Randák měl vynést výplatnice Nagyové, soud ho osvobodil

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 23. 10. 2013 13:08
Zveřejnění odměn na Úřadu vlády není trestný čin, rozhodl obvodní soud.
Karel Randák.
Karel Randák. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 zprostil viny exšéfa civilní rozvědky Karla Randáka a někdejší zaměstnankyni úřadu vlády Lenku Pikorovou, kteří byli obžalováni kvůli zveřejnění platu a odměn někdejší šéfky premiérova kabinetu Jany Nečasové (dříve Nagyové).

Podle soudkyně se skutek stal, ale nejde o trestný čin, ani o přestupek. "S rozsudkem jsem spokojený. Jen jsem překvapen, že se žalobkyně rozhodla odvolat, protože během líčení nepředložila žádné nové důkazy," uvedl Karel Randák po vynesení rozsudku.

Žalobkyně Martina Adámková bezprostředně po rozsudku uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá. Svůj krok ale nechtěla dál komentovat. "Nezlobte se, k detailům se nebudu vyjadřovat," prohlásila Adámková poté, co opustila soudní síň.

Bývalý šéf civilní rozvědky, kterému původně hrozilo až pět let vězení, svou vinu od začátku odmítal. Adámková ve své závěrečné řeči zopakovala, že zveřejněním výplatních pásek došlo k zásadnímu zhoršení pověsti Nečasové, a navrhla Randákovi i druhé obžalované Lence Pikorové trest vězení.

Soud jí ale nevyhověl. Oba advokáti vinu svých klientů odmítli a chtějí, aby byli zproštěni obžaloby.

Soudkyně chtěla ve středu kromě dalších svědků vyslechnout i bývalého premiéra Petra Nečase, ten ale nedorazil. Podle soudkyně Dany Šindelářové se omluvil, svou neúčast zdůvodnil pracovní neschopností.

Poškozená přijela k soudu v poutech

Před soudem v červenci vypovídala i Nečasová, která k němu dorazila v poutech, převezli ji totiž rovnou z ostravské vazební věznice. Dnes k soudu nepřišla, přestože ve vazební věznici už několik týdnů není.

Jana Nečasová přijela k soudu v červenci v poutech.
Jana Nečasová přijela k soudu v červenci v poutech. | Foto: Aktuálně.cz

"Nepřijde, už byla vyslechnuta. Nevystupuje tam jako poškozená, už prohlásila, že jí škoda nenastala a že nic neuplatňuje, tak co bychom tam dělali," řekl Aktuálně.cz její advokát Eduard Bruna.

Její výpověď ale byla v červenci krátká, asi jen 15 minut. Nečasová několikrát zopakovala, že zažívá náročnou situaci a na řadu věcí si už nepamatuje. V tomto případě figuruje jako poškozená. 

Její výši odměn jako první před časem zveřejnil deník Insider. To, jaké odměny se na Úřadu vlády v éře premiéra Petra Nečase rozdělovaly, odtajnilo před několika týdny i jeho nové vedení.

Odměny Jany Nečasové

Podle zveřejněné tabulky pobírala Jana Nečasová mezi roky 2010 až 2012 přes 900 tisíc korun ročně. Na odměnách si za toto období přišla celkově na 2,4 milionu korun. Nejvyšší odměnu dostala za rok 2011, a to 1,22 milionu.

Randák obvinění odmítá. Šlo prý o snahu odstranit ho v době, kdy se protikorupční fond věnoval kauze pražského dopravního podniku a lobbisty Ivo Rittiga.

"Byl jsem obviněn kvůli tomu, že Nagyová s Rittigem spolu už tehdy měli pevný vztah," řekl u soudu Randák.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy