Soudci: Restituce jdou před rok 1948 a zavání korupcí

Tomáš Fránek
4. 6. 2013 15:51
Čtyři soudci zveřejnili stanoviska, ve kterých nesouhlasí s církevními restitucemi
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se při rozhodnutí o restitucích ocitl v menšině. V obsáhlém stanovisku vysvětlil proč
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se při rozhodnutí o restitucích ocitl v menšině. V obsáhlém stanovisku vysvětlil proč | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Církevní restituce v podobě, ve které byly přijaty Parlamentem a v pondělí potvrzeny i většinou ústavních soudců, jsou návratem před dosud nezpochybnitelnou hranici února 1948. Byly prosazeny za podivných a korupcí zavánějících okolností ve sněmovně a vystavují Česko možným sankcím ze strany Evropské unie.

To jsou základní stanoviska čtyř ústavních soudců, kteří nesouhlasili s většinovým verdiktem svých kolegů.

Podle v úterý zveřejněných odlišných stanovisek, sepsaných předsedou soudu Pavlem Rychetským a soudci Jaroslavem Fenykem, Vojenem Güttlerem a Janem Musilem, je 134 miliard, které dostanou církve jak v majetku, tak ve finančním vyrovnání, nepřípustným zvýhodněním církví vůči lidem a necírkevním sdružením, jež v restitucích o majetek v Česku také usilovaly.

Ústavní soudci v pondělí většinou (jedenácti hlasy) rozhodli, že církevní restituce jsou v pořádku, stanovení jejich rozsahu a objemu je podle soudců v kompetenci zákonodárců. A zvolené řešení označili soudci za rozumnou a přiměřenou vazbu na dostupné historické údaje.

Soudci od Havla, Klause i Zemana

Odlišná stanoviska soudců už nemohou verdikt nijak zvrátit, ukazují ale, že diskuse soudců byla velmi bouřlivá. A soudci tak jednali také o možné korupci ve sněmovně nebo prolomení restituční hranice stanovené na rok 1948.

Námitky ke konečnému znění verdiktu přitom mají soudci ze všech skupin, které nyní na soudu působí - tedy soudci, které na soud vybral ještě prezident Václav Havel, ale také Václav Klaus a nově i Miloš Zeman.

Nejrozsáhlejší odlišné stanovisko zveřejnil předseda soudu Pavel Rychetský.

Ten se snažil své kolegy přesvědčit o tom, že výsledkem konečné podoby církevních restitucí je návrat před 25. únor 1948 - tedy dosud nezpochybnitelnou hranici pro restituce majetku v Česku. Politici včetně premiéra Petra Nečase přitom několikrát ujišťovali, že tuto hranici církevní restituce nepřekročí.

Rychetský ale uvedl, že za zásadní považuje to, že církevní restituce zcela ignorují platný zákon, na základě kterého v roce 1919 zahájilo Československo velkou pozemkovou reformu. Při reformě se zabíral majetek velkým vlastníkům půdy. Podle tohoto zákona nesmí mít žádný vlastník více než 250 hektarů zemědělské půdy a lesů.

"Toto dosud platné omezení přezkoumávaný zákon zcela ignoruje. Výsledkem je faktický návrat hluboko před 25. únor 1948, neboť jednotlivé oprávněné osoby podle napadeného zákona obdrží pozemkový majetek v rozsahu 200 000 hektarů," uvedl Rychetský.

Ten stejně jako soudce Musil nesouhlasí s tím, jak byly církevní restituce ve sněmovně schváleny.

Rychetský třeba poukazuje na to, že schválení zákona bylo odkládáno do doby, než ze sněmovny odešli tři poslanci ODS (Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa), kteří s restitucemi nesouhlasili. A místo nich nastoupil Roman Pekárek, odsouzený za úplatkářství. Poslance ODS, kteří odešli ze sněmovny, přitom vláda "odměnila" funkcemi ve státních podnicích.

"Problematice postupného odkládání hlasování až do doby složení mandátů třemi poslanci, kteří deklarovali nesouhlas s návrhem zákona a podle veřejně dostupných informací byli „odměnění" za tento „vstřícný" krok lukrativními pozicemi v řídících orgánech státních institucí, a jejich nahrazení náhradníky, z nichž jeden byl odsouzen za úmyslný trestný čin k dlouholetému  nepodmíněnému trestu odnětí svobody, se nález zcela vyhýbá," uvedl Rychetský.

"Podobné  praktiky zásadně narušují důvěru občanů v demokratické parlamentní procedury, vzbuzují podezření z politické korupce a podlamují systém zastupitelské demokracie," uvedl také soudce Musil.

Je přesvědčen, že církevní restituce v nynější podobě porušují pravidlo náboženské neutrality státu.

Musil argumentuje také statistickými údaji, podle kterých klesá v Česku počet věřících. "Aniž bych chtěl tyto empirické údaje jakkoli komentovat, domnívám se, že z ústavního principu demokratického státu vyplývá pro zákonodárce příkaz vzít tyto skutečnosti při tvorbě zákonů v potaz. Nezbývá mi, než znovu připomenout článek Ústavy ČR, v němž se praví, že „státní moc slouží všem občanům," napsal Musil.

Podívejte se na projednávání církevních restitucí

Restituce jenom pro někoho

"Je zřejmé, že zákon je vůči církevním subjektům ve srovnání s dosavadními restituenty velmi vstřícný. To není plně v souladu s principy laického, nábožensky neutrálního státu (věřící x ateisté). Touto otázkou se nález prakticky nezabývá," uvedl ve svém stanovisku také soudce Vojen Güttler.

Podle dalšího nesouhlasícího soudce Jaroslava Fenyka jsou církve jednoznačně zvýhodněny proti ostatním restituentům. Ti se museli často velmi složitě a pracně u soudů domáhat svého majetku. Podle Fenyka církevní restituce obsahují několik ustanovení, která poskytují církevním společnostem výhody vůči jejich konkurentům na trhu.

Církevní společnosti tak mohou sice mít stejnou startovací pozici jako třeba zemědělské firmy, díky státu ale dostanou mimořádnou podporu. Všichni nesouhlasící soudci jsou tak přesvědčeni, že podporu církvím měl posoudit Evropský soudní dvůr či přímo Evropská komise.

Ujištění vlády, že neexistuje žádný rozpor s předpisy EU, není podle soudců nijak přesvědčivé. Vláda ani poslanci totiž soulad restitucí s předpisy EU nezkoumali. "Tím, podle mého názoru, se Česká republika může vystavit riziku sankcí ze strany Evropské unie," uvedl soudce Musil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy