Praha - Soud uznal vinu prokurátorky z totalitního procesu, v němž byla odsouzena k smrti Milada Horáková. Odsoudil Ludmilu Brožovou Polednovou na osm let do věznice s dozorem za vraždu ve spolupachatelství.
Soud řekl, že postupovala v rozporu s tehdy platnými zákony. Věděla, že o vině a trestu pro Miladu Horákovou a další obžalované bylo rozhodnuto předem.
"V tom jsme se ztotožnili se závěrečným návrhem státního zástupce," uvedl v odůvodnění rozsudku předseda senátu.
"Z mého pohledu je řečeno, že komunismus je zlo," komentoval v České televizi rozsudek historik Tomáš Bursík.
Státní zástupce navrhoval pro exprokurátorku pětiletý trest vězení. Nejnižší sazba za vraždu je sice 12 let, žalobce ale navrhl mimořádné snížení kvůli věku a zdravotnímu stavu Brožové i kvůli tomu, že od činu uplynuly desítky let.
Obhájce žádal, aby byla úplně zproštěna obžaloby.
Soudce tedy návrh obžaloby ještě o tři roky zpřísnil. "Pět let se nám vzhledem k nevratnosti trestu pro doktorku Horákovou a další odsouzené, zdálo příliš mírné," uvedl soudce Petr Braun.
"Trest nikdy nebude nastoupen. To je ze zdravotních důvodů u obžalované zřejmé," dodal.
Advokát i státní zástupce si vzali lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti rozsudku odvolají nebo ne. Pokud by se odvolali, případ by dostal na stůl Vrchní soud v Praze.
Dnes šestaosmdesátiletá žena se soudu neúčastnila. Omluvila se, protože téměř nevidí, špatně slyší i mluví a nemůže se pohybovat - trpí závratěmi.
Ludmila Brožová Polednová je po prokurátoru z procesem s generálem Heliodorem Píkou Karlem Vašem teprvě druhou potrestanou členkou komunistické justice. Vaš dostal o rok mírnější trest. Vrchní soud jej ale nakonec zrušil s tím, že čin je už promlčený.
Mladá a nezkušená...
Advokát Brožové vystavěl obhajobu na tom, že Brožová byla mladá dívka, bez zkušeností a vzdělání, která nevěděla o tom, že je proces nezákonný a nemohla jej nijak ovlivnit.
Podle obhájce se před soudem se posuzoval případ studentky 1. ročníku právnické fakulty, kterou Brožová Polednová v 50. letech byla. "Má mandantka se necítí vinna," uvedl Vladimír Kovář.
Soud to ale dnes odmítl. "Brožová byla u soudu sebejistá a suverénní. Nebyla to studentka, která by vše pozorovala s doširoka otevřenýma očima," řekl soudce.
Podle něj se Brožová Polednová "osvědčila" jako prokurátorka u dvou jiných politických procesů, které tomu s Miladou Horákovou a spol. předcházely.
Jedním z nich byl proces s představiteli řeholních řádů, ve kterém byla na pěrtadvacet let vězení odsouzen například opat premonstrátského kláštera v Nové Říši Augustin Machalka.
...pomohla na popraviště
Před sedmapadesáti lety byla tehdejší prokurátorka Ludmila Brožová Polednová mezi těmi, kdo poslal na popraviště právničku a političku Miladu Horákovou - jedinou ženu popravenou v nechvalně známých procesech 50. let.
Obžaloba proto argumentovala tak, že Brožová věděla, že proces byl zinscenovaný a i když nehrála klíčovou roli, byla jedním z článků, který komunistické moci umožnil zlegalizovat likvidaci politických odpůrců.
"Konstatuji, že tresty pro obžalované byly stanoveny předem po poradě prokurátorů a soudců. Ludmila Brožová Polednová se vědomě účastnila tohoto děsivého představení," uvedl ve své závěrečné řeči státní zástupce Radek Klvaňa.
Soudce dnes při zdůvodnění rozsudku mluvil podobně. "Obžalovaná nebyla jen pasivním pozorovatelem proceseu," řekl. Podlě něho věděla, že se podílí na nezákonném porcesu a že tresty jsou dohodnuty předem.