Soud zrušil drsný trest řidičce, kouřila marihuanu

Tomáš Fránek
30. 11. 2010 14:18
Žena vykouřila půl cigarety marihuany, byla za to podmínečně odsouzena do vězení
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Brno - Fakt, že si před řízením zakouříte marihuanu, zastaví vás policie a zjistí ve vašem těle návykovou látku, ještě neznamená, že musí následovat přísný trest.

Nejvyšší soud dal za pravdu propagátorům této lehké drogy, kteří tvrdí, že marihuana v malém množství nemusí automaticky znamenat zhoršení schopností - třeba řídit.

Soud podle informací Aktuálně.cz zrušil přísný trest, který dostala před časem řidička z Rakovníka. Té byly v krvi zjištěny návykové látky po vykouření asi půl cigarety marihuany. Byla odsouzena na čtyři měsíce do vězení s podmínečným odkladem na dva roky, na stejnou dobu přišla také o řidičský průkaz.

Soudci Nejvyššího soudu uvedli, že takový trest není v těchto případech na místě. Úřady a soudy musí podle nich vždy zjišťovat - podobně jako u řidičů ovlivněnách alkoholem - to, jaký vliv návyková látka na způsob řízení auta měla.

Stížnost podala exministryně

Potrestané ženy se zastala dnes už bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Podala ministerskou stížnost, podle které k odsouzení nestačí předpoklad, že u řidiče byla schopnost řídit nepatrně snížena.

Kovářová argumentovala, že u řidičů s alkoholem v krvi je brána jako hranice, kdy už řidiči nejsou schopni bezpečně ovládat auto, hladina jednoho promile. Podobné posuzování má platit i u návykových látek.

"Pro případ jiných návykových látek nebyl zatím stanoven žádný toleranční limit, tím spíše je proto nutno stav vylučující způsobilost náležitým způsobem dokazovat (svědeckými výpověďmi příslušných policistů, spolujezdců, lékařů)," uvedla exministryně ve stížnosti.

Řidička sice v těle měla prokazatelně návykové látky, to se však v jejím chování a způsobu řízení nijak neprojevovalo.

Senát Nejvyššího soudu vedený soudcem Jiřím Pácalem dal stížnosti za pravdu. Rozhodl, že při udělování trestu byl porušen zákon a proto verdikt soudu zrušil.

Soudci potvrdili, že u návykových látek neexistuje žádné konkrétní definice popisující vliv na řízení.

"Proto je v každém jednotlivém případě nutno zkoumat, jakou měrou byla požitou návykovou látkou ovlivněna schopnost vykonávat pachatelem provozovanou činnost (řízení)," uvedli soudci.

Žádné důkazy nejsou

Z kontrolního protokolu policie vyplývá, že chování řidičky bylo - až na její hyperaktivitu - v pořádku. Žena se policistům přiznala, že několik hodin před kontrolou vykouřila půl cigarety marihuany.

"Nálada nenápadná, pohyby koordinované, orientace normální, postoj i chůze jistá, řeč, paměť, barva kůže i oči normální," popsali chování ženy policisté.

To potvrdila i lékařka při odběru krve.

"Je třeba zdůraznit, že ze závěrů lékařského vyšetření obviněné ani ze záznamů policie ohledně dané silniční kontroly nevyplývají žádné skutečnosti, ze kterých by bylo možno dovodit, že by se řidička nacházela ve stavu vylučujícím způsobilost k bezpečnému řízení motorového vozidla," uvedli soudci Nejvyššího soudu.

Soudci uvedli, že se měla porovnávat schopnost této ženy řídit auto se situací, ve které by byla pod vlivem alkoholu - a to za pomoci znalce a jeho posudku. To se však nestalo.

Verdiktem o trestu a podmínečném vězení byl podle Nejvyššího soudu porušen zákon, chybí totiž důkazy o tom, že řidička nebyla schopná bezpečně ovládat auto. "Důkazy neumožňují učinit ucelený závěr o tom, že se obviněná z důvodu předchozího požití návykových látek nacházela ve stavu vylučujícím bezpečné ovládání motorového vozidla," rozhodli soudci s tím že celý případ musí být znovu projednán.

 

Právě se děje

Další zprávy