Soud zrušil stamilionovou zakázku na recyklaci počítačů

Pavel Baroch
5. 7. 2009 14:05
Lukrativní zakázku přidělil tehdejší ministr Ambrozek

Praha - Městský soud v Praze zrušil lukrativní zakázku na ekologickou likvidaci starých počítačů či mobilních telefonů, kterou před třemi lety přidělil tehdejší ministr životního prostředí Libor Ambrozek společnosti Asekol.

Žalobu podala na jaře 2006 společnost Rema Systém, která v ministerské soutěži neuspěla. A soud její námitky uznal.

"Městský soud v Praze napadané rozhodnutí zrušil pro vady řízení a věc vrátil žalovanému k dalšímu řízení," uvedla předsedkyně senátu v rozsudku, který má Aktuálně.cz k dispozici. Při likvidaci starých elektrospotřebičů jde přitom o obchod, v němž se točí stovky milionů korun.

Mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar Aktuálně.cz uvedl, že se ke sporu vyjádří až poté, co ministerští právníci rozsudek prostudují. A bývalý ministr životního prostředí a současný lidovecký poslanec Libor Ambrozek nebral svůj mobilní telefon.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ambrozek nevyslyšel komisi

Ministerstvo, které se ještě může obrátit na Nejvyšší správní soud, doplatilo i na to, že ministr Ambrozek v květnu 2006 nevyslyšel názor své rozkladové komise.

Expertní tým mu ve sporu o zakázku na recyklaci a ekologickou likvidaci vysloužilých informačních a telekomunikačních zařízení doporučoval, aby zakázku přidělil nikoli Asekolu, ale právě společnosti Rema Systém.

Firma totiž v souladu se zákonem o odpadech doložila, že má 85procentní podíl na trhu, což pak uznal i soud. "Rozhodl, že naše protesty proti rozhodnutí ministra Ambrozka byly oprávněné," konstatoval David Beneš, předseda představenstva Rema Systém.

Jejich posudek je blábol, tvrdil konkurent

Rema si dokonce nechala o svém podílu na trhu vypracovat expertizu, Ambrozek ji však odmítl.

Foto: Asekol

"Jejich posudek se opírá o tržby, jenomže my bereme v potaz pouze podíly podle tun," odpověděl Ambrozek na jaře 2006 na interpelaci poslance Karla Vymětala. Ten chtěl vědět, proč ministr nepostupoval právě podle doporučení rozkladové komise.

"Rozkladová komise dává doporučení, jímž se mohu, ale nemusím řídit," vysvětlil ministr. Navíc podle něj ani Rema neměla právo podávat rozklad. To prý mohla udělat pouze firma Asekol, která licenci nakonec získala.

S tím souhlasí i Asekol. "To, co prezentují jako odborný posudek, je totální blábol. Do obratů jsou zahrnuty také prodeje softwaru, což z hlediska elektrošrotu nemá vypovídací hodnotu," sdělil deníku Aktuálně.cz Jan Vrba z Asekolu v době, kdy Rema podala proti ministerstvu životního prostředí žalobu.

Trochu jako v prodejně s počítači.
Trochu jako v prodejně s počítači. | Foto: Reuters

"Společnost Rema Systém má na rozdíl od ostatních kolektivních systémů působících v ČR netransparentní vlastnickou strukturu a panuje nejistota o tom, jak probíhá financování společnosti a co se s penězi zapojených výrobců a dovozců děje. Tomu odpovídá také absence povinných informací o hospodaření společnosti, které by měly být k dispozici ve sbírce listin v obchodním rejstříku," upozornil bezprostředně po výroku soudu Vrba.

Soud ve svém zdůvodnění ale uvedl, že Ambrozek nesdělil, jaký podíl na trhu vzal u konkurenčních společností za prokázaný, ani z jakých podkladů vycházel. To je podle senátu zásadní nedostatek.

Náhrada škody? Nevylučujeme

David Beneš, šéf Rema Systém, uvedl, že podnikne další právní kroky, aby zakázku také skutečně převzal. Firma nevylučuje, že bude požadovat náhradu škody.

Vedení Rema Systém navíc tvrdí, že nesprávné rozhodnutí exministra Amnrozka poškodilo i české zákazníky, kteří si pořizují novou výpočetní a kancelářskou techniku.

Ke každému novému výrobku se totiž připočítává speciální položka, která se využívá na úhradu ekologické likvidace starých počítačů, monitorů a dalšího elektrozařízení. Rema Systém tvrdí, že konkurenční Asekol má tyto částky vyšší až o několik stokorun.

 

Právě se děje

Další zprávy