Praha - Soudci Janu Šottovi z Obvodního soudu pro Prahu 5 byl verdikt nad exposlanci Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou předem nadiktován a on neměl jinou možnost, než dvojici v rozporu se zákonem osvobodit.
To konstatuje ministryně spravedlnosti Marie Benešová ve své stížnosti, kterou se teď bude zabývat Nejvyšší soud.
Ministerstvo spravedlnosti dokument odeslalo k soudu minulý týden, deník Aktuálně.cz má nyní celé znění textu k dispozici. Benešová ve stížnosti pro porušení zákona opakovaně kritizuje, jak se Městský soud v Praze zachoval.
Benešová: Soud porušil trestní řád
Soudci z pražského městského soudu totiž na základě verdiktu Nejvyššího soudu rozhodli, že ve známé kauze zruší osmnáctiměsíční podmínku pro Víta Bártu a tři roky vězení pro Jaroslava Škárku.
Podle Benešové je ale v rozporu se zákonem, jak to soudci udělali. Ministryně uvedla, že se městský soud ve svém vyjádření z listopadu loňského roku ztotožnil s verdiktem Jana Šotta, případ ale posoudil zcela odlišně a navíc řekl Obvodnímu soudu pro Prahu 5, jak má v této korupční kauze dál rozhodnout.
Ministryně Benešová to ve své stížnosti doslova komentuje slovy: "Rozsudek tak byl fakticky, přinejmenším pokud se jedná o výrokovou část, 'nadiktován' odvolacím soudem."
Takový postup Městského soudu v Praze označuje Benešová v dokumentu jako závažné porušení trestního řádu. Podle ní měla být kauza soudci Šottovi vrácena a ten měl rozhodnout znovu.
"Obvodní soud pro Prahu 5 měl naprosto nulový prostor k vlastnímu posouzení věci a bylo mu odvolacím soudem uloženo, aby formálně jako své vlastní rozhodnutí vyhlásil rozhodnutí učiněné ve skutečnosti odvolacím soudem," uvedla Benešová.
Kritika on-line procesu s Bártou
Ministryně spravedlnosti ve stížnosti brání soudce Šotta i v tom případě, když se vyjadřuje ke kritice městského soudu, kterému se nelíbí, že z jednání s Bártou a Škarkou udělal de facto on-line proces.
"Předseda senátu se důsledně řídil zákonnými ustanoveními," odmítla Benešová v dokumentu kritiku práce Jana Šotta.
Celý případ se točí kolem situace ve straně Věci veřejné. Obžaloba tvrdila, že Bárta dal tehdejším spolustraníkům z VV - Škárkovi a bývalé poslankyni Kristýně Kočí - 170 tisíc a 500 tisíc korun za to, že mu budou loajální a zároveň budou prosazovat jeho zájmy ve straně.
Škárka údajně peníze přijal a část z nich také použil. Předseda VV Vít Bárta poté, co kauza vypukla, rezignoval na funkci ministra dopravy a před soudem se hájil tím, že oběma bývalým poslancům peníze jen půjčil.
Jak dopadne případ exposlanců Bárty a Škárky? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.