo.

I kdyby bylo hnutí zaregistrováno, sám Soukup za ně nechce kandidovat do voleb do Evropského parlamentu, řekl dnes Aktuálně.cz.

V poslední době se přitom na různých místech Česka objevovaly billboardy s fotkou Soukupa a sloganem Nestačí jen říkat "mělo by se". Ty však odkazují na pořad Moje zprávy, který Soukup moderuje na televizi Barrandov. Právě tyto fráze z úst politiků Soukup kritizoval a vedly jej k tomu, že oznámil založení vlastního politického hnutí.

"Politicky exponovanou osobou nejsem. Billboardy tedy nemají s politickou kampaní žádnou souvislost. Jak je již na první pohled zřejmé, jedná se čistě o propagaci televize Barrandov," řekl Aktuálně.cz Soukup. Zda to také znamená, že nebude kandidovat celé jeho hnutí, není jasné. Zakladatel LJS zatím na tento dotaz neodpověděl.

Politologové už dříve uvedli, že podle nich Soukupovo hnutí v celostátních volbách moc šancí na úspěch nemá, volby do Evropského parlamentu by mu ale mohly vyhovovat. Je v nich malá účast a mandáty se rozdělují celostátně, což umocňuje sílu lídra strany. Hlasování do Evropského parlamentu se bude konat letos v květnu.

Soukup o hnutí poprvé hovořil ve své televizi Barrandov v pořadu Moje zprávy 16. ledna. Uvedl, že chce bránit národní zájmy před zkorumpovanými politiky a oligarchy. Majitel mediálních firem Médea Group a Empresa Media se kolem politiky angažoval už dřív. V minulosti pomáhal s financováním kampaně Straně zelených a později financoval Demokratickou stranu zelených, za kterou i neúspěšně kandidoval v roce 2009 do Evropského parlamentu.

VIDEO: Jaromír Soukup oznamuje založení hnutí List Jaromíra Soukupa: 

Jaromír Soukup oznámil založení hnutí List Jaromíra Soukupa. Chce bojovat proti korupci a oligarchům | Video: TV Barrandov
 

Právě se děje

před 5 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 5 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy