České Budějovice - Dosud nepublikovaná data VZP o tom, jak stát rozděluje peníze mezi nemocnice, potvrzují, že v Česku přestalo platit právo na stejnou ochranu zdraví a tedy i na stejně kvalitní lůžkovou péči.
A co víc: Ti, kteří se snaží, jsou potrestáni.
Dokazuje to případ českobudějovické nemocnice, která se v Česku jako první změnila na akciovou společnost. Z velkých ústavů se jí totiž - jako jediné - snížily reálné příjmy od VZP (po započtení inflace).
Přechod na režim akciové společnosti v roce 2003 se zdařil v tom ohledu, že nemocnici je možné efektivně finančně řídit.
Pojišťovnu však nic nenutí, aby přidávala nemocnici, která si poradí i se škrty v dotacích. Případ Českých Budějovic zasluhuje pozornost, do jaké míry se daří šetřit na zlepšování organizace, a do jaké míry na nezbytných výdajích, jako jsou třeba platy lékařů.
O relativním, ale dramatickém poklesu lékařských platů v jižních Čechách svědčí statistika.
V roce 2003 brali podle ÚZIS jihočeští doktoři v průměru 34 764 korun měsíčně, zhruba o tisícovku méně, než průměrný lékař v republice. Loni dostávali Jihočeši jen o šedesát korun víc a tím se dostali pod český průměr o 7 a půl tisíce.
V Českých Budějovicích brali lékaři platy dokonce pod jihočeským průměrem.