Soud zakázal vzít řidičák za 12 trestných bodů

Tomáš Fránek
3. 9. 2010 12:15
Policie a úřady to budou mít při odebírání průkazů těžší, musí mít pádné důkazy
Stop.
Stop. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Policie a úřady to budou mít těžší při odebírání řidičských průkazů. Soud se totiž zastal řidiče z Liberecka, který měl dvanáct trestných bodů. O řidičák nepřijde a s ním ani další lidé, kteří budou postupovat jako on.

Úřady musí být podle nového verdiktu Nejvyššího správního soudu schopny ve sporných případech jednoznačně doložit, že se řidič skutečně dopustil všech porušení zákona, kvůli kterým nasbíral 12 trestných bodů.

A praxe, kdy úřad jenom pošle oznámení o dosažení limitu a námitky řidiče smete s odkazem na policejní protokol, tím končí. Poškozuje totiž řidiče, rozhodl soud. Spoléhat se pouze na oznámení a protokoly od policie při dokazování přestupku nestačí.

Nejel jsem rychle

Muž z Liberecka, jeho případ soud probíral, tvrdí, že jeden z přestupků - překročení rychlosti v Praze o méně jak dvacet kilometrů za hodinu - nespáchal. Úřady ale jeho námitky neuznaly a bez podrobného zkoumání přestupku se rozhodly spolehnout na protokol Městské policie v Praze.

S tím později souhlasili i soudci Krajského soudu v Ústí nad Labem, kam se případ dostal. "Úřady nemají povinnost ani oprávnění přezkoumávat rozhodnutí o přestupku," domnívali se ústečtí soudci a v rozsudku napsali, že podklady od policie jsou dostatečným důkazem.

Jenže podle soudců Nejvyššího správního soudu je sice záznam bodů do hodnocení pouhý administrativní úkon, jenže má tvrdé následky - zákaz řízení motorových vozidel.

Proto je nutné podle senátu vedeného soudkyní Lenkou Matyášovou jednoznačně vycházet z toho, že jde o správní rozhodnutí - zejména se zásahem do práva vlastnit a užívat majetek. "I když se nejedná o rozhodnutí o uložení sankce, následky, které jsou s ním dále spojeny, to je odevzdání řidičského průkazu, jsou zásahem do veřejného subjektivního práva," rozhodli soudci.

A v případě jako je ten řidiče z Liberecka musí být poskytnuta řidičům možnost adekvátní obrany, pouhé oznámení úřadu na základě policejního dokumentu je nedostatečné. Soudci tak označili dokumenty z Městské policie v Praze o uložení blokové pokuty za překročení rychlosti za zcela neprůkazné.

Musí mít možnost obrany

"Byla-li uložena stěžovateli (řidiči) pokuta v blokovém řízení za skutek, o němž stěžovatel tvrdí, že nespáchal, respektive tvrdí, že se přestupku nedopustil, musí mu být poskytnuta možnost adekvátní obrany," rozhodli soudci.

Ti dodali, že spis o získání dvanácti bodů neobsahuje žádné důkazy svědčící pro rozhodnutí, že řidič skutečně v Praze spáchal přestupek.

"Oznámení policie, na základě kterých je prováděno hodnocení dosaženého počtu bodů, jsou pouze úředním záznamem o tom, že byl spáchán přestupek a kdo jej spáchal. K dokazování průběhu událostí popsaných v úředním záznamu je třeba vyžádat proto další důkazy prokazující skutečnosti uvedené v záznamu," rozhodl soud.

Úřady se proto podle Nejvyššího správního soudu musí povinně zabývat námitkami, které řidiči v řízení uplatňují a zjistit, zda skutečně došlo ke spáchání přestupků.

 

Právě se děje

Další zprávy