Soud zastavil stíhání za tunel fondů Trend a Mercia

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 1. 2013 12:55
Případ s více než miliardovou škodou je označován za jeden z největších tunelů v Česku
Krajský soud v Hradci Králové. Ilustrační foto.
Krajský soud v Hradci Králové. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Hradec Králové - Hradecký krajský soud zastavil na základě prezidentské amnestie stíhání osmi obžalovaných v kauze údajně vytunelovaných investičních fondů Trend a Mercia.

Uvedla to Česká televize (ČT). Mluvčí soudu Jana Kliková dopoledne řekla, že soud zatím nemůže rozhodnutí komentovat, protože dosud nebylo doručené stranám.

Případ Trend s více než miliardovou škodou je označován za jeden z největších případů tunelování v Česku.

ČT také uvedla, že Miroslav Hálek a jeden z dalších obžalovaných amnestii zřejmě nepřijmou a budou trvat na pokračování soudního líčení. Podle dřívějšího vyjádření žalobce byl právě Hálek hlavou celé skupiny.

Obžaloba vinila manažery z poškození fondů ve výši 1,4 miliardy korun. Policie začala případ řešit před 16 lety.

Hradecký soud loni v říjnu, při třetím projednávání případu, uložil dvěma bývalým manažerům fondů tříleté tresty a dvěma dvouleté tresty vězení.

Na dva roky do vězení měli podle nepravomocného rozsudku jít Hálek a Libor Páv. Tříletý trest vězení uložil soud Luďkovi Špriňarovi a Janu Cholastovi. Soud také rozhodl o tom, že odsouzení by měli v různé míře fondům nahradit škodu v částce přes 700 milionů korun.

Čtyři z osmi obžalovaných soud v říjnu obžaloby zprostil. Za nevinné označil Petra Šrejtra, Václava Diuse, Petra Koženého a Miroslava Vlastníka.

Zakladatelé figurují jako svědci

Tresty byly nižší než při dvou původních rozsudcích hradeckého soudu. Původní nejvyšší trest při prvním rozsudku v roce 2008 byl sedm let vězení a odsouzeno tehdy bylo deset lidí, jeden obžalovaný byl zproštěn.

Při druhém rozsudku v roce 2009 bylo odsouzeno osm lidí a dva obžalované soud zprostil.

Fond Trend založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl, kteří v kauze figurují jako svědci.

V roce 1995 zakladatelé fond prodali společnosti Královéhradecká Brokerská zastupované Miroslavem Hálkem. Následně začaly být podle obžaloby prostředky fondu převáděny na konta jiných společností.

Součástí údajných machinací byly i akcie obchodního domu Kotva. V roce 2000 skončil Trend v konkurzu.

Uprchlík se vrátil před amnestií

Vlastník byl souzen jako uprchlý. Deník Insider před několika dny upozornil na to, že zhruba 14 dní před koncem roku 2013 se do Čech nečekaně vrátil Miroslav Vlastník, který je jedním z hlavních aktérů v celé kauze.

I když mu soud zakázal vycestovat do zahraničí, do vazby ho poté, co ho na pražském letišti zadržela policie, neposlal.

A na počátku letošního roku se Vlastník dozvěděl, že se na něj s největší pravděpodobností bude také vztahovat amnestie. Pokud by se z ciziny nevrátil, Klausův pardon by ho minul. 

Na útěku údajně pobýval v jihoamerickém Peru. Podle ČT se prý doba na útěku do délky trestního řízení Vlastníkovi nezapočítává, takže proti amnestii pro Vlastníka by se mohlo odvolat vrchní státní zastupitelství.

 

Právě se děje

Další zprávy