Soukup měl utajenou firmu na Kypru, píše deník. Údajně přes ni proteklo půl miliardy

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 19. 2. 2019 11:40
Mediální podnikatel, moderátor a nyní i politik Jaromír Soukup podle informací Deníku N skrytě ovládal kyperskou firmu, přes kterou protékaly v uplynulých letech stamiliony korun. Podle deníku téměř deset milionů z daňového ráje směřovalo přímo k Soukupovi. Ten přitom obcházení daňové povinnosti v minulosti ve svých pořadech opakovaně kritizoval.
Jaromír Soukup se ptal na názor politiků, vedle koho nechtějí žít.
Jaromír Soukup se ptal na názor politiků, vedle koho nechtějí žít. | Foto: TV Barrandov

Podle Deníku N se jedná o firmy Generra Limited, jejíhož skutečného vlastníka kryjí dva bílí koně. Jaromír Soukup podle deníku firmu minimálně v letech 2013 a 2014 ovládal.

Daňoví odborníci oslovení deníkem považují popsaný mechanismus za daňovou optimalizaci - tedy snahu snížit si objem platby daní prostřednictvím daňového ráje.

Přímo Jaromír Soukup podle účetních dat získal z kyperské společnosti v roce 2012 půjčku přes 367,4 tisíce eur (9,5 milionu korun). K čemu tyto peníze sloužily a odkud vlastně byly, Soukup odmítl objasnit.

Na dotazy ohledně kyperské firmy a transakcí totiž Soukup pro Deník N.  nereagoval. Později vydal tiskovou zprávu, kde uvedl, že firma Generra rozhodně nebyla nijak skrytá. "Tahle podle nich skrytá firma byla dlouhou dobu vydavatelem titulů pro mládež - časopisu Popcorn či Top dívky, které jsem dlouhá léta vydával," uvedl Soukup.

Deník poté s odkazem na několik zdrojů uvedl, že Soukupovy finanční transakce začala na popud Vrchního státního zastupitelství v Praze vyšetřovat Národní centrála proti organizovanému zločinu.

Podle údajů Asociace televizních organizací skupině Barrandov Televizní Studio klesl loni celodenní podíl na sledovanosti o 1,7 procentního bodu na sedm procent.

Od samého počátku existence se TV Barrandov potýká se ztrátou, za prvních pět let dosáhla její kumulovaná výše více než miliardy korun. Kvůli prodělkům a zápornému vlastnímu kapitálu museli akcionáři několikrát zvyšovat základní kapitál. Hospodaření zůstalo - s výjimkou roku 2016 - v červených číslech i poté, co televizi převzal Soukup.

Na informace České televize, která v minulosti uvedla, že společnost Barrandov Televizní Studio, která provozuje TV Barrandov, má dluhy 1,1 miliardy korun Soukup reagoval zveřejněním zprávy, že jeho mediální skupina dosáhla loni provozního zisku více než 198 milionů korun.

Do výsledku jsou podle mluvčí započítány výsledky skupiny Empresa Media, TV Barrandov a skupiny Médea. Samotná TV Barrandov zakončila loňský rok v provozním zisku přes 100 milionů korun, uvedla firma. Výši zadlužení ani meziroční srovnání tisková zpráva neobsahovala.

Deník N také minulý týden informoval, že ze Soukupových mediálních společností Empresa Media a Médea se chystá odejít čínská společnost China International Group Corporation (CIGC).

CIGC spadá pod holding CEFC, který získal podíl v Soukupových firmách v roce 2015. O dva roky později společnost oznámila, že podíl vrací, následně se ale ukázalo, že si jej ponechala. Momentálně má 49 procent v mediální skupině Empresa Media a 30 procent v reklamní agentuře Médea.

CIGC údajně vadí Soukupovy politické ambice, podnikatel v lednu ohlásil založení hnutí List Jaromíra Soukupa. Soukup následně ČTK sdělil, že o takovém záměru čínské společnosti neví.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

před 35 minutami

Policie obvinila dva lidi kvůli úmrtí muže po pádu pod metro

V souvislosti se čtvrtečním úmrtím muže po pádu pod soupravu metra byli zadrženi a obviněni dva lidé. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Kvůli věku obviněných nechtěli policisté podle serveru uvést k případu bližší informace.

Muž spadl do kolejiště metra ve čtvrtek kolem 19:30 ve stanici Anděl na lince B. "Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Svědci incidentu podle některých médií uváděli, že muže z nástupiště někdo shodil. Policisté to ale zatím nepotvrdili.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy