Soudci: Restituce jdou před rok 1948 a zavání korupcí

Tomáš Fránek
4. 6. 2013 15:51
Čtyři soudci zveřejnili stanoviska, ve kterých nesouhlasí s církevními restitucemi
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se při rozhodnutí o restitucích ocitl v menšině. V obsáhlém stanovisku vysvětlil proč
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se při rozhodnutí o restitucích ocitl v menšině. V obsáhlém stanovisku vysvětlil proč | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Církevní restituce v podobě, ve které byly přijaty Parlamentem a v pondělí potvrzeny i většinou ústavních soudců, jsou návratem před dosud nezpochybnitelnou hranici února 1948. Byly prosazeny za podivných a korupcí zavánějících okolností ve sněmovně a vystavují Česko možným sankcím ze strany Evropské unie.

To jsou základní stanoviska čtyř ústavních soudců, kteří nesouhlasili s většinovým verdiktem svých kolegů.

Podle v úterý zveřejněných odlišných stanovisek, sepsaných předsedou soudu Pavlem Rychetským a soudci Jaroslavem Fenykem, Vojenem Güttlerem a Janem Musilem, je 134 miliard, které dostanou církve jak v majetku, tak ve finančním vyrovnání, nepřípustným zvýhodněním církví vůči lidem a necírkevním sdružením, jež v restitucích o majetek v Česku také usilovaly.

Ústavní soudci v pondělí většinou (jedenácti hlasy) rozhodli, že církevní restituce jsou v pořádku, stanovení jejich rozsahu a objemu je podle soudců v kompetenci zákonodárců. A zvolené řešení označili soudci za rozumnou a přiměřenou vazbu na dostupné historické údaje.

Soudci od Havla, Klause i Zemana

Odlišná stanoviska soudců už nemohou verdikt nijak zvrátit, ukazují ale, že diskuse soudců byla velmi bouřlivá. A soudci tak jednali také o možné korupci ve sněmovně nebo prolomení restituční hranice stanovené na rok 1948.

Námitky ke konečnému znění verdiktu přitom mají soudci ze všech skupin, které nyní na soudu působí - tedy soudci, které na soud vybral ještě prezident Václav Havel, ale také Václav Klaus a nově i Miloš Zeman.

Nejrozsáhlejší odlišné stanovisko zveřejnil předseda soudu Pavel Rychetský.

Ten se snažil své kolegy přesvědčit o tom, že výsledkem konečné podoby církevních restitucí je návrat před 25. únor 1948 - tedy dosud nezpochybnitelnou hranici pro restituce majetku v Česku. Politici včetně premiéra Petra Nečase přitom několikrát ujišťovali, že tuto hranici církevní restituce nepřekročí.

Rychetský ale uvedl, že za zásadní považuje to, že církevní restituce zcela ignorují platný zákon, na základě kterého v roce 1919 zahájilo Československo velkou pozemkovou reformu. Při reformě se zabíral majetek velkým vlastníkům půdy. Podle tohoto zákona nesmí mít žádný vlastník více než 250 hektarů zemědělské půdy a lesů.

"Toto dosud platné omezení přezkoumávaný zákon zcela ignoruje. Výsledkem je faktický návrat hluboko před 25. únor 1948, neboť jednotlivé oprávněné osoby podle napadeného zákona obdrží pozemkový majetek v rozsahu 200 000 hektarů," uvedl Rychetský.

Ten stejně jako soudce Musil nesouhlasí s tím, jak byly církevní restituce ve sněmovně schváleny.

Rychetský třeba poukazuje na to, že schválení zákona bylo odkládáno do doby, než ze sněmovny odešli tři poslanci ODS (Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa), kteří s restitucemi nesouhlasili. A místo nich nastoupil Roman Pekárek, odsouzený za úplatkářství. Poslance ODS, kteří odešli ze sněmovny, přitom vláda "odměnila" funkcemi ve státních podnicích.

"Problematice postupného odkládání hlasování až do doby složení mandátů třemi poslanci, kteří deklarovali nesouhlas s návrhem zákona a podle veřejně dostupných informací byli „odměnění" za tento „vstřícný" krok lukrativními pozicemi v řídících orgánech státních institucí, a jejich nahrazení náhradníky, z nichž jeden byl odsouzen za úmyslný trestný čin k dlouholetému  nepodmíněnému trestu odnětí svobody, se nález zcela vyhýbá," uvedl Rychetský.

"Podobné  praktiky zásadně narušují důvěru občanů v demokratické parlamentní procedury, vzbuzují podezření z politické korupce a podlamují systém zastupitelské demokracie," uvedl také soudce Musil.

Je přesvědčen, že církevní restituce v nynější podobě porušují pravidlo náboženské neutrality státu.

Musil argumentuje také statistickými údaji, podle kterých klesá v Česku počet věřících. "Aniž bych chtěl tyto empirické údaje jakkoli komentovat, domnívám se, že z ústavního principu demokratického státu vyplývá pro zákonodárce příkaz vzít tyto skutečnosti při tvorbě zákonů v potaz. Nezbývá mi, než znovu připomenout článek Ústavy ČR, v němž se praví, že „státní moc slouží všem občanům," napsal Musil.

Podívejte se na projednávání církevních restitucí

Restituce jenom pro někoho

"Je zřejmé, že zákon je vůči církevním subjektům ve srovnání s dosavadními restituenty velmi vstřícný. To není plně v souladu s principy laického, nábožensky neutrálního státu (věřící x ateisté). Touto otázkou se nález prakticky nezabývá," uvedl ve svém stanovisku také soudce Vojen Güttler.

Podle dalšího nesouhlasícího soudce Jaroslava Fenyka jsou církve jednoznačně zvýhodněny proti ostatním restituentům. Ti se museli často velmi složitě a pracně u soudů domáhat svého majetku. Podle Fenyka církevní restituce obsahují několik ustanovení, která poskytují církevním společnostem výhody vůči jejich konkurentům na trhu.

Církevní společnosti tak mohou sice mít stejnou startovací pozici jako třeba zemědělské firmy, díky státu ale dostanou mimořádnou podporu. Všichni nesouhlasící soudci jsou tak přesvědčeni, že podporu církvím měl posoudit Evropský soudní dvůr či přímo Evropská komise.

Ujištění vlády, že neexistuje žádný rozpor s předpisy EU, není podle soudců nijak přesvědčivé. Vláda ani poslanci totiž soulad restitucí s předpisy EU nezkoumali. "Tím, podle mého názoru, se Česká republika může vystavit riziku sankcí ze strany Evropské unie," uvedl soudce Musil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy