Nejvyšší soud případy buď vrátil k novému projednání, nebo trestní stíhání obžalovaných zastavil úplně.
Chyby a porušení zákona v neprospěch obviněných zjistil Nejvyšší soud při prověřování případů projednávaných na krajských i okresních soudech v Ostravě, Hodoníně, Novém Jičíně, Praze nebo Hradci Králové. Deník Aktuálně cz. má k dispozici verdikty Nejvyššího soudu v těchto kauzách.
Podání stížnosti pro porušení zákona je mimořádnou pravomocí ministra spravedlnosti v případech, kdy jsou pochybnosti o tom, zda soudy rozhodly spravedlivě, a to jak ve prospěch, tak neprospěch obžalovaných.
Podle statistiky vedené Nejvyšším soudem bylo ve druhém čtvrtletí letošního roku podáno nově čtyřicet čtyři stížností.
Za jízdenky mimo okres
Ve většině případů přitom nejde o závažné nebo složité případy.
Nejvyšší soud například úplně zrušil potrestání muže, který na Trutnovsku od lyžařů nakoupil neprojeté jízdenky na vlek. Ty pak prodával levněji, než se daly koupit v pokladnách provozovatele vleků.
Soudy rozhodly, že se muž dopustil trestného činu podvodu, a potrestaly jej dvouletým zákazem pobytu na Trutnovsku a také k tomu, aby zaplatil škodu, kterou způsobil. Nejvyšší soud ale rozhodl, že počínání muže nebylo trestným činem, a stíhání zastavil.
Další případy se dočkají nového projednání. Soudy budou muset znovu posoudit potrestání muže, který dostal čtrnáct měsíců vězení za to, že neplatil výživné, nebo případ, kdy byl muž z Nového Jičína odsouzen na čtyři sta hodin veřejně prospěšných prací za to, že ve snaze získat úvěr předložil nepravdivé potvrzení o svém zaměstnání a příjmu.
Všechny případy mají společného jmenovatele: soudci nedostatečně hodnotili důkazy nebo nepožadovali jejich doplnění, i když ne vždy bylo jasné, jak se trestné činy vlastně staly.
Kde jsou důkazy?
To je také případ Davida Krejčíka, který byl obecnými soudy odsouzen na 12,5 roku za navádění k vraždě lichváře.
Podle soudců Nejvyššího soudu byly důkazy proti Krejčíkovi chybně vyhodnoceny a některé z nich byly dokonce nezákonné.
Nejvyšší soud našel ve spisu o šesti tisících stránkách nejasnosti a chyby. Rekognice Krejčíka jednou ze svědkyň byla provedena nezákonným způsobem. Neprůkazné byly i úvahy o motivu.
"Nejvyšší soud dospěl k závěru, že nebylo prokázáno, že skutek uvedený v obžalobě spáchal obviněný David Krejčík," uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Aleš Pavel. Soudy musí znovu posoudit Krejčíkovu vinu.
Na řadě Kajínek
Nejvyšší soud tak bude posuzovat také známé případy. Bývalý ministr Pavel Němec už podal stížnost v trestní kauze zkrachovalého náchodského obchodníka s cennými papíry KTP Quantum a to v neprospěch obviněných.
Nelíbilo se mu, že soudy vrátily případ, ve kterém jde o čtyřmiliardový podvod, k došetření.
Němec také podal stížnost ve prospěch dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Navrhuje zrušit rozhodnutí Krajského soudu v Plzni a Vrchního soudu v Praze, které zamítly obnovu řízení.
Němec ve stížnosti namítl, že soud důkazy hodnotil v rozporu s trestním řádem, který stanovuje podmínky hodnocení důkazů při rozhodování o obnově řízení. Ministr proto navrhuje rozhodnutí zrušit a věc vrátit k novému projednání Krajskému soudu v Plzni.