Praha - Někdejší šéfka premiérova kabinetu Jana Nečasová, dříve Nagyová, v pondělí vypovídala dvě hodiny před Obvodním soudem pro Prahu 1 v kauze údajného zneužití armádní rozvědky. Na otázky žalobce odmítla odpovědět. S novináři nehovořila, její advokát jen řekl, že se cítí nevinná.
Stejně se vyjádřil druhý vyslechnutý, obžalovaný exšéf Vojenského zpravodajství (VZ) Ondrej Páleník. Soudkyně z jednání vyloučila veřejnost kvůli informacím v režimu utajení. V případu jsou obžalováni také další exšéf vojenské tajné služby Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřici hrozí až pětileté vězení.
Projednávání začalo po 09:00, soudkyně pak vyloučila veřejnost. Nečasová mluvila k soudu zhruba dvě hodiny. Její advokát Eduard Bruna novinářům řekl, že je s výslechem klientky velmi spokojený.
"Probíhal plynule, mluvila velmi rozumně, byla připravená," řekl. Dodal, že došlo i na vtipné glosování některých tvrzení obžaloby. Podrobnosti ale odmítl sdělit, protože advokáti museli podepsat mlčenlivost kvůli důvěrnému obsahu výpovědí. Bruna pouze dodal, že se Nečasová cítí nevinná a neporušila žádný zákon.
Nečasová odpovídala pouze na dotazy advokátů, u státního zástupce to odmítla. Důvodem je prý "charakter obžaloby", ke které se již dále nechce vyjadřovat. Nečasová zatím nechce mluvit s novináři. Bruna ale uvedl, že až se přiblíží závěr projednání, Nečasová s médii promluví. "Jsem hluboce přesvědčen, že se na to chystá. To může být velmi rychle. To je tento týden a ještě třeba jeden a už bude konec," naznačil advokát. Termíny jednání jsou zatím nařízeny do čtvrtka.
Po Nečasové následovala výpověď Páleníka, který rovněž odmítá vinu na údajném zneužití rozvědky. "Vypověděl jsem pravdu, to byla celá obhajoba. Ničeho nezákonného jsem se nedopustil ani já, ani Vojenské zpravodajství," řekl novinářům při odchodu z jednací síně po více než dvouhodinovém výslechu.
S vyloučením veřejnosti
Nečasovou doprovodil ráno k soudu stejně jako na začátku hlavního líčení loni v listopadu manžel, někdejší premiér Petr Nečas. Právě za jeho působení v roce 2012, kdy šéfovala kabinetu, zneužila Nečasová podle státního zastupitelství vojenskou tajnou službu ke sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky. Kauza vedla k pádu vlády. Nečas se později s Nagyovou oženil. Podle advokáta Bruny bude Radka Nečasová u soudu jako svědkyně, a to zřejmě již tento týden.
Soudkyně Helena Králová z jednání vyloučila veřejnost, protože se mají ve výpovědích mimo jiné probírat informace v režimu utajení. Přitom někteří advokáti obžalovaných neměli s přítomností médií i veřejnosti v soudní síni problém.
"Je úplně jedno, jestli tu veřejnost bude nebo nebude," prohlásil advokát Tomáš Sokol, který zastupuje Ondreje Páleníka.
Naopak obhájce Nečasové Eduard Bruna byl proti. "Moje klientka se nemůže vyhnout tomu, aby mluvila o skutečnostech, které jsou utajované. Pokud by byla vyloučena veřejnost u bývalých příslušníků Vojenského zpravodajství a u ní ne, byla by v nevýhodě," řekl Bruna.
Králová však o tom, že veřejnost do síně nepustí, měla rozhodnuto již předtím, než soud začal. Úřednice soudu toto oznámení hned poté, co soudkyně toto usnesení vynesla, přilepila na dveře od soudní síně.
Před samotným začátkem soudu přitom novináři neměli vůbec k Petru Nečasovi, jeho současné manželce Janě či dalším obžalovaným přístup. Justiční stráž je držela několik metrů o nich a nikoho k nim nepouštěla. To není běžné a děje se to většinou jen v případech, kdy je obžalovaný ve vazbě.
Nechala sledovat manželku premiéra
Soud v kauze Nečasová se konal již na konci listopadu. Tehdy ale soudkyně Králová nechala přečíst jen obžalobu a pak líčení odložila. Následně požádala o to, aby ministr obrany Martin Stropnický zbavil mlčenlivosti bývalé příslušníky Vojenského zpravodajství.
V některých fázích se však chovala soudkyně zmateně. Opakovaně dělala přestávky a celou síň nechala vyklidit, aby si mohla vše rozmyslet.
Kromě Nečasové a Páleníka dorazili k soudu i zbylí obžalovaní - exšéf rozvědky Kovanda a zpravodajec Pohůnek. Jejich výslechy mají následovat v úterý. Zpravodajci již dříve uvedli, že nešlo o sledování, ale měli za úkol prověřit podezření o pohybu pochybných lidí kolem premiérovy manželky. Akce prý byla tzv. kontrasledováním a zadáním "z nejvyšších míst".
Případ Vojenského zpravodajství je první z více prověřování týkajících se Nečasové, které pokračovalo obžalobou a soudem. Podle žalobců je pojítkem mezi několika kauzami - je obviněná také z uplácení poslanců funkcemi a vynášení informací z Bezpečnostní informační služby.